دکوراسیون آشپزخانه های کوچک زیبا و شیک

طراحي دکوراسيون داخلي- آشپزخانه قلب خانه است اما در خانه‌هاي آپارتماني و کم متراژ اين دوره و زمانه، جاي کمي براي اين قلب در نظر گرفته شده. اگر شما هم نفستان در آشپزخانه کوچکتان گرفته و از کم جايي آن کلافه شده‌ايد، شايد وقت آن رسيده که دست به کار تغيير شويد و شرايط آشپزخانه تان را بهسازي کنيد!
دلبازتر کنيد
به گزارش سلامت نيوز به نقل از اطلاعات ؛ قبل از هر چيز بايد كاري كنيد كه آشپزخانه كوچك شما بزرگ‌تر و دلباز‌تر به‌نظر آيد. اگر تازه عروس هستيد و هنوز جهيزيه تان را براي خانه کوچک خوشبختي تان تهيه نکرده‌ايد، يا اگر تصميم به تغيير وسايل اصلي آشپزخانه تان گرفته‌ايد، دقت کنيد که اين بار وسايل و تجهيزات آشپزخانه از قبيل يخچال، ماشين لباسشويي، ظرفشويي و... را تا حد‌امكان از ميان انواع ظريف و در مقياس كوچك آن انتخاب كنيد

. مثلاً اگرچه خيلي‌ها دور و بر شما هستند که يخچال دوقلو دارند اما اين دليل نمي‌شود که خودتان را مجبور کنيد در آشپزخانه کوچک تان يکي از اين يخچال‌ها جا بدهيد. مي‌توانيد با هزينه کمتر يک يخچال جمع‌و‌جورتر تهيه کرده و به‌ مقدار زيادي درفضا صرفه‌جويي کنيد.
قدم بعدي براي دلباز کردن فضاي آشپزخانه، بازي با رنگ‌ها است. پرده‌هاي ضخيم و تيره رنگ آشپزخانه را برداريد و به جاي آن از حريرهاي روشن و ساده استفاده کنيد تا آشپزخانه تان نورگيرتر شود و تيرگي آن به حداقل برسد. آشپزخانه کوچک نيازمند رنگ‌هاي ملايم و روشن است.

پس بهتر است در چنين فضايي از کابينت‌هاي کرم و سفيد استفاده کنيد و اگر تعويض کابينت‌ها برايتان مقدور نيست لااقل برچسب‌هاي جديدي به رنگ روشن روي آنها بکشيد.
در حال حاضر برچسب‌هاي خوبي در بازار پيدا مي‌شوند که ضخامت و بافت آنها، تا حد زيادي شبيه به چوب است و نماي خوبي به آشپزخانه شما خواهند داد. به همين نسبت براي رنگ کردن ديوارهاي آشپزخانه هم بايد از رنگ‌هاي روشن استفاده کنيد.آينه هم مي‌تواند جبران تنگي و دلگيري آشپزخانه شما را بکند.

مثلاً مي‌توانيد بخش‌هايي از ديوار را با آينه بپوشانيد يا درهاي بعضي از کابينت‌ها را آينه‌اي انتخاب کنيد تا با انعکاس فضاي آشپزخانه، آن را بزرگتر نشان دهند. به‌جاي آينه استفاده از درهاي شيشه‌اي براي کابينت هم مي‌تواند همين تاثير را داشته باشد.
کفپوش آشپزخانه‌هاي کوچک بايد به رنگ روشن باشند. بنابراين ترجيحاً در آشپزخانه از فرش و قاليچه استفاده نکنيد. چون صرف نظر از آلودگي بسياري که خواهد داشت، کف آشپزخانه شما را شلوغ نشان مي‌دهد.

آشپزخانه‌اي مرتب داشته باشيد
در آشپزخانه‌هاي کوچک، بهم ريختگي‌ها خيلي زودتر و بيشتر به چشم مي‌آيند. سعي کنيد آشپزخانه تان را هميشه مرتب و تميز نگه داريد. اگر با کمبود کابينت مواجه هستيد، مي‌توانيد برخي وسايل را به ديوار آويزان کنيد. مثل سرويس كفگير ملاقه، جاروشارژي، بعضي از ماهي تابه‌هاي کوچک، ليوان‌هاي دسته‌دار و...
در آشپزخانه خيلي از ما لوازم و ظرف و ظروفي هست که شايد سالي يک بار هم به سراغشان نرويم. خودتان را از شر اين لوازم خلاص کنيد. اگر در 6ماه گذشته سراغ يک ظرف نرفته ايد، مطمئن باشيد در آينده هم با آن کاري نخواهيد داشت. اينجا اتفاقا ضرب المثل هر چيز که خوار آيند روزي به کار آيد کاربردي ندارد! پس با خيال راحت اضافه‌ها را دور بريزيد يا به ديگران ببخشيد.

نورپردازي آشپزخانه
آشپزخانه‌هاي کوچک بايد پرنور باشند تا دلگير به نظر نرسند. بنابراين، از لوستري استفاده کنيد که به اندازه کافي آشپزخانه شما را روشن مي‌کند. در صورت امکان قسمت بالاي كابينت‌ها را با نصب‌ هالوژن نورپردازي كنيد.
باز هم تأكيد مي‌کنيم که بهترين نور براي هر فضايي، نور طبيعي است. بنابراين اگر در آشپزخانه تان پنجره داريد، آن را به جاي پرده‌هاي ضخيم با پرده‌هاي توري و روشن و كوتاه و كم‌چين بپوشانيد. براي آن که فضاي داخلي خانه مشرف نباشد هم روي شيشه‌ها برچسب مات کننده بچسبانيد يا از زيرپرده‌اي‌هاي نازک استفاده کنيد.

با کابينت‌ها چه کنيم؟
معضل کمبود کابينت چيزي نيست که به سادگي بتوانيد حل کنيد اما شايد يک راه خوب براي حل اين مشکل، آن باشد که کابينت‌ها را تا سقف بالا ببريد. فضاي خالي بالاي کابينت، به هيچ عنوان تاثيري در زيبايي آشپزخانه نخواهد داشت و فقط امکان ساماندهي بيشتر آشپزخانه را از شما مي‌گيرد.
بعضي‌ها از اين فضا براي چيدن لوازم برقي و وسايلي که کمتر سراغشان مي‌روند استفاده مي‌کنند. اين کار، آشپزخانه را بسيار بهم ريخته و زشت نشان مي‌دهد. پس اگر قرار است تغيير دکوراسيوني در آشپزخانه بدهيد، به فکر بلند کردن ارتفاع کابينت‌ها باشيد. اين افزايش ارتفاع مي‌تواند به شکل کابينت‌هاي در دار باشد يا به شکل قفسه‌هايي که وسايل را در آنها مي‌چينيد.

اگر افزايش ارتفاع کابينت‌ها برايتان مقدور نيست، سبدهاي يک شکل و زيبايي تهيه کرده و آنها را روي کابينت‌ها بچينيد و داخلشان را با لوازم آشپزخانه که کمتر سراغشان مي‌رويد پر کنيد.
آشپزخانه‌هاي کوچک مشکلي به نام سطح کار دارند. يعني شما فضاي کمي براي قرار دادن وسايل در سطوح آشپزخانه داريد. يکي از راهکارهاي حل اين مشکل، استفاده از صفحه‌هايي است که روي سينک ظرفشويي را مي‌پوشانند. اين صفحه‌ها متحرك و از جنس سطح كابينت‌ها هستند و زماني‌كه با سينك كاري نداريد مي‌توانيد آن‌را روي سينك قرار دهيد تا سطح كار شما وسيع‌تر و بيشتر شود.

کانتر را دريابيد! کانتر آشپزخانه شما مي‌تواند ميزناهار‌خوري‌تان باشد. بنابراين آن را هميشه خلوت نگه داريد و جلوي آن صندلي‌هاي ظريف و بدون دسته بگذاريد.
در فضاهاي خالي آشپزخانه، کابينت‌هاي باريک و کشويي تعبيه کنيد. اين کابينت‌ها قفسه‌هايي دارند که مي‌توانيد در آنها ادويه جات، مواد غذايي خشک و برخي از ظروف را جا بدهيد بدون آن که براي برداشتنشان به مشکل بربخوريد. اين کابينت‌هاي کشويي که قفسه‌هاي آنها قابليت بيرون کشيده شدن دارند، بهترين گزينه براي آشپزخانه‌هاي تنگ و کوچک هستند.

روي ديوار آشپزخانه مي‌توانيد رف‌ها و طاقچه‌هايي تعبيه کنيد که بدون شلوغ کردن فضاي آشپزخانه به ساماندهي بهتر لوازم کمک مي‌کنند. اين رف‌ها در فضاهايي نصب مي‌شوند که عملا امکان نصب کابينت وجود ندارد. بنابراين فضاي اضافه‌اي به شما خواهند داد.
در آشپزخانه کوچک تان شايد مجبور شويد از گاز روي کار استفاده کنيد و بنا به ضرورت فضا، قيد فرگاز را بزنيد. حتي ممکن است مجبور شويد لباسشويي را به فضايي جز آشپزخانه منتقل کنيد.

اگر با انجام اين تغييرات فضا برايتان باز مي‌شود، از آن استقبال کنيد. به هر حال در فضاي کوچک شما بايد يک سري چيزها را قرباني کنيد تا آسايش بيشتري به دست آوريد.
ممکن است آشپزخانه‌ شما از ابتدا نواقصي در طراحي داشته باشد. مثلاً گوشه‌هاي خالي و پرت يا عدم تقارن‌هايي که باعث شده بخش‌هايي از آشپزخانه خالي بماند. اين ضعف‌ها را با اضافه کردن و طراحي مجدد خودتان برطرف کنيد و قفسه و کابينت‌هايي را در اين فضاها جا بدهيد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا