آشنایی با طراحی داخلی و خارجی آپارتمان افشاریان در کرمانشاه

اين ساختمان زيبا با طراحي آينده نگرانه خود نگاه هاي زيادي را در مبحث طراحي داخلي و خارجي در ايران کشورهاي خارجي بخود جلب کرده است. اين ساختمان در سال ???? توسط تيم طراحي رضا نجفيان در زميني به مساحت ??? متر مربع بنا شد و نشاني کامل از آينده نگري در معماري داخلي را پديد آورد.”خانه افشاريان” متعلق به يک زوج بهمراه دو فرزندشان است که در شهر کرمانشاه واقع شده و داراي سه طبقه و مساحت زيربناي کف ??? متر مربع است. اين ساختمان از اين لحاظ آينده نگرانه است که در سالهاي بعد براي ديگر اعضاي خانواده نيز قابل ارتقا است، به عبارت ديگر اين بنا در سال هاي آينده قابليت اضافه کردن طبقه هاي ديگر در بالاي خود را دارد تا به يک آپارتمان کامل تبديل شود و خانه مورد نياز براي ديگر اعضاي خانواده را فراهم کند.

گروه معماري اين شرکت خانه ايي را طراحي کرده اند که در دسته آثار زيباي هنري و فرهنگي قرار مي گيرد. شايد اين طرح در دنياي واقعي شبيه به يک نقاشي مفهومي بنظر بيايد و يا حتي تصوري از داستان هاي عاشقانه را در ذهن بيينده خلق کنند. از آنجايي که مالک خواستار طرحي بود که در آن براي هرکدام از فرزندانش خانه اي جدا در آينده داشته باشد، تيم طراحي تصميم گرفت خانه اي را بسازد که قابليت تبديل شدن به آپارتمان را در سال هاي آينده داشته باشد. اين تقاضا نيازمند انعطاف پذيري در طرح و نقشه و نماي ساختمان بود که بعنوان يک چالش براي تيم طراحي بحساب مي آمد، زيرا بايد راه حلي را ارائه مي نمودند که درآن نماي ساختمان با گذر زمان همچنان منحصر بفرد، زيبا و دقيق باقي مي ماند بطوريکه بعداز افزايش طبقات و تبديل شدن آن به آپارتمان، ساختمان همچنان تناسب و شيکي خود را حفظ مي کرد و حتي زيباتر از گذشته هم بنظر مي رسيد.

درخواست ديگر مالکان از تيم طراحي نماي خارجي ساختمان بود که بايد طرحي منحصر بفرد و يگانه مي داشت. بر همين اساس وقتي به تناسب ارتفاع و عرض ساختمان توجه مي کنيم به طرحي مربعي شکل با شکافي در بين آن مواجه مي شويم. اين طرح ساختماني را نشان مي دهد که همانند يک مجسمه زيبا از کف خيابان به سمت آسمان بالا رفته است.
منبع: اتاق