اصول اولیه طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک

در طراحي دکوراسيون داخلي بخصوص فضاهايي مثل اتاق کودک، ريزه کاريها و نکاتي را بايد رعايت کرد تا پس از آن، محيط مذکور همان شود که ميخواهيم. براي حفظ آرامش کودک در طراحي اتاق او به اين نکات توجه کنيد.
فرهنگ عمومي افراد بر نوع و چگونگي دکوراسيون اتاق کودک تاثيرگذار است. اصولا دکوراسيون اتاق کودک نبايد تنها بر اساس آنچه براي کودکان جالب و خوشايند است شکل بگيرد؛ بلکه موارد ديگري نيز بايد هنگام طراحي اين فضا در نظر گرفته شود. براي مثال، مواردي از قبيل نيازهاي سالهاي بعد کودک که با سرعت در حال رشد است، اينکه آيا اتاق متعلق به دو کودک است يا يک کودک و...
در دکوراسيون اتاق کودک، علاوه بر توجه و رسيدگي به نيازهاي اوليه کودک از قبيل خوردن و خوابيدن، بايد به نيازهاي مهم دروني او نيز توجه شود. پيشنهاد ما براي طراحي دکوراسيون اتاق کودک نيز مانند ديگر فضاها، اين است که قبل از هرگونه اقدامي خوب به فضا دقت کرده و هوشمندانه تصميم بگيريد.

اصول اوليه
تطبيق پذيري و منعطف بودن در اتاق کودک يک اصل مهم و اساسي است؛ زيرا طراحي اتاق کودک بايد به نحوي باشد که با نيازهاي متغير کودک در حال رشد هماهنگ بوده و در هر شرايطي بتواند پاسخگوي نيازهاي آن باشد. سهل و آسان بودن نظافت و مراقبت از دکوراسيون اتاق کودک نيز از اهميت زيادي برخوردار است. بنابراين، اتاق کودک بايد برخي از موارد مهم را همزمان در خود داشته باشد:
کنجي دنج و امن و البته خصوصي براي زمانهايي که کودک به خلوت و تنهايي نياز دارد.

فضاي بازي ايمن
فضايي براي انجام تکاليف مدرسه و ساخت کاردستي
فضايي راحت و آرام براي خوابيدن

شروع کار
از نظر ما اتاق کودک با ديگر فضاها و اتاقهاي موجود در خانه تفاوت دارد. درست است که موضوع ايمني در تمام فضاها مانند سرويس بهداشتي يا آشپزخانه مهم است، اما اين موضوع در دکوراسيون اتاق کودک در اولويت است. پس ابتدا ايده هايي براي ايمنسازي اتاق کودک را اجرا کنيد:
انگشتان کوچک کودکان براحتي لاي درز در گير ميکند و آسيب ميبيند؛ براي پيشگيري از اين اتفاق، لاي درز در را با نوار پلاستيکي محافظ پر کنيد.
اطمينان حاصل کنيد که چفت تمامي پنجره ها محکم و سالم است. همچنين تمام پريزهاي قابل دسترس کودک را بايد با پوشش هاي مخصوص کودک بپوشانيد.
پنجره ها بايد داراي قفل مخصوص کودک باشند تا تنها در حدي باز شوند که براي کودک خطري در پي نداشته باشد.
تختهاي دو طبقه گرچه استاندارد و ايمن و با حفاظ هاي لازم طراحي و ساخته مي شوند، اما استفاده از اين تخت ها را براي دکوراسيون اتاق کودکان زير ? سال توصيه نمي کنيم.
در اتاق کودک از آتش براي گرم کردن اتاق در قالب شومينه استفاده نکنيد.
اگر در اتاق فرزند شما رادياتور وجود دارد، آن را مجهز به ترموستات کنيد تا از داغ شدن بيش از حد آن جلوگيري شود. اگر اين کار ممکن نيست، حتما از حفاظ هاي دکوراتيو براي رادياتورها استفاده کنيد.
قاليچه هاي کوچکي که روي کف پوش اصلي (انواع پارکت يا کاشي ها) انداخته مي شوند، حتما بايد ترمز فرش داشته باشد تا از سر خوردن قاليچه زير پاي کودک و زمين خوردن او جلوگيري شود.
از نصب طبقه ها در ارتفاع پايين خودداري کنيد. زيرا کودک در اثر بالا رفتن از طبقات نصب شده روي ديوار، پرت شده و آسيب مي بيند.

اتاق مشترک
کودکان به يک فضاي خصوصي براي خودشان، هر چند کوچک، نياز دارند. بنابراين اگر يک اتاق قرار است براي دو کودک به اشتراک گذاشته شود، حتما زمينه را براي تفکيک فضا به طرز مناسبي مهيا کنيد. کمک گرفتن از رنگ، يکي از راه هاي بسيار خوب براي تفکيک اتاق به دو فضاي مجزاست. ما در يکي از پروژه هاي بسيار موفقمان در يک اتاق کودک، براي تفکيک اتاق به دو فضاي مجزا از پرده اي بلند که از سقف تا زمين ادامه داشت، استفاده کرديم.
براي تفکيک اتاق مي توانيد از عناصر مختلفي استفاده کنيد. مواردي از قبيل: قفسه کتاب، پارتيشن و... شما همچنين مي توانيد قلاب هايي از سقف بياويزيد و تابلوها و آثار هنري و همچنين تعدادي عروسک و اسباب بازي زيبا را بين دو فضا بياويزيد و با کمک آنها فضا را تفکيک کنيد.

تغيير دکوراسيون
اگر دکوراسيون اتاق کودک خود را از نوع تمدار (موضوعي) در نظر گرفته ايد، اعمال تغييرات بعدي در دکوراسيون آن اتاق دشوار خواهد بود؛ اما اگر هنگام طراحي دکوراسيون اتاق کودک، اين موضوع را که در آينده بايد آن را تغيير دهيد مد نظر اشته باشيد و بيشتر از رنگ هاي خنثي براي زمينه استفاده کنيد، تغييرات بعدي براي شما آسان تر خواهد بود.
يک ميز بازي مي تواند سال ها بعد به يک ميز تحرير براي کودک تبديل شود. از اين رو همواره با نگاهي به آينده و هوشمندانه به خريد وسايل اتاق کودک بپردازيد تا هم از لحاظ اقتصادي و هم لحاظ زماني بتوانيد صرفه جويي کنيد. تعويض رنگ ديوارها و تغيير در طراحي نورپردازي خانه، از جمله استفاده از ديمر، در به روز کردن دکوراسيون اتاق کودک بسيار موثر است.

رنگ
انتخاب هوشمندانه و با دقت رنگ ها براي اتاق کودک سبب تحريک حواس فرزندتان مي شود. درست است که رنگ هاي ملايم مانند صورتي و آبي از جمله رنگ هاي رايج و مناسب براي دکوراسيون اتاق کودک محسوب مي شوند، اما استفاده از رنگ هاي خاص و تند براي خلق هيجان و جذابيت بيشتر در اتاق کودک مناسب تر است. با اين حال حتما از خود کودک کمک بخواهيد و نظرش را بپرسيد، اما اطمينان حاصل کنيد رنگ هايي انتخاب شود که در نهايت اتاقي سرد و تاريک براي کودک به وجود نيايد.
براي زمينه دکوراسيون از طيف هاي ملايم رنگ ها استفاده کنيد و سپس با استفاده از اشياء و عناصر ديگر از قبيل اسباب بازي ها، تابلوهاي نقاشي و... با رنگ هاي تند و زنده به دکوراسيون اتاق جان دهيد و آن را جذاب و پرتحرک کنيد.
استفاده از رنگ هاي موقتي ايده اي بسيار خوب در دکوراسيون اتاق کودک است؛ زيرا سليقه کودک روز به روز در حال تغيير است. اين رنگ ها تا حد زيادي دکوراسيون اتاق کودک را منعطف مي کند و مي توان با تغيير شرايط، رنگ دکوراسيون اتاق را نيز به راحتي تغيير داد.
هنگام انتخاب رنگ به جنس آن نيز دقت کنيد و رنگي را براي اتاق فرزندتان انتخاب کنيد که به راحتي تميز شود و انواع لک ها به آساني از روي آن برطرف شود.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا