دیزل ژنراتور چیست و چطور عمل میکند؟

يکي از محبوب ترين مقالات سايت How Stuff Works طرز کار موتور خودرو است ، که در مورد اساس اوليه موتور هاي احتراق داخلي توضيح مي دهد و در مورد سيکل چهار زمانه بحث مي کند و در موتور تمام سيستم هاي کمکي که به موتور کمک مي کنند تا کار انجام دهد صحبت مي کند. براي يک مدت طولاني بعد از انتشار اين مقاله ، يکي از سوالهاي بسيار متداولي که مي پرسند اين است: که چه تفاوتي بين موتور هاي بنزيني و ديزلي وجود دارد (ديزل ژنراتور)
رودولف ديزل ايده موتور هاي ديزل را توسعه داد و در سال ???? حق ثبت اختراع آلمان را بدست آورد . هدف او بوجود آوردن موتوري با بازده بالا بوده است . موتور هاي بنزيني در سال ???? اختراع شد ، که خصوصاً در آن موقع بازده بالايي نداشتند .

موتور ديزل
موتور ديزل، گونه اي موتور درون سوز است که در آن از چرخه ديزل براي ايجاد حرکت استفاده مي شود. فرق اصلي آن با ديگر موتور ها استفاده از احتراق در اثر تراکم است. در اين ديزل ژنراتور عمل انفجار صورت نمي گيرد، بلکه مخلوط سوخت و هوا در اثر تراکم بسيار بالا بدون جرقه زدن در موتور ديزل متراکم مي شوند و دور اصلي اين موتور ديزل بر خلاف موتور هاي بنزين سوز ??? دور/دقيقه محسوب مي گردند.

موتور ديزل، به انواع گسترده اي از موتور ها گفته مي شود که بدون نياز به يک جرقه الکتريکي مي توانند ماده سوختني را شعله ور سازند. در اين موتور ها براي شعله ور ساختن سوخت از حرارت هاي بالا استفاده مي شود. به اين شکل که ابتدا دماي اتاقک احتراق را بسيار بالا مي برند و پس از اينکه دما به اندازه کافي بالا رفت ماده سوختني را با هوا مخلوط مي کنند.
همانگونه که مي دانيد براي سوزاندن يک ماده سوختي به دو عامل حرارت و اکسيژن نياز است. اکسيژن از طريق مجاري ورودي موتور وارد محفظه سيلندر موتور مي شود و سپس بوسيله پيستون فشرده مي گردد. اين فشردگي آنچنان زياد است که باعث ايجاد حرارت بسيار بالا مي گردد. سپس عامل سوم يعني ماده سوختني به گرما و اکسيژن افزوده مي شود که در نتيجه آن سوخت شعله ور مي شود و منجر به حرکت در موتور ديزل مي گردد.
موتور ديزل نيز مانند ساير موتورهاي احتراق داخلي بر مبناهاي مختلفي قابل طبقه بندي هستند. مثلا مي توان موتور ديزل را بر حسب مقدار دفعات احتراق در هر دور گردش ميل لنگ به موتور ديزل دو زمانه و يا موتور ديزل چهار زمانه تقسيم بندي نموده و يا بر حسب قدرت توليدي که به شکل اسب بخار بيان مي گردد. يا بر حسب تعداد سيلندر و يا شکل قرارگيري سيلندرها که بر اين اساس به دو نوع موتور ديزل خطي و موتور ديزل V يا موتور ديزل خورجيني تقسيم بندي مي کردند. 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی