برای دکوراسیون خانه خود یک موضوع انتخاب کنید

طراحي دکوراسيون داخلي- گام نخست در دکوراسيون داخلي انتخاب موضوع به همراه سبک مورد نظرتان است. يکي از موضوعاتي که طرفداران زيادي براي خود دارد دريا و ساحل است که در کنار سبک رستيک (برگرفته از طبيعت) يا سبک مدرن، بسيار زيبا و سرشار از آرامش است. انتخاب يک موضوع لزوما به اين معنا نيست که در همه نقاط، موضوع تان را ببينيد بلکه يک ديدگاه کلي و چند المان براي بيان آن به طور اختصاصي کافي است. دکور کردن به سبک ساحلي هزينه چنداني در پي نداشته و با کمي خلاقيت مي توانيد خانه اي زيبا و متفاوت داشته باشيد. اگر به خانه هاي مدرن سفيد علاقه داريد ولي نمي دانيد که چطور آن را سازمان دهي کنيد يا اينکه ايده اي براي چيدن مبلمان برحسب موضوع نداريد اين نکات را در نظر بگيريد.

? بهترين ترکيب رنگي براي علاقه مندان به ساحل و دريا
اگر عاشق ساحل و دريا هستيد، استفاده از اين ترکيب هاي رنگي و طيف ها مي تواند حسي تابستاني و خاطره انگيز را به خانه تان بياورد.
? آبي، آبي و باز هم آبي!

دريا، آسمان، اقيانوس و... . مي توانيد چندين طيف آبي را با هم ترکيب کرده و به کار ببريد. آبي نفتي و زنگاري را نيز فراموش نکنيد که رنگ هاي بسيار جذابي هستند. براي زيباتر شدن کار مي توانيد از رنگ هاي ساحلي ديگري نظير برنز و طلايي نيز استفاده کنيد.

? گزينه هاي بيشتر با رنگ هاي مات
از سبز آبي و آبي روشن گرفته تا صورتي و سفيد صدفي، رنگ هاي مات دريايي گزينه هايي بي نهايت زيبا و پر کاربرد هستند که به راحتي با يکديگر و رنگ هايي نظير بژ، سفيد و کرم ترکيب مي شوند. به کارگيري اين دسته از رنگ ها کنار طرح هاي چهارخانه، گلدار و راه راه يکي از بي نظيرترين ترکيب ها را به شما مي دهد.

? به رنگ آفتاب و شن
اگر شما هم جزو آن دسته از افرادي هستيد که طرفدار رنگ هاي خنثي هستند، اين دسته از ترکيب رنگ ها براي شماست. برنز، بژ، سفيد عاجي، خاکستري گرم و کرم گزينه هايي بسيار مناسب و زيبا هستند. براي رسيدن به نتيجه دلخواه تان مي توانيد از چوب تيره و گرم براي کف پوش استفاده کنيد تا اين رنگ ها خود را به خوبي نشان دهند و ترکيبي فوق العاده در اختيار داشته باشيد.

? سفيد :
وقتي پاي رنگ بندي در ميان است علاوه بر موضوع و سبک، علاقه شما به رنگ ها از اهميت خاصي برخوردار است و تضمين مي کند که شما دير تر از رنگ ها خسته شويد. براي موضوع ساحل، سفيد يکي از رنگ هاي اصلي دکور کردن در نظر گرفته مي شود و مي تواند براي زيباتر شدن در کنار رنگ هاي ديگر قرار بگيرد.

? سفيد فکر کنيد اما از اضافه کردن رنگ نترسيد:
سفيد براي بازتاب نور و کم کردن گرماي فضا رنگ بسيار مناسبي است. با داشتن سفيد در کنار رنگ هاي ديگر مي توانيد از فوايد اين رنگ بهره مند شويد. يکي از بهترين ترکيب هاي رنگي سفيد در کنار رنگ هاي گرم يا رنگ هاي سرد است زيرا در کنار رنگ هاي گرم و تيره، روشنايي و تعادل ايجاد کرده و در کنار رنگ هاي سرد و روشن آرامش ايجاد مي کند.

اگر سفيد خسته تان مي کند به دنبال رنگ هاي تيره باشيد، فقط در صورتي که نور کافي داريد!
رنگ هايي نظير آبي نفتي و مشکي در کنار ساير رنگ ها مي توانند بسيار شيک و زيبا باشند. ولي چنانچه به دنبال ايجاد فضايي ساحلي و راحت هستيد و خانه تان از نور کافي برخوردار نيست، بهتر است اين دسته از رنگ هاي تيره را به ميزان کم و با مقادير زيادي رنگ روشن مثل سفيد، کرم و طلايي به کار ببريد. البته چنانچه طرفدار پروپا قرص رنگ هاي تيره هستيد، مي توانيد به جاي استفاده از اين رنگ ها براي ديوار و مبلمان تان، رنگ کوسن ها و وسايل تزييني را از ميان اين دسته از رنگ ها انتخاب کنيد که هم حال و هواي فضايتان را عوض مي کند و هم باعث گرفته شدن آن نمي شود.

? سفيد و...:
سفيد و سياه: سفيد و سياه همواره يکي از ترکيب هاي شيک و تميز است که قديمي و تکراري نمي شود. کف سفيد و مشکي در کنار مبلمان سياه و ديوار سفيد، ساده و زيباست.
سفيد و آبي: آرامش بخش و لطيف، سفيد و آبي رودخانه، دريا و آسمان را براي ما تداعي مي کند. اين ترکيب رنگي مي تواند بيانگر کمال و سلطنت باشد. طيف هاي مختلف رنگ آبي در عمل محيط هاي متفاوتي به شما مي دهد. يک راه ديگر، تلفيق چند طيف مختلف آبي در کنار سفيد است. اين ترکيب براي موضوع ساحل گزينه مناسبي است.
سفيد و قرمز: سفيد و قرمز در کنار هم زيبا هستند اما با اضافه کردن يک رنگ ديگر به آنها گرمي بيش از حد قرمز در کنار سفيد را آرام کنيد. اين رنگ سوم مي تواند مشکي باشد. پرده هاي کتان قرمز در کنار مبلمان سفيد و به همراه ميز وسط مشکي بي نظير خواهد بود.

سفيد و سبز: سبز رنگ آرامش است. سفيد و سبز در کنار هم براي هر فردي با هر سليقه اي خوشايند است و از آنجا که سبزها طيف هاي زيبايي دارند دست شما براي دکور با طيف هاي مورد علاقه تان باز است.
سفيد و قهوه اي: کف قهوه اي تيره به همراه چند ديوار قهوه اي، فضايي دنج، شيرين و دوست داشتني ايجاد مي کند. سفيد در کنار اين تيرگي ها علاوه بر ايجاد تعادل، زيبا و دکوراتيو است. کوسن هاي رنگي روي مبلمان سفيد به خانه سفيد و قهوه اي شما نشاط مي بخشد.

سفيد و برنز: برنز هم مانند قهوه اي فضايي گرم و صميمي به شما مي دهد. حضور رنگ طلايي در برنز به آن درخشش و جلا مي دهد و در مقايسه با رنگ قهوه اي روشن تر است. به علاوه در کنار برنز مي توانيد طلايي، خاکي و بژ... استفاده کنيد. نشاندن رنگ سفيد در کنار اين رنگ ها لازم است، زيرا در کنار سفيد بيشتر جلوه مي کنند.
سفيد و بنفش: اين ترکيب رنگي معمولا براي اتاق خواب و سرويس ها به کار مي رود. بنفش ها از بادنجاني تيره تا ياسي روشن همه در کنار سفيد زيبا هستند. اگر به اين رنگ علاقه داريد، مي توانيد آن را در نشيمن و پذيرايي نيز بگنجانيد اما در کنار آن (به خصوص طيف بادنجاني) رنگ زرد، نقره اي، کافي کرم و بژ بسيار زيبا مي شود.

سفيد و نارنجي: اين ترکيب با اضافه کردن کمي قهوه اي بسيار دکوراتيو است. اگر مي خواهيد در هر اتاق خانه ترکيب رنگي جداگانه به کار ببريد بهتر است که اين ترکيب را در آشپزخانه استفاده کنيد. نارنجي اشتهاي شما را افزايش مي دهد. اگر آشپزخانه اپن داريد، مي توانيد اين رنگ ها را در نشيمن و پذيرايي نيز ادامه دهيد. هماهنگي اتاق ها با هم مي تواند حتي با وسايل جانبي رنگي و بدون دخالت مبلمان حاصل شود.
سفيد و سفيد: سفيد به تنهايي براي همه جالب نيست اما با ترکيب طيف هايي از رنگ هاي روشن مي توانيد همان هدف را در ظاهري زيباتر به دست بياوريد، رنگ هايي مانند بژ، کافي کرم، شيري، نباتي و... . اين خانه روشن در مرحله اول به نظر تميزترين خانه اي است که تا به حال ديده ايد اما بايد از آن خوب نگهداري کنيد تا زود کثيف نشود.

? انتخاب وسايل جانبي:
وسايل جانبي خانه نقش مهمي در دکوراسيون داخلي ايفا مي کنند اما خيلي به آنها توجه نمي شود. اکثرا بعد از خريد مبلمان و وسايل اصلي، توجه چنداني به جزييات نمي شود. اينکه در هر فروشگاهي يک گلدان زيبا يا شمع خوش رنگ بخريد و به خانه ببريد کار درستي نيست. براي خريد اين وسايل زمان بگذاريد و از نتيجه آن لذت ببريد. موضوعي که به عنوان تم اصلي انتخاب مي کنيد، مي تواند در کنار وسايل جانبي مربوطه بيشتر و بهتر جلوه کند. البته بهتر است در اين کار اغراق نکنيد. حضور بيش از حد اکسسوري هايي مربوطه و غيرمربوطه فضا را شلوغ و غيردکوراتيو مي کند. تعادل را رعايت کنيد!
مانوش مجدزاده، کامليا نوايي
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا