اصول دکوراسیون در خانه های کوچک

طراحي دکوراسيون داخلي-خيلي وقت است که ديگر خبري از خانه هاي بزرگ نيست؛ خانه هايي با حياط بزرگ و دلباز و تراسي که حتما به اندازه يکي از اتاق ها بود. اين روزها ديگر خانه ها کوچک شده اند؛ آن قدر کوچک که هر وجب شان براي صاحبخانه اهميت دارد.
مساله بزرگ در خانه هاي امروزي فقط داستان متراژ و سانتي مترهاي طلايي نيست؛ ماجرا بيشتر انتخاب نادرست اسباب و لوازم و خطاهاي کوچک در طراحي داخلي است که خانه ?? متري را به اندازه يک سوئيت ?? متري تنگ و تاريک مي کند. براي داشتن يک خانه دلباز مهم نيست خانه تان چند متر باشد؛ مهم اين است که شما چقدر جلوي اشتباه را گرفته باشيد.

ديوار و سقف را دو رنگ نکنيد
در خانه ما ايراني ها هر وقت صحبت از رنگ در ميان باشد، يک سطل رنگ استخواني به دست نقاش مي دهيم و مي گوييم در و ديوار و سقف را يک دست کند. تا اينجاي کار درست اما وقتي صحبت از رنگ ديواري متفاوت به ميان مي آيد، چه؟ آيا هيچ کدام از ما جرات آن را داريم که سقف را هم به رنگ ديوارها کنيم؛ يعني اگر ديوارها آبي باشند جرات آبي کردن سقف را هم داريم؟ شايد درصد کمي اين جسارت را به خودشان داده باشند.
مساله اين است که در اتاق هاي کوچک يک دست رنگ زدن سقف و ديوارها يکي از مهم ترين راه هاي بزرگ نمايي است که کمتر کسي شجاعتش را پيدا مي کند. يک دست کردن سقف و ديوار جلوي به هم ريختگي و شلوغي را مي گيرد و اتاق را منسجم تر و بهتر نشان مي دهد.

فضاي پشت در را فراموش نکنيد
همه ما از بي نظمي بيزار هستيم اما بايد يادمان باشد که هر شلوغي به معناي بي نظمي نيست. اين روزها استفاده از وسايلي خاص که امکان به کار بردن فضاهاي غير قابل استفاده را مي دهد بيشتر از قبل شده است؛ مانند رخت آويزهاي پشت در يا وسايلي که مواد شوينده و. . . را در حمام و دستشويي جاسازي مي کند.

درست است که هيچ کسي دوست ندارد از اين وسايل در خانه اش استفاده کند اما اگر کل فضاي خانه روي هم رفته ?? مترمربع باشد، چطور؟ اين جور وقت ها بهترين کار به جاي تلنبار کردن لوازم در کابينت ها يا انباري چيدن آنها در قفسه هاي خاص پشت درهاست. درواقع پشت درها مي تواند با فضاي خالي مناسب شان راه خوبي براي نظم بخشيدن به خانه باشد. يادتان باشد نظم بخشيدن نه بي نظم کردن!

بيش از حد کوتاه نکنيد
براي ما در نصب پرده يک قانون وجود دارد؛ اينکه حتما پرده ها بايد از بالاي پنجره ها شروع شوند و به اندازه ارتفاع پنجره ها پايين بيايند. اين قانون در اتاق هاي کوچک هيچ وقت صادق نيست.
در اتاق هايي که فضاي کوچکي دارند بهترين کار آويزان کردن پرده ها از سقف تا روي زمين است؛ بي خيال اينکه اندازه پنجره ها چقدر است و قدي هستند يا کوتاه. مهم اين است که پرده ها از جايي در نزديکي سقف شروع شوند و تا روي زمين بيايند و حتي دو، سه سانتي متري روي آن ريخته شوند. بهترين رنگ هم براي شان رنگ هاي ساده و خنثي است و يک دست بدون هيچ نقش و نگار اضافي.

شلوغ نکنيد
راهروها در خانه هاي امروزي استفاده چنداني ندارند. بيشتر اوقات صاحبخانه با انداختن يک قالي بلند و قرار دادن يک کنسول آينه همه سعي خودش را براي زيبايي اين محيط بدون استفاده خانه مي کند اما مساله اين است که نبايد از پتانسيل اين قسمت خانه غافل شد. اصلا هيچ جاي کتاب قانون طراحي داخلي نيامده که از فضاي راهروها نبايد استفاده کرد.
پس تا جايي که مي توانيد از راهروها استفاده کنيد اما با نظم و ترتيب آن هم با به کار بردن طاقچه هاي دکوري يا کمدهاي ديواري چون هيچ چيزي نمي تواند بدتر از يک ورودي به هم ريخته باشد.

دنبال ماجراجويي بيش از حد نباشيد
در يک اتاق کوچک نبايد دنبال ايده هاي زياد بود. درست است که براي دکوراسيون خانه هر کسي ممکن است ايده هاي زيادي در سرش داشته باشد اما اين وسط نبايد از مساله محدود بودن فضا غافل شد. اشتباه بزرگ بيشتر ما در خانه هاي کوچک امروزي مان در پياده کردن همه ايده هاي طراحي است.
اگر اتاق تان کوچک است، نبايد از تنوع رنگ و نقش هاي زياد در زمينه پارچه مبل، پرده و حتي کوسن ها استفاده کنيد. بهترين کار اين است که اول رنگ دلخواه تان را در مورد کاناپه اتاق انتخاب کنيد و بعد باقي لوازم را در دو رنگ همخوان و بدون نقشه و طرح بچينيد.

از آويزان کردن ميزها نترسيد

در اتاق هاي کوچک مهم ترين فضاي مورد استفاده که هميشه به بدترين شکل ممکن استفاده مي شود، ديوارها هستند. معمولا استفاده از ديوارها هميشه يک جور است؛ فرقي هم به بزرگي يا کوچکي اتاق ندارد.
همه ما از ديوار فقط براي آويزان کردن تابلوها استفاده مي کنيم يا در نهايت دو، سه عدد طاقچه روي آن نصب مي کنيم اما آيا تا به حال به قابليت ديوارها براي آويزان کردن ميزهاي تاشو فکر کرده ايد؟ ديوارها مي توانند بهترين مکان براي ميزها و کتابخانه هاي تاشوي جادار باشند.

زير پله فضاي بيهوده نيست
در آپارتمان هاي امروزي بزرگ ترين مشکل ساکنان مساله جا دادن کفش هاست. اين وسط هم جاکفشي هايي که در بيرون واحدها قرار داده مي شوند مساله است و هم آنهايي که به داخل برده مي شوند و در گوشه اي از ورودي خانه جاخوش مي کنند.
اين مشکل به راحتي قابل حل است اگر فقط اهالي خانه کمي ايده به خرج دهند و به فکر سر و سامان دادن زيرپله ها باشند. با دکور زدن در پله هاي داخل يا خارج خانه مي شود فضايي مناسب براي کفش ها پيدا کرد؛ ضمن اينکه اگر اين طبقه ها در داخل خانه جا بگيرند مي توانند جاي خوبي براي قرار دادن همه جور وسيله اي باشند.

به چراغ مطالعه و قاب نه بگوييد

در خانه هاي کوچک ميز تحرير يا ميز کار از مهم ترين دغدغه هاست. داشتن فضايي مناسب براي کار در هر خانه اي به دست نمي آيد. مي دانيد چرا؟ براي اينکه همه ما دوست داريم يک ميز تحرير بزرگ در خانه داشته باشيم با کلي قاب عکس و لوازم اضافي و البته چراغ مطالعه. اين وسط راهکارهاي ساده زياد است که مهم ترين شان بي خيال قاب عکس ها و چراغ مطالعه شدن است.

اگر اينها را فراموش کنيد آن وقت هر تکه چوب ساده اي در کنار ديوار مي تواند براي تان حکم ميز را داشته باشد. در اين حالت روشنايي مي تواند لامپ هاي رشته اي آويزان از سقف باشد و يک عکس بزرگ روي ديوار هم جايگزيني براي همه قاب عکس ها.

يک دست مبل کامل نخريد

معلوم نيست چرا خيلي از ما فکر مي کنيم بايد هميشه مبل ها را به صورت يک دست و کامل تهيه کنيم؛ غافل از اينکه هر مبلي براي نماي بهتر نياز به فضا و مکان مناسبي دارد. در خانه هاي بيشتر ما يک دست مبل کامل شش نفره حتما پيدا مي شود در حالي که شايد مساحت خانه بيشتر از ?? متر نباشد.

اين اشتباهي است که اين روزها خيلي ها ناخواسته به آن دست مي زنند در حالي که يک مبل راحتي به تنهايي مي تواند خانه را بسيار زيباتر کند. نگران مهمان ها نباشيد؛ آنها جاي خودشان را پيدا مي کنند.

طاقچه ها را از ياد نبريد
خانه هاي قديمي يک نشانه بارز داشتند؛ طاقچه هاي بالاي بخاري يا طاق هاي کوتاهي که گوشه و کنار خانه ساخته مي شدند. اين طاقچه ها نه تنها فضاي اندروني را بزرگ تر نشان مي دادند که کلي هم به طراحي داخلي کمک مي کردند.
پس در خانه کوچک تان از نصب کردن طاقچه روي ديوار يا قرار دادن ميزهاي گرد کوچک در کنج ها فرار نکنيد؛بدون اينکه روي آنها را از قاب عکس پر کنيد يا آباژور بگذاريد. روي ميز را خالي کنيد و فقط يک ديوار کوب روي ديوار بزنيد. آن وقت به معجزه زيبايي در خانه کوچک تان پي مي بريد.
ليدا هادي
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا