راهنمای انتخاب و خرید کاناپه برای نشیمن

طراحي دکوراسيون داخلي- -خريد كاناپه از بزرگ ترين هزينه‌هايي است كه شما براي مبلمان مي كنيد و شايد هميشگي ترين. حتي اگر يك كاناپه را براي مصرف موقتي بخريد، ناگهان متوجه خواهيد شد كه از اتاق نشيمن به اتاقي معمولي تر و بعد زيرزمين مي رود. پيش از آن‌كه متوجه شويد ده سال يا بيش‌تر گذشته است و اين خريد لحظه‌اي شما تبديل به بخشي از زندگي شما شده است. پس پيش از خريد يك كاناپه خوب فكر كنيد.
كاناپه‌هاي باكيفيت مستحكم و قوي هستند. براي امتحان استحكام آن روي آن بيافتيد و سپس آن را از يكي از گوشه‌هايش بلند كرده و تكان دهيد. اگر احساس سبكي و لغزندگي كرديد كاناپه خوبي را انتخاب نكرده‌ايد. به‌دنبال كاناپه‌هايي باشيد كه چهارچوب آن‌ها از چوب‌هاي قوي مانند چوب درخت بلوط، توسكا، فان، افرا، و يا تخته‌هاي سه‌لايي باكيفيت ساخته شده باشد. فنرهاي مارپيچي با دست دوخته‌شده نشانه يك مبلمان خوب هستند، اما فنرهاي مارپيچي Sشكل نيز مي توانند راحتي خوبي به وجود بياورند. فنرهاي مارپيچي معمولي نمونه ازران‌قيمت اين فنرها هستند.
داخل اكثر بالشتک ها از فوم پلي يورتان پر شده است و هر چه اين فوم متراكم‌تر باشد، سنگين‌تر و دوام آن بيش‌تر خواهد بود. در مبلمان هاي ارزان قيمت بالشتک فقط با فوم پولي يورتان پر شده است. در مبلمان‌هاي باكيفيت‌تر از پنبه‌هاي داكرون استفاده مي شود. كاناپه‌هاي باكيفيت‌تر تركيبي از مواد مختلف هستند كه شامل پنبه و فنر هستند كه داخل فنرها با فوم و پَر، پُر شده است.
بهترين كاناپه‌ها داراي محل‌هاي اتصال مستحكمي هستند و كناره‌هاي آن‌ها هم با چسب و هم ميخ به هم متصل شده‌اند. كاناپه‌هاي باكيفيت داراي پايه‌هايي هستند كه جزئي از چهارچوب است و به آن متصل نشده است (اگرچه نوع بازشدني آن كار حمل و ‌نقل كاناپه را ساده‌تر مي كند).
با توجه به توان مالي تان بهترين كاناپه‌اي كه مي توانيد را بخريد چراكه قرار است مدت‌ها از آن استفاده كنيد. به علاوه ترميم يك كاناپه خوب هزينه كم‌تري نسبت به خريد يك كاناپه جديد دارد.
كاناپه‌اي انتخاب كنيد كه با چيدمان و طراحي فضاي شما متناسب باشد. اگر طراحي داخلي شما سنتي است، از كاناپه‌اي با دسته‌هاي نيم‌دايره و رل‌شده، پشتي منحني، و بالشتك‌هاي دامن‌دار و تافته استفاده كنيد.كاناپه‌هاي مدرن خطوط ساده‌تر، تزئينات كم‌تر، و جزئيات بيش‌تري دارند.

ابعاد اتاق را در نظر بگيريد و براساس آن كاناپه‌اي را انتخاب كنيد كه عرض، طول، و ارتفاع آن مناسب فضاي شما باشد. اگر مطمئن نيستيد، مي توانيد با چسب‌هاي كاغذي يا نوارهاي آبي كف اتاق را تقسيم‌بندي كنيد و براساس آن در مورد اندازه كاناپه تصميم بگيريد و يا مي توانيد با جعبه‌هاي خالي يك كاناپه بسازيد و پس از چند روز در مورد ابعاد آن تصميم بگيريد.
اگر مي خواهيد ساعات طولاني بر روي كاناپه لم بدهيد و يا روي آن مطالعه كنيد و چرت بزنيد، از فاصله بين دسته‌ها مطمئن شويد. فقط به طول كلي آن بسنده نكنيد چراكه عرض دسته‌ها بر روي فضاي بين آن‌ها تاثير مي گذارد.
اصول خريد کاناپه,راهنماي خريد کاناپه

اگر فضاي كمي در اختيار داريد از كاناپه‌هايي استفاده كنيد كه دسته‌هاي كوچك دارند و يا اصلا بدون دسته هستند. اين كار باعث مي شود تا فضاي شما بزرگ‌تر به نظر برسد.
چند نفر مهمان خواهيد داشت؟ شايد سوال احمقانه‌اي باشد اما واقعيت اين است كه هيچ‌كس دوست ندارد كه بر روي شكاف‌ها بنشيند. اگر كاناپه شما داراي دو بالشتك است فقط دو نفر از آن مي توانند استفاده كنند. اگر مي خواهيد تعداد بيش‌تري روي كاناپه بنشينند از كاناپه‌هايي با سه بالشتك يا بالشتك‌هاي سرتاسري كه بالشتك نيمكتي نام دارند استفاده كنيد.

كاناپه‌ها يكي از اين دو نوع پشتي را دارند: پشتي بالشي كه داراي بالش‌ها و كوسن‌هايي قابل جابه‌جايي در پشت است، يا پشتي ثابت كه به كف كاناپه وصل شده است.
كاناپه‌هايي كه پشتي بالشي دارند راحت‌تر و جذاب‌تر هستند، اما يك عيب دارند: اگر خيلي از آن‌ها خوب استفاده نكنيد شكل آن‌ها كمي تغيير مي كند. اگر از آن دسته افراد هستيد كه دائما روي كاناپه مي خوابيد و از آن زياد استفاده مي كنيد كاناپه‌هايي كه داراي پشتي هاي ثابت هستند بيش‌تر مناسب كار شما هستند.

هنگام انتخاب كاناپه فقط به اندازه آن توجه نكنيد، بلكه عمق نشيمن‌ها و زاويه پشتي آن نيز در راحتي شما تاثيرگذارند. چگونه بفهميم چه عمقي براي ما مناسب است؟ اگر صندلي و يا كاناپه‌اي را مي شناسيد كه در آن احساس راحتي مي كنيد، فاصله بين زانوي خود و جايي كه پشت شما با پشتي كاناپه تماس پيدا مي كند را اندازه بگيريد و بعد كاناپه‌اي را بخريد كه اين اندازه را دارد.
از آن جايي كه خريد كاناپه هزينه بر است، همه ما مي خواهيم كاناپه‌اي بخريم كه هميشه به روز باشد. بهترين راه استفاده از كاناپه‌هايي است كه پارچه آن‌ها رنگي خنثي دارند. با اين كار هميشه مي توانيد از كوسن‌هايي با رنگ‌ها و طرح‌هاي مختلف استفاده كنيد. در ضمن مزيت اين كار اين است كه هر گاه خواستيد تغيير دكوراسيون دهيد مي توانيد كوسن‌ها را با قيمت كمي عوض كنيد.

اگر در خانه كودك داريد و داشتن كاناپه‌اي با رنگ‌هاي خنثي نگران‌تان مي كند، از كاناپه‌هايي با رنگ‌هاي تيره‌تر يا طرح‌هاي ظريف استفاده كنيد. به ياد داشته باشيد كه پارچه‌هاي مصنوعي بادوام‌تر هستند و رنگ‌هاي بيش‌تري دارند و هم‌چنين تميزكردن آن راحت است. پارچه‌هايي كه دوخت محكم‌تري دارند و پارچه‌هاي سنگين مانند چرم دوام بيش‌تري دارند. از پاچه‌هاي اطلسي، حرير، و ابريشمي استفاده نكنيد مگر زماني كه از كاناپه استفاده زيادي نمي كنيد.

هر پارچه‌اي كه انتخاب مي كنيد، از فروشنده بخواهيد كه نمونه آن يا تكه‌اي از آن را به شما بدهيد تا شما بتوانيد پيش از خريد آن را امتحان كنيد. با اين كار مي توانيد اين پارچه را زير نور اتاق خود و در كنار ديگر اجزاي اتاق امتحان كنيد. چون پول زيادي بابت يك كاناپه مي دهيد پس به همه جزئيات آن توجه كنيد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا