آموزش جوشکاری لوله پلی اتیلن ( لب به لب )

کاربرد لوله هاي PE براي شبکه هاي گازرساني تقريبا از سال 1960 و شبکه هاي آبرساني از قبل از آن در دنيا مطرح بوده است و امروزه بسياري از کشورهاي دنيا شبکه هاي گازرساني و آبرساني را با لوله هاي پلي اتيلن به لحاظ فوائد و مزاياي بسيار آن مورد استفاده قرار مي دهند . بعضي از فوائد لوله هاي مذکور به طور اجمال به شرح زير است :

· عمر طولاني کاري
· سرعت و سهولت در اجراي شبکه ها
· سبکي لوله ها و در نتيجه حمل و نقل آسان و سريع
· مقاومت بالا در مقابل خوردگي و عدم نياز به پوشش و سيستم هاي حفاظت کاتديک
· جوشکاري بسيار ساده و سريع
· سهولت در نگهداري و تعميرات
· ارزان بودن


البته در مقابل مزاياي فراوان لوله هاي مذکور معايبي نيز براي اين لوله ها مطرح است که اهم آنها خسارت و مشکلات ناشي از تشعشعات خورشيدي ((UV و حرارت فوق العاده مي باشد .
مسلما طول عمر مناسب و مطلوب شبکه هاي پلي اتيلن علاوه بر اينکه متاثر از محاسن پلي اتيلن است مرهون عمليات اجرائي صحيح نيز مي باشد. در اين راستا مراجعه به استانداردهاي مربوط را دقيقا رعايت نمايند . يکي از مهمترين نکات و مسائلي که در اجراء شبکه ها قابل توجه است نحوه جوشکاري لوله ها و اتصالات مي باشد.

جوشکاري لوله ها و اتصالات به دو صورت الکتروفيوژن (electro fusion) (الکتروفيوژن)و لب به لب (butt fusion) (دستگاه جوش پلي اتيلن) صورت مي پذيرد . البته روش هاي ديگري نيز وجود دارد که کمتر رايج مي باشند و کاربرد فراوان ندارند.

در کتابچه حاضر روش جوشکاري لب به لب به دليل ارتباط با دستگاهي که در اين تاريخچه معرفي خواهد شد کاملا به طور مصور تشريح مي گردد.

با وجود اينکه جوشکاري لب به لب در مقام مقايسه با جوشکاري لوله هاي فلزي بسيار ساده و سريع است لکن آموزش صحيح جوشکاري و رعايت شرايط آن داراي اهميت بسياري است . دستگاه جوشکاري براي انجام عمليات اتصال اولا بايستي به فردي سپرده شود که روش و دستورالعمل استفاده از دستگاه را کاملا بداند و ثانيا شرايط آماده سازي لوله ها و بازرسي هاي چشمي را بشناسد و ثالثا دستور العمل انجام جوشکاري لب به لب را به ترتيب رعايت نمايد . بديهي است علاوه بر بازرسي هاي چشمي جوش روش هاي ديگري نيز براي کنترل جوش وجود دارد که به دو دسته آزمايش هاي مخرب (DT) (Destructive tests ) و غير مخرب (NDT) (Non Destructive) تقسيم مي شود که شرکت هاي گازرساني و آبرساني بر اساس استانداردهاي قابل قبول و مورد نظر خود انجام آزمايش ها را مشخص نموده و گروه مجربي ملزم به انجام آن مي باشند .
در اين کتابچه سعي شده نکات مهمي در رابطه با بازرسي چشمي جوشکاري و مشخصات ظاهري جوش ارائه گردد. علاوه بر آن به شرح کامل بهره برداري از دستگاه جوشکاري پرداخته مي شود و توصيه هاي خاص در زمينه بهره برداري و ايمني ارائه مي گردد.
اميد آن که کاربرد توليدات پلي اتيلن در اين آب و خاک بيش از پيش مطرح شود. (دستگاه جوش پلي اتيلن)