اهمیت گلدان داشتن در منزل

طراحي دکوراسيون داخلي- وجود گلدان در منزل مي تواند از لحاظ روحي به ساکنين آرامش دهد و موجب شادي و نشاط در بين آنان شود!
مجله منزل – سميه انوري زاده: روش‌هاي مختلفي براي چيدمان دکوراسيون وجود دارد که استفاده از گل و گياه يکي از آنهاست. ما در اين زمينه کار شما را آسان کرده‌ايم. مطلبي که مي‌خوانيد، نکات کاربردي متنوعي است که شما را در تزئين خانه‌ با کمک گياهان سبز راهنمايي مي‌کند.
گل مي رويد به باغ
اصلا چرا بايد در خانه گلدان نگه دارم؟
خانم‌هاي خانه‌دار که بخشي از دکوراسيون منزل‌شان را به گل‌آرايي اختصاص داده‌اند، باور دارند که حتي نگاه کردن به گل و گيا‌هان آنها را سرشار از انرژي، سرزندگي و شادابي مي‌کند. از طرف ديگر هر زمان که شما وسيله جديدي براي خانه خود مي‌خريد همراه آن ماده شيميايي جديدي را هم وارد منزل‌تان مي‌کنيد. حتي زماني که شما نمي‌توانيد بوي آنها را استشمام کنيد، مواد شيميايي هوا را به مقدار کافي آلوده مي‌کنند و باعث تحريک دستگاه تنفسي و اغلب سردرد شما مي‌شوند اما وجود گل و گياه در منزل به عنوان يک پادزهر عمل مي‌کند.
گياهان سبز با شکستن پيوند بين مواد شيميايي آنها را به عنوان غذا مصرف مي‌کنند. در نتيجه بسياري از موادي که باعث آلوده شدن هواي داخل خانه مي‌شوند از بين مي‌روند. به عنوان مثال انتخاب گياهاني با برگ‌هاي پهن و بزرگ از چند جهت اهميت دارد؛ اول آنکه برگ‌هاي بزرگ و آبدار گياهان، بيشترين تاثير را در افزايش نشاط و شادابي در خانه خواهند داشت و ديگر آنکه به اعتقاد کارشناسان دکوراسيون استفاده از گياهان‌پهن برگ بيشترين تاثير را براي دور کردن انرژي‌هاي منفي و افکار نامناسب از خانه دارد؛ ضمن آنکه اين گياهان بهتر مي‌توانند به پاکسازي هواي محيط کمک کنند.
از فوايد انتخاب گياهان آپارتماني با برگ‌هاي قرمزرنگ، افزايش محبت و انرژي‌هاي دوستانه در محيط خانه است. در صورتي که اين گياهان داراي گلبرگ‌ها و برگ‌هاي گرد و بي‌زاويه باشند، تاثير آرام‌بخش‌تري دارند و محيط زندگي را براي اعضاي خانواده دلنشين‌تر مي‌کنند.
هم رنگ جماعت
چطور گلدان‌ها را انتخاب کنم؟
آشنايي با شيوه‌هاي درست نگهداري از گل‌ها و گياهان آپارتماني مهم‌ترين ضرورتي است که دوستداران گل و گياه در فضاي محدود آپارتمان خود به آن نياز دارند؛ اينکه اساسا چه گياهاني براي زندگي آپارتماني مناسب هستند و با چه روشي مي‌توان آنها را در کمترين فضا جا داد و بيشترين استفاده را از آنها داشت. علاوه بر روش‌هاي صحيح و جانمايي مناسب براي گياهان آپارتماني که براي ادامه حيات آنها بسيار ضروري است، تبعيت از شيوه‌ها و اصول دکور آپارتمان با استفاده از گل‌ها و گياهان به هرچه زيباتر شدن محيط زندگي شما کمک مي‌کند. به همين دليل قبل از اينکه سراغ گلفروشي محل برويد، نگاهي به اين نکته‌ها بيندازيد:
انتخاب درست: در انتخاب گل براي استفاده در دکوراسيون منزل‌تان بهتر است آنهايي را خريداري کنيد که هنوز غنچه هستند و گل‌هاي‌شان کاملا باز نشده‌اند؛ مثلا غنچه‌هاي گل رز در آينده‌اي نه چندان دور، يعني پس از دو يا سه روز باز خواهند شد. اگر همه گل‌هاي رز شکفته باشد، به‌زودي عمر گل‌هايش به پايان مي‌رسد.
فضايابي درست: ‌از سطوح مختلف براي قرار دادن گلدان‌ها استفاده کنيد. ميزها و قفسه‌ها براي گلدان‌هاي کوچک مناسب هستند. گلدان‌هاي بزرگ را هم روي زمين بگذاريد.
چيدمان درست: گلدان‌هاي بزرگ‌تر را با توجه به رنگ و شکل شاخ و برگ گروه‌بندي کنيد. از گياهان کوچک‌تر هم مي‌توانيد به عنوان پوشش زمين استفاده کنيد.
رنگ‌بندي درست: يک اصل ساده باغباني بر اين نکته جالب تاکيد مي‌کند که در کاشت گل‌ها چه در يک گلدان کوچک و ساده و چه حتي در باغچه، هميشه بايد به کاربرد رنگ‌هاي مختلف در کنار يکديگر توجه داشت.
آي نسيم سحري!
چطور گل‌ها را شاداب نگه دارم؟
وقتي گياهان گلدار را به خانه آورديد، به محل پرنور منتقل‌شان کنيد و با خاک اطراف ريشه، آنها را درون گلدان مناسب يا باغچه بکاريد. روز اول مقدار کمي آب روي گل‌ها‌ي‌شان بپاشيد و آنها را آبياري کنيد. حتما برگ‌هاي زرد و گل‌هاي پژمرده را با قيچي قطع کنيد.
با ريختن سنگ‌ريزه در کف سيني‌ها و زيرگلداني‌ها، رطوبت لازم براي گياه را فراهم کنيد. لايه نازکي از آب با خروج از گلدان کف ظرف روي سنگ‌ها را خواهد پوشاند. اين آب با بخار شدن، رطوبت لازم را فراهم کرده و به پرپشت شدن گياه کمک مي‌کند. فقط مطمئن شويد آب روي سنگ‌‌ها آن‌قدر نيست که مانع ورود و خروج هوا از سوراخ‌هاي زير گلدان و در نتيجه پوسيدگي ريشه شود.
يادتان باشد در آب دادن به گل‌ها زياده‌روي نکنيد و فقط زماني گل‌ها را آب دهيد که احساس مي‌کنيد خاک گلدان خشک شده و گياه واقعا نياز به آب دارد. آب زياد باعث از بين رفتن گلدان‌هاي آپارتماني مي‌شود.
دماي آب را چک کنيد. آب گلدان‌ها بايد تقريبا با دماي محيط برابر باشد؛ ضمن اينکه لازم است هر چند وقت يک‌بار برگ‌هاي گل را خيس يا مرطوب کنيد.
به‌طور معمول، انتقال‌دادن گل‌ها به گلدان‌هاي ديگر باعث آسيب‌ديدگي‌شان مي‌شود. براي جلوگيري از اين اتفاق، دو راهکار وجود دارد؛ اول اينکه مي‌توانيد گلداني بزرگ‌تر تهيه کنيد و گل‌ها را با همان گلدان‌هاي کوچک گلي يا سفالي در کنار هم قرار دهيد و ديگر اينکه گل‌ها را در داخل گلدان بزرگ‌تر چيده و روي آن خاک بريزيد و در نهايت گلدان را با خزه پر کنيد.
استفاده از تکه‌هاي يخ يکي از بهترين شيوه‌هاي آبياري آرام به گياهان آپارتماني است که کمک مي‌کند آب به صورت ملايم از خاک به ريشه‌ها منتقل شود.
براي تغذيه بهتر گل‌ها بايد با شيوه‌هاي صحيح و در زمان‌هاي مناسب به آنها کود داد. براي گل‌ها و گياهان آپارتماني بهترين شيوه استفاده از کودهاي مايع است که در اين زمينه بايد به نوع گل و دستورالعمل مناسب براي بهترين زمان کود دادن به آنها توجه کرد.
با باز کردن پنجره‌ها يا استفاده از يک پنکه، هوا را از راکد بودن درآوريد و جريان هواي ملايم ايجاد کنيد.
در گوشه‌ها، چراغ‌هاي قابل تنظيم تعبيه کنيد تا بتوانيد نور لازم را در هواي ابري براي‌شان فراهم کنيد و با خاموش کردن آنها شب‌هنگام به گل‌ها استراحت دهيد.
رو به آفتاب، پشت به ديوار!
گل‌ها را کجا بگذارم؟
مساله اصلي فضايابي است نه فضاسازي؛ يعني انتخاب بهترين و مناسب‌ترين مکان آپارتمان براي سالم ماندن و رشد خوب گل و گياه. در قدم اول طرح کلي اتاق را مجسم کنيد. طراحي فضاي سبز داخلي فرق زيادي با طراحي يک باغ ندارد. بايد بين گلدان‌ها فضاي کافي براي رفت و آمد باقي بگذاريد. مي‌توانيد در هر ?? مترمربع از خانه از دو يا سه عدد گل و گياه خانگي – آپارتماني استفاده کنيد تا هوا به‌طور کامل تصفيه شود. در کنار اين جنگل خانگي هم مبل راحتي براي استراحت و لذت بردن از فضا در نظر بگيريد.
در کنار اين چيدمان، اين نکته را هم در نظر داشته باشيد که ضلع شرقي خانه بهترين فضا براي نگهداري از گياهان و گل‌هاي آپارتماني است. به اعتقاد کارشناسان دکوراسيون از آنجا که خورشيد از مشرق طلوع مي‌کند، قرار دادن گياهان در ضلع شرقي مي‌تواند مناسب‌ترين مکان براي آنها باشد.
به اين ترتيب گياهان نور و انرژي بيشتري دريافت مي‌کنند و ماندگاري بهتري خواهند داشت؛ ضمن آنکه با دريافت نور آفتاب، انرژي بيشتري در فضاي خانه به وجود مي‌آورند که در دور کردن و از بين بردن انرژي‌هاي منفي و مخرب از محيط زندگي بسيار موثر است.
همراه با مخلفات
محل نگهداري?شان را چطور ديزاين کنم؟
رنگ ديوار را روشن انتخاب و تا حد امکان پرده را حذف کنيد. انتخاب رنگ زرد، سبز يا قهوه‌اي براي ضلعي از خانه که تصميم داريد گياهان و گل‌هاي آپارتماني را در آن نگهداري کنيد از دو نظر اهميت دارد؛ اول اينکه قرار گرفتن گل‌ها و گياهان در مجاورت اين ترکيب رنگي مي‌تواند هارموني بسيار خوب و انرژي‌بخشي را در فضاي خانه به وجود آورد و ديگر اينکه فضاي خانه‌تان يادآور طبيعت بکر و زيباي جنگل مي‌شود و تماشاي آن در طول روز بسيار مسرت‌بخش خواهد بود. تا حد امکان از رنگ سبز يا زرد براي پوشش ديوار استفاده کنيد و در صورت نياز از صندلي يا مبلمان چوبي يا پارکت‌هاي قهوه‌اي‌رنگ براي افزايش هارموني و زيبايي ضلعي که گياهان را در آن قرار مي‌دهيد، بهره بگيريد.
براي تزئين از اشياي شيشه‌‌اي رنگي، آبنما و آويزهاي تزئيني استفاده کنيد. شما مي‌توانيد از گلدان‌هاي رنگي و کاورهاي گلدان براي رنگ و لعاب دادن به اتاق کمک بگيريد.
سبدهاي چوبي، حصيري و بامبو حس مناطق استوايي را ايجاد مي‌کنند. همچنين مي‌توانيد از تنديس‌هاي رومي و يوناني و گلدان‌هاي برجسته به عنوان ايده‌هايي جالب و طرح رسمي و کلاسيک دادن به اين فضا استفاده کنيد. البته پايه‌هاي تزئيني هم در زيبايي اين قسمت موثرند. از طرف ديگر اغلب گل‌ها در گلدان‌هاي سفالي به صورت مجزا عرضه مي‌شوند.