دکوراسیون مدرن و تزئین خانه را به السا فیروز آذر بسپارید

طراحي دکوراسيون داخلي- براي اين که توصيه هايي درباره نحوه چيدمان وسايل خانه و حتي رنگ هايي که بهتر است استفاده شوند داشته باشيم چه کسي بهتر از السا فيروز آذر که هم رشته تحصيلي اش به اين موضوع ربط دارد و هم اين که به خوش سليقه بودن معروف است! خانه تان را طبق توصيه هاي السا بچينيد تا تغيير را به بهترين شکل احساس کنيد!

بزرگ ترين مشکل خانه ما ايراني ها!
از نظر من مهم ترين مسئله اي که در خانه اکثر ايراني ها به چشم مي خورد، انباشتگي وسايل کنارهم وگاه روي هم است! طوري که باعث مي شود به آرامشي که شايد در يک خانه لازم است نرسيم. البته اين بحث به سليقه هم بستگي دارد و چون سبک مورد علاقه من براي محيط اطرافم سبک مينيماليسم است، اين ازدحام و انباشتگي وسايل آزارم مي دهد. در اين مدل از خانه ها تفکيک وسايل از هم سخت و وسايل مورد علاقه صاحب خانه نه تنها به چشم نمي آيد، بلکه پيدا کردن يک وسيله مورد نياز در اين خانه ها گاهي به راحتي ممکن نيست و اما جدا از کيفيت بصري اين نوع چيدمان ، تميزي اين مکان ها هم به سادگي امکان پذير نيست. تعدد وسايل و خرده ريز ها باعث مي شود که ذرات گرد و غبار در لابه لاي اين اشياء جمع شود که خود عامل افسردگي و حس کرختي است. به نظر من بايد از شر هر چيزي که اضافي است حتي اگر دوستش داريم، خلاص شويم و اين چيزي است که شايد درفرهنگ ما چندان جايي ندارد. اين جمله را بارها از دهان خودم شنيده ام که: «حيف است! شايد روزي به کار بيايد!» کدام روز؟! چرا حيف! بايد بتوانيم از وسايل و اشيا و حتي لباس هايي که استفاده نمي کنيم بگذريم تا جا براي وسايل بهتر و مورد نياز روزمان باز شود. قرار گرفتن در محيط تميز و خلوت باعث افزايش انرژي مي شود.

به نور خوش آمد بگوييد
مورد ديگري که در برخي خانه ها مي بينم وجود پرده هاي ضخيم به خصوص براي هال و پذيرايي است که شايد ناشي از فرهنگ ما باشد. يعني تفکيک محيط بيروني و دروني خانه و ديده نشدن فضاي داخل خانه از منازل مجاور يا خيابان و کوچه و معابر عمومي. با اينکه پرده ضخيمي که باز و بسته کردن آن به آساني ممکن باشد براي اتاق خواب و محل استراحت مي تواند مفيد باشد ولي بايد اجازه دهيم که هواي تازه و نور کافي وارد اتاق شود. پنجره ها را حداقل براي ساعتي در روز باز کنيم و هواي تازه و پاک را به اتاق خود راه دهيم. البته مشکل آلودگي آب و هوا هم در بعضي مناطق وجود دارد. گياهان خانگي مي توانند هواي اتاق را تصفيه کنند، البته در شرايطي که اتاق بزرگ و گياهان دور از تخت خواب گذاشته شوند.

مينيماليستي باشيد!
ساده گرايي يا مينيماليسم بر پايه سادگي و محيط هاي خالي از پيچيدگي است. اصول اين سبک که استفاده از وسايل اصلي و ضروري و حذف ساير چيزهايي است که ممکن است بار تجملاتي داشته باشد، با طرز فکر و سليقه من تناسب بيشتري دارد. با اين سبک از چيدمان مي توان به کيفيت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست يافت. در اين حالت است که اشياء ديده مي شوند، مهم مي شوند و سليقه و انتخاب هاي مان به چشم مي آيند. به نظر من افرادي که ساده گرايي وقرار گرفتن در چنين محيطي يعني خلوت، ساده و متعاقب آن در آرامش، را ترجيح مي دهند، ساده تر از ديگران مي توانند خود را خوشحال احساس کنند.


شادي در اتاق من
از آنجايي که رنگ ها روي انرژي ذهني ما تاثير مي گذارند و بعض از آنها حتي تاثير فيزيکي هم دارند انتخاب هر رنگ بسته به محل استفاده متفاوت است. همچنين چگونگي ترکيب اين رنگ ها با هم اثرات متفاوتي دارد. به عنوان مثال براي اتاق خوابم از رنگ هاي آرامش دهنده و شادي بخش استفاده کرده ام. از رنگ هاي روشن به نسبت بيشتر و در ترکيب با رنگ هاي تند که انرژي زا هستند به نسبت کمتري استفاده کرده ام.
در محيطي با ديوارهاي سفيد و لوازمي کرم از جنس چوب وکفپوش پارکت از تابلوهايي که پوستر فيلم هاي محبوبم هستند استفاده کردم که هم موضوع آنها و هم رنگارنگ بودن شان به من انرژي مثبت مي دهد. يا در کتاب خانه کرم، رنگ هاي گوناگون کتاب ها، اتاق را از حالت يکنواختي درآورده اند و به نظر خودم محيطي با نشاط را ساخته اند.

انباشتگي ممنوع
فنگ شويي به معناي باد و آب و فلسفه اي باستاني از چين است. در فرهنگ چيني باد و آب مظهر سلامتي و پاکي هستند. تاکيد فنگ شويي بر تاثير وسايل و معماري بر سلامتي، شادي و به طور کلي انرژي مثبت است. مهم ترين چيزهايي که در فنگ شويي نيز به آنها توجه زيادي شده، پرهيز از بي نظمي و هرگونه انباشتگي، استفاده از رنگ هاي مناسب، خطوط منحني و در نظر گرفتن جهت هاي مناسب است. البته امروزه به طور رسمي در چين آن را خرافات مي دانند ولي با اين وجود من بسياري از موارد آن را مطابق با سلامت روان انسان امروز مي بينم. خوب اينها از نظر من مواردي هستند که رعايت شان براي انسان مفيد است و از نظر من سنتي نيستند: به عنوان مثال پرهيز از راکد ماندن هوا، اينکه اگر هوا نتواند جريان آزادانه اي داشته باشد به انرژي مخربي تبديل مي شود. نمونه ديگر اجتناب از بي نظمي و اتاق نامرتب و کپه هاي لباس، وسايل بي مصرف در کيف يا در راهرو و تراس ساختمان است.

اتاق کار من
بر عکس اتاق کارم که محيطي است با رنگ خنثي، خاکستري متعادل کننده و آرامش دهنده باعث تعادل ذهني مي شود و در ذهن آرامش برقرار مي کند. البته اين رنگ را در ترکيب با رنگ خلاقيت زاي بنفش که در خلاقيت و نوآوري بسيار تاثيرگذار است ترکيب کرده ام. با دانستن اينکه رنگ بنفش حس کنجکاوي را بر مي انگيزد و کنجکاوي يک محرک عالي براي ذهن هاي خلاق است اين ترکيب با رنگ سفيد که کتابخانه سراسري اتاق و يکي از ديوارها را پوشانده، محيطي مطابق با سليقه ام ايجاد کرده است. همه اين رنگ ها به علاوه کرکره هايي زرد که مکمل رنگ بنفش به حساب مي آيد به اين رنگ هاي سرد گرما مي بخشند و به تعادل آن کمک مي کنند.

پرهيز از اضطراب با فنگ شويي
فنگ شويي اصول ديگري را هم ياد آوري مي کند مثل اجتناب از خطوط نوک تيز براي وسايل خانه. مثلا اثاثيه اي که لبه گرد دارند بهتر از وسايل نوک تيز هستند. در قسمتي از سينما، بخش مربوط به عناصر بصري خوانده ام که استفاده از خطوط و وسايل نوک تيز احساس اضطراب و خشونت را با خود به همراه مي آورد که در سبک اکسپرسيونيسم يا هيجان نمايي از آن استفاده مي شود بنابراين در محيط خانه که بايد محلي آرامش دهنده و شايد در مقياس فيلم شبيه به فيلم هاي کلاسيک يا رومانتيک باشد استفاده از خطوط منحني و نور پردازي ملايم و رنگ هاي آرامش دهنده مناسب است.
مطمئنا به دست آوردن اطلاعات در مورد محيط زندگي و اطراف و شرايط ،به تغيير سليقه و فکر ما منجر مي شود. چشم انسان هر چقدر به ديدن زيبايي ها بيشتر عادت کند و آنها رابيشتر بشناسد نسبت به آنها حساس تر خواهد شد، مثل کسي که الفبا را بشناسد و با ديدن کلمه اي با املاي اشتباه متوجه خطاي آن شود يا کسي که ادبيات را بشناسد، به صحبت کردن و استفاده ديگران از لغات دقت بيشتري خواهد کرد. مسلما کسي که تبحر بسيار زيادي در اين زمينه داشته باشد و دايره لغات ذهنش وسيع باشد حتي در انتخاب ? کلمه با معناي مشابه هم نسبت به اختلاف هايي که در کاربردشان است حساس مي شود.

من سعي مي کنم با ديدن، دقت کردن و خواندن از لحاظ تئوري، کاربردي و زيبايي شناسي ذهنم را حساس تر کنم چراکه خود سينما و کارگرداني از نظر من مجموعه اي از همين حساسيت در درک زيبايي، داشتن سليقه خوب يا خاص و دانستن کاربرد عناصر بصري و تاثير آن بر روان انسان هاست. احتمالا امروز چشمان حساس تري دارم نسبت به ديروز و اميدوارم کور رنگي داشته باشم نسبت به چشم فردايم.

کاور رنگي براي چراغ?ه
به نظر من با خلاقيت و صرف کردن وقت، مي توانيم دکوراسيون خانه مان را تغيير دهيم، آن هم بدون تحمل هزينه زياد! معمولا در مدتي که صرف اين کارها مي شود، فکرمان آزاد است و روح ما مثل کودکي سرگرم بازي است که به علايق خود مي پردازد و سرحال مي آيد. با کارهايي مثل استفاده دوباره و لکه گيري وسايل و حتي رنگ کردن مجدد مي توانيم جلوه تازه اي به وسايل بدهيم. کارهاي ديگر در اين زمينه مي توانند موارد زير باشند:

نقاشي روي ديوار
تغيير در نورپردازي، مثلا داشتن چراغ مطالعه، چراغ خواب يا شمع و همچنين داشتن کاورهاي رنگي براي چراغ اصلي اتاق و استفاده متنوع از آنها مي تواند ظاهر فضا را با توجه به موقعيت و حال و هواي حسي مان تغيير دهد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا