ترفندهای روانشناختی در طراحی سوپرمارکت

رفتارشناسي مشتري
مديران فروشگاه هاي خرده فروشي به خوبي ميدانند که طراحي سازه هايي که بر روي کف فضاي فروشگاه نصب مي شوند و ساز و کارِ خريد مشتريان، همگي از اصول علمي و روانشناختي پيروي ميکنند.
گروه هايي که براي نظرسنجي و بررسي ديدگاه مشتريان نسبت به محصولات انتخاب مي شوند، اطلاعات بدست آمده از فروش و روانشناسي عمومي به کمکِ مديران فروشگاه ها آمده اند تا عادات و رفتارهاي خريدِ مشتريان را بشناسند و از اين طريق الگوهايي را براي طراحي و ساخت و نصب تجهيزات، سازه ها و قفسه هاي فروشگاهي جهت تأثيرگذاري برا رفتار مشتريان فرمول بندي و تدوين کنند. معمولا بخش قابل توجهي از هايپرمارکت ها و سوپرمارکت ها از الگوها و اصول بنيادين خاصي براي ترغيب مشتريان به ورود به فروشگاه و گردش در ميان قفسه بندي و صرف پول پيشتر استفاده ميکنند.
خريد، تجربه اي حسي
بسياري از فروشگاه، به محض ورود مشتري به فضاي فروشگاه، با تجربه هاي حسي متنوع از او استقبال ميکنند. درب ورودي به شکلي طراحي شده که براي مشتري جذاب و گيرا باشد و واکنش مثبتي را در او برانگيزد. اغلب مديران فروشگاه ها، بخش جذاب فروشگاه شان را درست در ابتداي فضايشان قرار ميدهند، مانند بخش نان و شيريني، گل و لوازم تزئيناتي. اين بخش ها از طريق حس بينايي، بويايي و چشايي، باعث فعالسازي غدد بزاق در مشتريان شده و آنها را ترغيب به خريدنِ کالاهايي ميکنند که از ابتدا براي خريدشان برنامه اي نداشتند. اين بخش ها روي سوددهي هاي بالا کار ميکنند (يعني نسبت درآمد حاصل از کارکرد آنها به فروش خالص در آنها بالاست) و عمدتا از طريق تأثير بر حواس مشتريان و جلب توجه آنها، سوددهي فروشگاه را بالا مي برند.
.نانوايي و قنادي (کيک و کلوچه): بوي مطبوع و گرم نان، کيک و کلوچه ي تازه باعث تأثير رواني بر روي حس طمع و گرسنگي مشتريان ميگذارد و اشتهاي آنها را تحريک ميکند که به خريد بيشتر منجر مي شود.
.مواد غذايي عمل آوري شده، مانند ميوه ها و سبزيجات: رنگ زيبا، شفاف و تازه ي اين محصولات مشتري را به خريد بيشت ترغيب ميکند.
.گل ها و محصولات تزئيني: رنگ هاي دلنواز گلها و گياهان، در کنار بوي مطبوعي که از آنها برميخيزد باعث جذاب تر شدن فضاي فروشگاه به چشم مشتري در بدو ورود به آن شده و روي خريد تأثير ميگذارد.
انباشته کردن ورودي فروشگاه با اقلام فوق، علاوه بر بالا بردن کيفيت روحي مشتريان، اين حس را در آنها بوجود مي آورد که اين فروشگاه سرشار از تازگي است و با اطمينان بيشتري به خريدشان ادامه ميدهند.
کالاهاي اساسي، منتشر در همه جاي فروشگاه
چيزي به صورت سفري کوتاه در فروشگاه بي معني ست. مديران فروشگاه هاي خرده فروشي، کالاهاي اساسي را به شکلي در گوشه و کنار و نقاط انتهاييِ فضاي فروشگاه توزيع و منتشر ميکنند که شما براي خريد آنها (که جزو الزامات خريد شما هستند) ناچار باشيد از کنار ساير کالاهاي غيرضروري هم بگذريد و اين يعني بالا رفتن احتمال خريد کالاهايي که در ليست خريدتان نبودند.
هواي دور تا دور فروشگاه را داشته باشيد
مديران فروشگاه هاي خرده فروشي به هر ترفند و شيوه اي متوسل مي شوند تا زمان حضور و گردش شما را در فروشگاه شان و در ميان قفسه ها و راهروها افزايش دهند. آنها از چيدمان خاص قفسه ها در کف فروشگاه و توزيع و چينش کالاهاي اساسي در فضاي پيراموني فروشگاه استفاده ميکنند تا شما را به بازديد از همه ي نقاط فروشگاه ترغيب کنند. روش ديگر، ايستگاه هايي است که از طريق چينش رديف هاي قفسه ها ايجاد ميکنند تا شما را مجبور کنند در نقاط خاصي توقف داشته باشيد. يکي از اين نقاط برجسته، که رقابت شديدي براي تصاحب آنها در ميان توليدکننده ها وجود دارد، سرقفسه ها Endcap يکي از اين توقفگاه هاي در معرض ديد است که به راحتي براي هر مشتري اي که در حواشي فروشگاه (فضاي پيرامونيِ داخل فروشگاه) در حال قدم زدن باشد، قابل رويت است. البته توليدکننده ها به دليل تفاوت هزينه ي اين قفسه ها، بايد سرمايه گذاري بيشتري انجام دهند که سوددهي بالاتري نيز از اين قفسه ها عايدشان شود.
بسياري از مديران نيز از ايستگاه هايي مانند اغذيه فروشي، خودپرداز، کافي شاپ، تنقلات فروشي، داروخانه هاي غرفه اي يا استندهاي فروش لوازم آرايشي، بهداشتي و تزئيناتي براي ترغيب مشتريان به ايستادن در نقاط خاصي از فضاي فروشگاه استفاده ميکنند. خدمات و تسهيلاتي که در اين غرفه ها و ايستگاه ها به مشتريان ارائه مي شود مشتريان را تشويق ميکند تا علاوه بر خريد مايحتاج خود، براي بهره مندي از اين خدمات جانبي نيز بارها به فروشگاه مراجعه کنند.
قفسه هاي مرکزي انباشته از کالاهاي گرانقيمت
قفسه هايي که در رديف هاي مرکزي فروشگاه قرار داده مي شوند قلب فروشگاه تلقي مي شوند که در آنها اغلب کالاهاي عمومي و پرمصرف قرار داده مي شوند و از اين رو توجه مشتري را بيشتر به خود جلب کرده و او را بيشتر با فرآيند خريد درگير ميکند. بسياري از مديران، اين فضاي مرکزي را با کالاهايي گرانقيمت تري که در ساير نقاط فروشگاه امکان فروش رفتن شان کمتر است انباشته ميکنند.
آشنايي به اصول روانشناختي مرتبط با مشتريان و فرآيند فروش ميتواند به مديران خرده فروشي کمک کند تا با چيدمان استراتژيک و مؤثر قفسه ها و کالاها، آنها را بيشتر در معرض ديد مشتريان قرار دهند و از اين طريق، ميزان فروش و سودآوري خود را افزايش دهند.
منبع: مونوشلف 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی