انتخاب دكوراسیون داخلی مناسب برای حمام

طراحي دکوراسيون داخلي- به هنگام انتخاب كفپوش مناسب براي حمام‌، نكاتي مانند كيفيت، سايز، رنگ، الگو، طرح و بافت را بايد در نظر داشته‌باشيد. بهترين انتخاب زماني صورت مي‌گيرد كه قسمتي از كف حمام را كه بسيار توي چشم است با آن كفپوش مورد علاقه دكوراسيون كنيد( يعني در ابتدا آن را نصب نكنيد .) سپس اگر نوع، طرح و رنگ را پسنديديد، آن را براي نصب در كل حمام انتخاب كنيد. تنها با يك امتحان كوچك اين امكان براي شما به وجود مي‌آيد كه از انتخابي كه كرديد، ناراضي و پشيمان نشويد.
از بهترين گزينه‌هاي انتخابي براي كفپوش حمام، سراميك است چرا كه به راحتي تميز مي‌شود، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسيار متنوع است. استفاده از سراميك‌هاي شيار‌دار در اطراف وان بسيار توصيه مي‌شود چرا كه به هنگام خيس بودن كف‌حمام، اين دسته ‌از سراميك‌ها امنيت بالاتري را فراهم مي‌كنند، يعني ميزان سرخوردگي را كمتر مي‌كنند. بهتر است براي داشتن حمامي با ايمني بالا، در اطراف وان و زير سينك روشويي از كفپوش‌هاي دولايه حاوي لاتكس استفاده كنيد.
اين كفپوش‌ها توسط لاتكس زيرين به كف حمام نصب مي‌شود و لايه بيروني كه داراي بافت ناهموار است ميزان سرخوردگي را كاهش مي‌دهد. با رعايت اين چند نكته مي توانيد شاهد آن باشيد كه ميزان آسيب‌ديدگي در حمام به صورت چشمگيري كاهش پيدا مي كند. در حمام‌هايي‌كه كف آن شيب زيادي دارد بهتر است موزاييك‌هايي با سايز كوچك نصب كنيد تا هم شيب كمتر به نظر رسد و هم شكستگي و آسيب ديدگي در بين موزاييك‌ها به وجود نيايد.
مي‌توانيد رديف و يا رديف‌هايي از اين موزاييك‌ها را طرح دار انتخاب كنيد تا دكوراسيون حمام شما داراي بافت و رنگ باشد. بهتر است اين رديف‌ها رنگي متضاد و متفاوت نسبت به رنگ زمينه داشته‌باشد. اگر كفپوش از سراميك‌هاي سفيد و روشن پوشيده شده است، بهتر است كه رنگ قرمز، زرد و آبي را براي رديف‌ها انتخاب كنيد. توجه داشته باشيد كه رنگ زمينه اگر سفيد باشد، حمام را به فضايي نوراني و وسيع مبدل مي‌سازد
در سبك ويكتورين، استفاده از سراميك‌هاي طرح دار و گل‌دار بسيار رايج است. استفاده از سراميك‌هايي با طرح گل مي‌تواند فضايي آرامش‌بخش و شاعرانه‌ خلق كند. در اين سبك معمولا از رنگ‌ها‌ي آبي روشن، سبز روشن و صورتي كمرنگ استفاده مي‌‌شود.
در سبك مدرن، استفاده از سراميك‌هايي به رنگ سفيد و با ادغامي از رنگ‌هاي تند و گرم بسيار رايج است. رنگ سراميك‌ براي آرامش بخشيدن به شما و برقراري محيطي سرشار از انرژي بسيار مهم است، پس بهتراست رنگي را انتخاب كنيد كه هم روشن باشد و هم با روحيات شما و اعضاي خانواده سازگاري داشته باشد. استفاده از رنگ‌هاي مورد علاقه در حمام باعث مي‌شود كه علاوه بر آرامش بخشيدن به شما، روزي تازه و پر انرژي را شروع كنيد.
اگر سبك‌هاي شلوغ را مي پسنديد، به شما پيشنهاد مي‌كنم كه از رنگ‌هاي هلويي و زرد درخشان استفاده كنيد. اين رنگ ها فضا را شلوغ‌تر و پر اثاثيه‌تر نمايان مي‌كنند. اگر مي خواهيد كه حمام شما بزرگ‌تر از آنچه هست نمايان شود، بهتر است از رنگ‌هاي طبيعي براي سراميك‌ها استفاده كنيد. بهترين توصيه دكوراتورها استفاده از سراميك‌هايي به رنگ سفيد و بژ و گاهي زرد و كرم بسيار روشن است كه به خوبي نور را منعكس مي‌كند و فضا را بزرگ‌تر جلوه مي‌دهد.
اگر حمامي بزرگ و عريض داريد، بهتراست از رنگ‌هاي تيره استفاده كنيد تا كوچك‌تر و گرم‌تر به نظر رسد، استفاده از لوازم جانبي مانند تابلوهاي تزئيني و دكورهاي چوبي در اين حمام‌ها باعث مي‌شود كه فضا كوچك‌تر و گرم‌تر جلوه كند. استفاده از حوله‌هاي طرح‌دار و پوشش‌ديواري نقش‌دار، محيط حمام را به جايي دنج و گرم تبديل مي‌سازد.


استفاده از آينه در هر مكاني، باعث نوراني شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا مي‌شود. بنابراين استفاده از آينه در حمام بسيار توصيه مي‌شود و همچنين باعث تميزتر جلوه دادن اين فضا مي‌شود.

بنابر سبك دكور حمام، مي‌توانيد انواع آينه‌ را هماهنگ با آن سبك انتخاب كنيد. براي مثال، اگر كف حمام سراميك است و سبك مدرن دارد بهتر است از آينه‌هاي مدرن كه دور آنها قاب‌هاي فلزي به رنگ استيل و برنز است، استفاده كنيد. اگر كفپوش حمام به رنگ چوب است و كابينت‌هاي استفاده شده در آن از نوع چوبي هستند، بهتر است آينه‌اي را انتخاب كنيد كه قاب چوبي داشته باشد تا سبكي هماهنگ را خلق كند. در نظر داشته ‌باشيد كه استفاده از كابينت‌هاي چوبي آن هم به رنگ تيره، حس القاي گرماي حمام را بيشتر مي‌كند.


بسياري از حوادث خطرناک در خانه اتفاق مي‌افتد که بخش عظيمي از آن نيز مربوط به رعايت نکردن نکات ايمني در حمام است. آب و وسايل برقي در کنار هم خطر آفرين‌اند. از سوي ديگر، وجود کف‌پوش نامناسب تا حد زيادي احتمال سر خوردن در حمام را افزايش مي‌دهد.
امروزه حمام در خانه‌هاي شهري به مکاني براي رفع خستگي و پاکيزه کردن جسم تبديل شده است. فرقي نمي‌کند که حمام شما کوچک باشد يا بزرگ. رعايت برخي موارد دکوراسيون داخلي مانند انتخاب کف‌پوش مناسب، رنگ زيبا، دستگاه تهويه و وسايل جانبي مناسب مي‌تواند اين مکان را به مکاني دلنشين، آرام و ايمن براي تمامي اعضاي خانواده تبديل کند.

چند نکته درباره کف‌پوش حمام
بهترين گزينه براي کف‌پوش حمام، سراميک است. سراميک در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ بسيار متنوع است.
از ميان انواع سراميک‌ها، سراميک‌هاي شياردار از امنيت بالاتري برخوردار است و ميزان خطر ليز خوردن را تا حد زيادي کاهش مي‌دهد.استفاده از کف‌پوش بدون لعاب توصيه نمي‌شود چون پاک کردن اين نوع کف‌پوش‌ها کار بسيار سختي است.
در حمام‌هايي که کف شيب‌داري دارند، بهتر است از موزاييک‌هايي با سايز کوچک استفاده کنيد تا هم شيب کمتر به نظر برسد و هم شکستگي و آسيب‌ديدگي در ميان موزاييک‌ها به وجود نيايد.

چند نکته درباره رنگ حمام
اگر حمام کوچکي داريد، دکوراتورها و طراحان داخلي به شما توصيه مي‌کنند از سراميک‌هايي به رنگ سفيد و بژ يا زرد و کرم بسيار روشن استفاده کنيد تا نور منعکس شده و فضاي حمام بزرگ‌تر به نظر برسد.
اگر کف‌پوش از سراميک سفيد و روشن است، بهتر است ديوارها به رنگ قرمز، زرد يا ‌آبي باشد، استفاده از پوشش ديواري طرح‌دار نيز محيط حمام را دنج و گرم مي‌کند. استفاده از رنگ مورد علاقه در دکوراسيون حمام سبب آرامش و به وجود آمدن انرژي در شما مي‌شود.


چندنکته درباره تهويه حمام
در بسياري از موارد اتفاق مي‌افتد که افراد در حمام دچار خفگي شوند. در خانه‌هاي قديمي آبگرمکن اغلب در حمام است و همين امر سبب نشت گاز و خفگي مي‌شود.
محيط حمام محيطي مرطوب است و رطوبت بالا براي افرادي که دچار بيماري قلبي يا آسم هستند، خطرناک است.
متاسفانه در برخي خانه‌ها پنجره يا هواکشي در حمام نصب نشده و اغلب پس از حمام، اعضاي خانواده مجبورند در حمام را باز گذارند تا هواي حمام عوض شود اما همين موضوع سبب ورود هواي نامطبوع و مرطوب حمام به داخل فضاي خانه مي‌شود. براي از بين بردن بوهاي نامطبوع و رطوبت در حمام بهتر است از پنجره يا هواکش استفاده شود.

نورپردازي در حمام
حمام محيطي مرطوب است و در صورتي که تاريک باشد، محل مناسبي براي رشد قارچ‌ها خواهد بود.
بنابراين بسيار ضروري است که به گونه‌اي طراحي شود که حتما نور طبيعي به داخل آن بتابد.