دکوراسیون مناسب برای پنجره های قناس؟

طراحي دکوراسيون داخلي- هنگامي که در خانه با پنجره هاي ناموزون و بدشکل مواجه مي شويد احتياج به راهکارهاي ظريف و هوشمندانه داريد تا بتوانيد به خوبي از عهده تزيين پنجره ها برآييد. البته اين مساله بسياري از خانه هاست، خانه هايي که معماران آن صرفاً براي تجارت و به قول معروف «بساز بفروش» وارد اين حرفه شده اند. البته برخي از خانه هاي قديمي که با ساختار طراحي و معماري امروزي همخوان نيستند، نيز از اين موضوع رنج مي برند؛ به هر حال من در اين يادداشت تا آنجا که توانستم راه هايي را براي شما نوشته ام تا هم تغيير زيادي در خانه تان ايجاد شود و هم روحي تازه در نماي خانه تان دميده شود و هم بتوانيد از همان پنجره ها بهترين استفاده را بکنيد.

? پنجره هاي باريک
براي مقابله با مشکلات پنجره هاي باريک؛ پنجره هايي که صرفاً براي زيبايي و نماي بيروني ساختمان به کار گرفته شده و در به کار گيري اين پنجره ها هيچ نگاهي به نماي داخلي ساختمان نشده. چند راه حل وجود دارد؛
يکي از راه ها آويزان کردن يک پرده در يک سمت پنجره است. اگر مايليد که نمايي کامل و پوشاننده داشته باشيد، مي توانيد از يک پرده بلند و قدي متناسب با ابعاد پنجره استفاده کنيد. پرده قدي منظره اي باشکوه را به وجود مي آورد مخصوصاً اگر آنقدر بلند باشد که تا روي زمين امتداد پيدا کند و قسمتي از پايين پرده روي کف زمين جمع شده چين بخورد. ولي اگر پنجره شما بالاي پلکان است مواظب باشيد که زيبايي آويزان بودن پرده باعث اين نشود که پايتان به پرده گير کند و با خطر ليز خوردن مواجه شويد.
در صورتي که چند پنجره کنار هم باريک باشند بهتر است از يک پرده عريض براي پوشاندن کل پنجره ها استفاده کنيد.

? ابعاد نامناسب پنجره
اگر ابعاد پنجره اتاق تان تناسب لازم را ندارد، بدانيد که به راحتي مي توانيد به وسيله تزيين مناسب و به کار گيري برخي از مسائل در طراحي داخلي، ابعاد غيرواقعي اما متناسب و زيبايي را برايش به وجود آوريد.
در مورد پنجره هايي که بسيار کوتاه هستند، براي اينکه بخواهيد تصور بزرگ بودن شان را ايجاد کنيد، مي توانيد پرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل کنيد. اگر پرده هاي شما با رنگ ديوار همخواني داشته باشند، حتي مي شود چوب پرده را تا زير سقف بالا برد و در آنجا نصب کرد. انتخاب پرده راه راه با خط هاي عمودي نيز به درک حس بلند بودن ديوارها کمک مي کند.
براي به دست آوردن عرض غيرواقعي بر روي ديوار براي پنجره هاي کم عرض، از چوب پرده اي استفاده کنيد که عريض تر از خود پنجره باشد که از هر دو طرف پنجره را بپوشاند. در حالت معمول چوب پرده بايد به اندازه عرض پنجره انتخاب شود، ولي هنگامي که بخواهيد پنجره و پرده را بزرگ تر نشان دهيد، ?? تا ?? سانتي متر به عرض پرده مي افزاييد که از لحاظ بصري تاثير خود را بر جاي مي گذارد.

? پنجره هاي گلخانه اي
اين نوع پنجره ها که معمولاً داراي شيشه هاي بزرگ و بلند همراه قاب هاي نازک هستند که از چوب يا پي وي سي تهيه شده اند، به طور معمول از پردردسرترين نوع پنجره ها براي تزيين محسوب مي شوند و در عين حال اگر تزيين هم نشوند، پنجره ها لخت و عريان مي مانند و محيط اتاق نيز گرم و آزاردهنده به نظر مي رسد.
تنها را براي مقابله با اين آثار، کنترل نور ورودي و تزيين به وسيله نورگيرهاي رولي ساده پارچه اي (شيد)، پرده هاي مدل رومي با پشت پنجره اي چوبي است. پرده هاي نورگير رولي يا غلتکي که به وسيله يک بند پايين و بالا مي روند و اغلب از جنس کتان نازک هستند، نقش اساسي در تلطيف نور و زيبا شدن پنجره ها ايفا مي کنند. پرده هاي پارچه اي رومي نيز که به صورت طبقه اي در بالا جمع مي شوند، روش مناسبي براي اضافه کردن رنگ و طرح به محيط اتاق هستند. قبل از خريد اين گونه پرده ها، براي نقاطي که نور آفتاب مستقيم دارند، در مورد دوام پارچه و ثبات رنگ آن بررسي و تحقيق کنيد.

? پنجره هاي اضافه
اگر در خانه شما، بر فرض مثال در اتاق نشيمن تان تعداد پنجره هايي که وجود دارد زياد است و به نوعي برخي از آنها اضافه هستند! مي توانيد آن پنجره ها را براي هميشه ببنديد!

شما مي توانيد به اندازه آن پنجره يک قاب سفارش دهيد و براي اينکه اين قاب جالب تر به نظر برسد، مي توانيد مانند پنجره آن را بسازيد، حال مي توانيد به نزديک ترين سفال فروشي يا فروشگاهي که لوازم تزييني و آنتيک مي فروشند رجوع کنيد و براي قاب تان يک يا چند سفال ديواري سفارش دهيد تا اين قاب زيبا به جاي پنجره در خانه شما خودنمايي کند. که هم زيبايي دارد و هم انحصاري بودن! انحصاري بودن به اين دليل که شايد در ميان اقوام تان هيچ کس چنين کاري نکرده باشد. البته اگر مي خواهيد کمترين خرج را کنيد، مي توانيد از همان قاب عکس ساده بهره ببريد.


? پنجره هاي گرد يا هلالي
اگر منزل شما داراي پنجره هاي آرک دار و گرد باشد، بسيار خوش شانس هستيد، چون اين نوع پنجره ها از لحاظ بصري خوش فرم هستند و به راحتي بر جلوه تزيينات داخلي مي افزايند. اما پوشاندن آنها براي حفظ حريم خصوصي منزل، نياز به مهارت و تجربه دارد بنابراين اگر واقعاً ضرورتي ندارد و از بيرون ديد رهگذران را جلب نمي کند لازم نيست آنها را با پرده بپوشانيد.


يکي از راه ها مي تواند پوشاندن اين پنجره ها به وسيله پرده هايي باشد که در بالا و لبه هاي خود چين دارند. راه ديگر نيز پوشاندن آنها با پرده هاي داراي نوار چسب است، طوري که بشود آنها را به راحتي توسط نوار و گيره هاي آويزي عقب نگه داشت. يا مي توان از نورگيرهاي پيلي دار براي پوشش دادن قسمت آرک دار و هلال گونه پنجره استفاده کرد. اين نوع نورگيرها به سادگي به سمت عقب مي روند دقيقاً همانند زماني که از يک بادبزن استفاده نمي کنيد و آن را مي بنديد.

گزينه ديگر شما، گنجاندن يک ميل پرده دقيقاً در بالاي هلال پنجره است که جاي قرار گرفتن آن مي تواند از ?? سانتي متر در بالاي پنجره شروع شود و حتي بالاتر از آن باشد. در اين صورت شکوه و زيبايي اين نوع پنجره، فقط در هنگام کنار زده شدن پرده ها قابل مشاهده است. در صورت انتخاب اين گزينه، استفاده از پارچه هاي ساده يا حتي پرده اي که با طرح و رنگ ديوار مخلوط شود مي تواند کاري هنري و هوشمندانه باشد. يا در حالات ديگر شما مي توانيد از پرده هاي عمودي نازک استفاده کنيد که نماي پنجره ها را نيز در هنگام بسته بودن نشان مي دهد.


در مورد پنجره هايي که بسيار کوتاه هستند، براي اينکه بخواهيد تصور بزرگ بودن شان را ايجاد کنيد، مي توانيد پرده را بالاتر از چارچوب پنجره متصل کنيد.
پشت پنجره اي هاي ثابت چوبي که به پنجره نصب مي شوند و نوارهاي چوبي قابل تنظيم دارند، براي حفظ و نمايش دادن حالت منحني پنجره ها گزينه خوبي است که ديگر نياز به پرده هاي پارچه اي هم ندارد.
استفاده از کرکره هاي معمولي چوبي يا فلزي هم روش زيبا و مدل دار ديگري است که مي تواند در جذاب شدن پنجره موثر افتد. در اين مورد بايد اندازه گيري شما دقيق باشد تا براي نصب کرکره ها دچار مشکل نشويد. با وجود تنوع در شکل و طرح کرکره ها مي توانيد براي هر منزلي طرحي خاص و مناسب را پيدا کنيد. از کرکره هاي متحرک هم مي شود استفاده کرد که مناسب پنجره هاي کوچک است و بر اساس مقدار نور مورد نياز يا حريم خصوصي منزل مي توانند به وسيله چوبه کوچکي باز يا بسته شوند.

علي عباسي
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا