طراحی آکواریوم در معماری داخلی

وجود آشفتگي در زندگي شهري و صنعتي امروز ضرورت ايجاد آرامش را دو چندان مي کند ، براي دستيابي به اين مهم روشهاي متعددي در پيش روي ما قرار دارد و تنها با باز کردن چشم سومي مي توان بر اين مقوله تسلط يافت . يکي از روشهاي رسيدن به آرامش دسترسي به محيط طبيعي است ، متاسفانه امروزه با گسترش زندگي آپارتماني رابطه انسان با طبيعت به ميزان قابل توجه اي قطع شده است و انسان همواره در تلاش است تا اين خلاء بزرگ را با کشاندن گوشه هايي از طبيعت به محل زندگي خود پر کند . در کشور هاي توسعه يافته آکواريوم جزئي از دکوراسيون داخلي منازل ، فروشگاه ها و اماکن تجاري بشمار مي رود . روانشناسان معتقدند ?? دقيقه تماشاي آکواريوم مي تواند انسان را به مدت ?? ساعت شاداب نگه دارد و بر تمرکز افراد جهت يادگيري بيافزايد. گذشته از آن آکواريوم مي تواند به زيبايي معماري داخلي بنا کمک شاياني کند ، البته رعايت اصول صحيح در بکار گيري آکواريوم بسيار مهم و قابل اهميت است .
بسياري از معماران و طراحان داخلي تنها به پيشبيني مکاني براي قرار گيري آکواريوم بسنده مي کنند و از محدوديت استفاده آکواريوم در محيط هاي خاص غافلند . بکار گيري غير اصولي آکواريوم نه تنها به زيبايي فضا کمک نمي کند بلکه با رشد جلبکها منظر زننده اي را ايجاد مي نمايند.
بنابر اين جهت طراحي و تعبيه آکواريوم در طرح خود ميبايست عوامل زير را مورد توجه قرار داد :
انتخاب گونه زيستي آکواريوم
آکواريوم ها را مي توان به چهار گونه استوايي ، مرجاني ( آب شور ) ، رودخانه اي و مردابي طراحي کرد ، انتخاب گونه اي خاص به شرايط اقليمي مکاني که آکواريوم در آن قرار مي گيرد بستگي دارد. به عنوان مثال انتخاب طرح استوايي مستلزم و جود نور طبيعي مناسب و دماي معتدل است .
در اينجا بصورت جداگانه گونه هاي مختلف را مورد بر رسي قرار مي دهيم.
طراحي آکواريوم استوايي
همان طور که قبلا” گفته شد ساختار آکواريوم استوايي به گونه ايست که نيازمند نور زياد و دماي مناسب است ، البته نور بيش از حد نيز باعث رشد نا متجانس جلبکها مي شود و به ظاهر آکواريوم لطمه زيادي مي زند .
در طراحي اکواريوم استوايي از گياهان آبزي بصورت فشرده استفاده نماييد و سعي کنيد حتي الامکان تمامي نقاط آکواريوم را پوشش دهيد . از گياهان استوايي مي توان واليز نريا ، کريپتون و برگ سيبي را نام برد .
دماي مناسب براي اين گونه ?? تا ?? درجه سانتيگراد است. مرحله بعد انتخاب گونه ماهيان است ، گوپي ، آنجل ، بلک ويدو ، نئون و انواع تترا ها ماهيان آکواريوم استوايي را تشکيل مي دهند .
طراحي آکواريوم مرجاني
همان طور که از نامش پيداست ، آکواريوم مرجاني محيطي پوشيده از مر جان ها و صدف هاي در يايي است .
آب اين گونه شور است و مي بايست از ماهيان آب شور ( دريايي ) استفاده کرد . دلقک ماهي ، آنجل آنتن دار ، خفاش ، خروس دريايي مي توانند به عنوان ماهيان اين گونه انتخاب شوند.
طراحي آکواريوم رود خانه اي
همه مي دانيم که رودخانه ها پوشيده از قلوه سنگ و صخره هاي سنگي هستند ، بنابر اين سعي کنيد آکواريوم را به شکل کف رود خانه طراحي کنيد ، استفاده از تعدادي صخره کوچک آکواريوم را به محيط طبيعي نزديکتر مي کند .
بهتر است در آکواريوم رودخانه اي از ماهيان گوشتخوار استفاده کنيد ، ماهيان مناسب اين محيط اسکار ، دراگون ، کارد ماهي ، و انواع سيچلايد ها هستند .
استفاده از گياه در اين آکواريوم پيشنهاد نمي شود زيرا معمولا” توسط ماهيان نابود و ريشه کن مي شوند . دماي مناسب براي اين گونه ?? تا ?? در جه سانتيگراد با نور ملايم است .
طراحي آکواريوم مردابي
ماهيان مناسب اين گونه را فايتر ، کت فيش ، پوزه خرگوشي و گورامي ها تشکيل مي دهند . گياه گندمي نيز مناسب ترين گياه براي اين آکواريوم است.
بر خلاف تصور مردم ما راه اندازي و نگهداري يک آکواريوم بسيار ساده است و نيازمند داشتن تخصص خاصي نيست . خوشبختانه در ايران به ميزان قابل ملاحضه اي فرهنگ نگهداري آکواريوم رشد کرده است و افراد زيادي به پرورش و نگهداري اين موجودات دوست داشتني روي آورده اند
استفاده از گل
اگر به جاي پرده هاي معمولي، از پرده کرکره استفاده کرده ايد، مي توانيد فضاي داخلي آن را با انواع گل هاي تزييني و زيبا بياراييد و در عين حال، سادگي طرح اتاق را حفظ کنيد. به ياد داشته باشيد که گل ها با سادگي محيط همخواني دارند؛ گو اين که بر زيبايي آن مي افزايند. دراين ميان، استفاده از گلدان و ظروف شيشه اي مناسب تر به نظر مي رسد. همچنين، در هر فصل مي توانيد نوع گل را مناسب با فصلي که در آن قرار داريد
تزيينات پنجره
عناصر بسياري را براي تزيين و آراستن پرده، پرده کرکره و پانل مي توان يافت که همگي بر جلوه پنجره مي افزايند. اگر پنجره خانه شما داراي لبه و تاقچه باشد، مي توانيد از آن بهره هاي بسياري بگيريد. چنان که مي توان برخي وسايل با گل هايي را بر روي آن قرار داد. خود اين گونه وسايل در شمار آرايه ها و تزيينات پنجره هستند و در تابش نور خورشيد جلوه اي درخشان به نماي پنجره مي بخشد
روبان
با استفاده از روبان و ديگر جزئياتي با رنگ هاي تيره، مانند صورتي يا قرمز پر رنگ، مي توان تغييراتي گذرا و موقت يا حتي فصلي را در اتاقي پوشيده از رنگ سفيد پديد آورد. روباني که در تصوير مشاهده مي کنيد، در کنار پرده اي به رنگ روشن آويخته شده و به آن جلوه اي بهتر بخشيده است.
رشته هاي درخشان
استفاده از آويزها و رشته هاي رنگي، جلوه اين پنجره را دلپذير کرده است؛ گو اين که صميميت و گرماي فضا حفظ نشده است. ترتيب آويختن اين رشته ها به گونه اي است که عدد ? را تداعي مي کنند. به ياد داشته باشيد که بهتر است از اين الگو براي پنجره هايي با شيشه هاي مشجر استفاده کنيد.
آوبزهاي کريستالي
آويختن شاخه هاي کريستالي و زيبا که بازتاب دهنده نور هستند. شاخه اي کريستالي را که داراي انشعاباتي است، برگزينيد و در مقابل پنجره بياويزيد. اين شاخه ها را مي توانيد با نخ هاي نقره اي يا نخ نايلون در جاي مناسب بياويزيد.
حاشيه ها
حاشيه هاي پرده همواره در ديدرس هستند، حتي اگر پرده به عقب جمع شده باشد. بنابراين، چه بسا که مناسب باشد طرح هايي ساده اما تأثير گذار را براي آراستن آن ها در نظر گرفت. در اين تصوير پرده با استفاده از صدف هايي زيبا حاشيه دوزي شده که از اين رهگذر، جلوه اي دلپذير يافته است