دلایل استفاده از دیزل ژنراتور

به لطف اختراع موتور ديزلي از سوي رودولف ديزل ، ثابت شده است که اين موتور بسيار کارآمد و مقرون به صرفه است. سوخت ديزل از نوع گازوئيل در مقايسه با سوخت بنزيني داراي قيمت نسبتا پايين و چگالي انرژي بالاتري مي باشد ، يعني بيشترين ميزان انرژي را از گازوئيل در مقايسه با همان حجم از بنزين ميتوان استخراج نمود. بنابراين ، موتور ديزل در اتومبيل مسافت بيشتري را پيموده ، و دقيقترين انتخاب براي حمل و نقل ماشين آلات سنگين و تجهيزات صنعتي است . گازوئيل نسبتا سوخت سنگين در مقايسه با بنزين است ، و نقطه جوش بالاتري نسبت به آب دارد و همچنين موتور ديزلي به علت بهره وري بالاتر و مقرون به صرفه بودن طرفداران بسياري را دارا مي باشند.
موتور ديزل چگونه کار ميکند ؟
تمايز موتور ديزل در نوع اشتعال آن نهفته است. در حالي که موتور هاي بنزيني از احتراق جرقه استفاده مي کنند ، موتور ديزلي به کار فشرده سازي و احتراق براي اشتعال تلاش مي کند . در موتور ديزل ، هوا به داخل موتور کشيده شده و در معرض فشرده سازي بالايي قرار مي دهد. در موتور ديزلي دماي حاصله بسيار بالاتر از درجه حرارت به دست آمده در يک موتور بنزيني است. در اين وضعيت به راحتي سوخت مشتعل مي گردد.
موتور ديزل سوخت را از طريق انژکتور به داخل موتور مي کشد در حالي که موتور بنزيني از طريق کاربراتور اين عمل را انجام مي دهد که موتور ديزل تنها هوا را متراکم مي سازد در حالي که موتور بنزيني ترکيب هوا و سوخ را تراکم مي سازد. حرارت لازم براي موتور ديزل براي شرايط هوايي سرد از طريق گرمکن ارائه مي شود.
موتور ديزلي با توجه به نوع عملکرد آن به دو دسته تقسيم ميشوند:
موتور خنک شونده با هوا
موتور خنک شونده با مايع خنک کننده (آب و ترکيبات ضد يخ – ضد جوش )
استفاده از مايع خنک کننده براي مصارف ديزل ژنراتور بسيار مناسب است . مزاياي استفاده از يک موتور ديزل به خاطر دلايل زير موتور ديزل بسيار کارآمد تر در مقايسه با موتور بنزيني مي باشد :
موتور هاي ديزلي مدرن بر معايب مدل هاي قبلي خود از جمله سر و صدا بالاتر و هزينه هاي نگهداري غلبه نموده اند. آنها در حال حاضر آرام و نياز به نگهداري کمتري دارند قابل توجه است که موتور ديزلي با سوخت گازوئيل در مقايسه با موتورهاي گازسوز از لحاظ هزينهاي نگهداري ارزان تر و همچنين توان بالاتري را دارا مي باشند.
قابل اعتماد تر و استهلاک کمتري دارند .
عدم وجود شمع و يا سيم جرقه هزينه هاي نگهداري را کاهش مي دهد.(داراي سيستم انژکتور)
هزينه سوخت به ازاي هر کيلووات توليد سي تا پنجاه درصد کمتر از ساير موتور ها است.
زمينه هاي استفاده براي موتور ديزل معمولا به عنوان موتور مکانيکي در کنار ژنراتور برق به عنوان ديزل ژنراتور استفاده مي شود. استفاده گسترده آنها در لوکوموتيوها ، تجهيزات ساختماني ، خودرو ، و تعداد بيشماري از کاربردهاي صنعتي است . قلمرو آنان تقريبا در تمام صنايع گسترش يافته است و مي توان به صورت روزانه مشاهده نمود از جمله کاربرد در ديزل ژنراتور ، موتور ديزل صنعتي ، کشاورزي ، ساختماني ، دريايي ، استخراج معادن ، بيمارستان ها ، جنگلداري ، ارتباطات راه دور ، معادن ، و... مهمترين کاربرد موتور ديزل در زمينه توليد برق اضطراري ، از ديزل ژنراتور است. ديزل ژنراتورها ، از مجموعه مولدهاي برق مي باشد که در تعداد بيشماري از موسسات صنعتي و تجاري مورد استفاده قرارميگيرد. از ديزل ژنراتور براي مصارف کوچک ، مانند استفاده در خانه ها ، و همچنين براي مصارف بزرگتر مانند استفاده در کارخانجات صنعتي ، بيمارستان ها ، و ساختمان هاي تجاري اشاره نمود. آنها هم مي تواند منابع قدرت نخست و يا منابع قدرت آماده به کار(praime/standby/back-up power ) مي باشد. ديزل ژنراتور در مشخصات و اندازه هاي مختلف قابل دسترس هستند.