ارزیابی ذهن ناخودآگاه مشتریان فروشگاه خرده فروشی

علم خرده فروشی علم جدید و نوپایی نیست. طی دهه ها، محققان و متخصصانی مانند «پاکو آندرهیل»، «ای جرومی مک کارتی» و «دکتر هِرب سورِنسِن» رفتار مشتریان را در داخل فضای فروشگاه های خرده فروشی، مانند سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها، مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند تا امکان سودآوری بیشتر را برای مدیران و صاحبان این فروشگاه ها فراهم آورند.
این بدین معناست که اغلب خرده فروش ها از روش ها و راهکارهای مشابه یا یکسانی استفاده کرده اند، و تجارب خرده فروشی خود را بر پایه ی اطلاعات اولیه، مانند میزان پاخور فروشگاه، مراجعه مجدد مشتریان قبلی، زمان صرف شده برای تماشا و بررسی هر کالا در فروشگاه، مسیری که مشتری در فروشگاه می پیماید، و عادات مشتریان برای خرید بنیان گذارده اند. دکوراسیون فروشگاه
چه در مورد خریدی که در انتهای قفسه های سوپرمارکت یا هایپرمارکت اتفاق می افتد و چه در مورد خریدی که بدون برنامه ی قبلی انجام می شود، این نوع بازاریابی مبتنی بر رفتارشناسی مشتریان به بهبود فروش منجر شده است. بخش عمده ای از میوه هایی که در ارتفاع پایین آوبخته یا قرار داده می شوند در زمان کمی به فروش می رسند، هرچند بازیگران عرصه ی خرده فروشی همواره روش های یکسانی را برای فروش بکار میگیرند. اما حالا با تغییر و تحولاتی که در عرصه ی بازرگانی و تجارت آنلاین و فناوری رخ داده، بین خرده فروش ها، چه در سوپرمارکت های کوچک و متوسط و چه در هایپرمارکت ها و فروشگاه زنجیره ای رقابت شدیدی برای بهره بردن از این تحولات به جریان افتاده است.
با تحولات فناوری خرده فروشی، روش خرید مشتریان در سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها نیز تغییر کرده است، بطوری که شاهد نسل جدیدی از مشتریان در این فروشگاه ها هستیم. نسلی که به گفته ی MaxMedia، میتوان آن را نسل مشتریان ACES نامید (که مخفف کلمات Always Connected, Experience-driven Shoppers: مشتریانی همیشه مرتبط با فروشگاه که تجربیاتی که در خریدها کسب میکنند، محرک بعدی شان برای خرید کردن است). این نسل جدید مشتریان، باعث دگرگونی و تحول در بازارها و تغییر عمیق الگوهای خرید می شوند، بطوری که نیمی از هر دلاری که در صنعت خرده فروشی هزینه می شود، مشتریان باعث و بانیِ آن هستند.
این مشتریان به اصطلاح ACES از دانش روز مرتبط با کالاهای مورد نیازشان آگاهند، اطلاعاتی که در روزنامه ها و مجلات تبلیغاتی و بازاریابی ارائه می شوند با منابع علمی معتبر مقایسه میکنند و همواره ابزارهای هوشمند همراه خود دارند. تخمین زده می شود که خرده فروشانی که میتوانند به نیازهای مشتریان خود به سرعت پاسخ دهند، میتوانند تا 40 درصد از کلیک هایی را که به صورت آنلاین بر روی کالاهایشان انجام می شود، به فروش قطعی تبدیل کنند (Conversion Rate). بسیاری از مشتریان ACES که برای خریدهایشان به صفحه ی تلفن های همراه خود چشم میدوزند، در اعماق ذهنشان خواهان این هستند که وقتی بجای خرید آنلاین، بطور حضوری به فروشگاه واقعی مراجعه میکنند از مزایای خاصی برخوردار شوند. این مشتریان انتظار دارند که فروشگاه شان بطور یکپارچه و منسجم با فناوری روز هماهنگ شود. در عین حال تمایل عمیقی دارند که گاهی از خرید آنلاین فاصله بگیرند و بتوانند در مراجعه حضوری به فروشگاه، چیزی را که میخواهند خریداری کنند بچشند، بو کنند، لمس و امتحانش کنند، صحت و کارکرد آن را بررسی کنند. به همین دلیل است که بصورت حضوری به فروشگاه مراجعه میکنند.
درباره ی نود و پنج درصد از خرید و فروش ها در ذهن ناخودآگاه تصمیم گیری می شود و در این میان حواس پنجگانه بزرگترین محرک محسوب می شوند. چیزهایی که از طریق حواس بویایی، چشایی، بینایی، شنوایی و لامسه دریافت و درک می شوند، بطور خواسته و ناخواسته واکنش هایی را در مغز برمی انگیزند. با ظهور «بازاریابی عصبی» یا نورومارکتینگ، که رفتارشناسی مشتریان را با علوم اعصاب و روان ادغام میکند، خرده فروش ها در حال یادگیری روش های جدیدی هستند که باعث سودآوری بالا از محل فروش به گروه مشتریان ACES می شود.
با استفاده از فناوری های ره گیری و ارزیابی بهینه ساز (بهبود دهنده) مانند EEG و سیستم های قابل پوشیدن بیو-سِنس Bio-sensing توانسته ایم به اطلاعات عمیق تری در مورد اتفاقاتی که در سطوح پنهان ذهن، جایی که احساسات، هیجانات، خاطرات، و غرایز اعمال روزمره ی ما را مدیریت و کنترل میکنند، رخ میدهند دست پیدا کنیم. به بیان دیگر، کسب دانش بیشتر در مورد بخش خاکستری مغز، روش های بسیار ظریف و تأثیرگذاری را برای به رونق رساندن فروشگاه های خرده فروشی در اختیارمان قرار میدهد.
منبع: ریتیل ایران