اصول دکوراسیون آپارتمان با گل های آپارتمانی

طراحي دکوراسيون داخلي- قديم ترها که مردم در خانه هاي بزرگ تر زندگي مي کردند به دليل داشتن فضاي مناسب در حياط خانه براي پرورش گل و گياه در باغچه ها و گلدان ها با هيچ محدوديتي روبه رو نبودند. اما، با رشد جمعيت و رواج زندگي آپارتمان نشيني، کمک کم به خاطر کمبود فضاي مناسب، رابطه مردم با گل ها و گياهان کمتر و کمتر شد.
با اين وجود هستند کساني که هنوز به رغم تسلط شيوه ماشيني کنوني بر زندگي امروزي، به گل ها و گياهان علاقه زيادي دارند و تلاش مي کنند تا از هر طريقي ارتباط خود را با آنها حفظ کنند. اما آشنايي با شيوه هاي درست نگه داري از گل ها و گياهان آپارتماني مهم ترين ضرورتي است که دوستداران گل و گياه در فضاي محدود آپارتمان خود به آن نياز دارند؛ اينکه اساسا چه گل ها و گياهاني براي زندگي آپارتماني مناسب هستند و با چه روشي مي توان آنها را در کمترين فضا جا داد و بيشترين استفاده را از آنها داشت مسائلي هستند که اين هفته به آن مي پردازيم.

انتخاب جاي مناسب و روش نگهداري
اولين نکته اي که در ارتباط با گل هاي آپارتماني بايد به آن توجه کنيد انتخاب بهترين مکان ممکن براي قرار دادن گلدان هاست. بهتر است نقاط مختلف خانه را بررسي کنيد و براساس اينکه چه نوع گلي را مي خواهيد نگهداري کنيد آن را در مکاني مناسب قرار دهيد.
اگر محيط موردنظر شما براي نگه داري گلدان ها محيطي کم نور يا تاريک است، بهتر است از گل هايي استفاده کنيد که با اين محيط سازگاري دارند. بسياري از گياهان مخصوص نواحي گرمسيري و نيمه گرمسيري به ويژه گل هاي استوايي وجود دارند که در محيط هاي کم نور مقاوم و پايدارند.
جا براي اين گياهان، قرار دادن آنها کنار يک پنجره بزرگ شرقي يا غربي است که هوا به خوبي جريان داشته باشد. اما اگر آپارتمان شما از نورگير مناسب برخوردار است، مي توانيد گياهاني را انتخاب کنيد که نياز به نور بيشتري دارند.
اين گياهان را کنار پنجره هاي شمالي يا شمال شرقي خانه قرار دهيد، اما بايد مراقب باشيد که برگ هاي آنها در نتيجه مجاورت با نور زياد نسوزد و پژمرده نشود و مدام رطوب گلدان را چک کنيد. به محض مشاهده علائم پژمردگي هم گلدان را قدري دورتر از پنجره قرار دهيد تا شادابي سابق خود را به دست آورد. برخي از گل ها مانند انواع سرخس ها وجود دارند که براي ادامه حيات به رطوبت نياز دارند؛ اگر دلتان مي خواهد در فضاهايي مانند حمام از گياهان براي زيبايي استفاده کنيد مي توانيد اين گونه از گل ها را امتحان کنيد. به جاي مستقيم آب دادن به گياهان، زيرگلداني را از آب پر کنيد تا ريشه گياه آب را کاملا دريافت کند. گل هاي حساس معمولا به اين روش آبياري مي شوند. فقط کافيست ته گلدان حتما سوراخ داشته باشد، تا آب به راحتي جذب شود. از قرار دادن گلدان ها و گياهان آپارتماني خود در مجاورت وسايل گرما زا و سرما زا خودداري کنيد.
يادتان باشد که در آب دادن به گلدان ها زياده روي نکنيد و تنها زماني گلدان را آب بدهيد که احساس کنيد خاک گلدان خشک شده است و گياه واقعا نياز به آب دارد. آب زياد باعث از بين رفتن گلدان هاي آپارتماني مي شود. دماي آب را چک کنيد؛ آب گلدان ها بايد تقريبا با دماي محيط برابر باشد. ضمن اينکه لازم است هر چند وقت يکبار برگ هاي گل را خيس يا مرطوب کنيد. براي تغذيه بهتر گلدان ها بايد به شيوه هاي صحيح و در زمان هاي مناسب به آنها کود داد. براي گل ها و گياهان آپارتماني بهترين شيوه استفاده از کودهاي مايع است که در اين زمينه بايد به نوع گل و دستورالعمل مناسب براي بهترين زمان کود دادن به آنها توجه کرد.
استفاده از قطعات يخ يکي از بهترين شيوه هاي آبياري آرام به گياهان آپارتماني است که کمک مي کند آب به صورت ملايم از خاک به ريشه ها منتقل شود.