طراحی دکوراسیون دفترکار کوچک در خانه

طراحي دکوراسيون داخلي- راه هاي زيادي براي دکور کردن يک اتاق کوچک به عنوان اتاق کار وجود دارد که هدف از آنها استفاده بهينه از فضاست. برخي از آنها را بر مي شماريم.
? رنگ ديوارها: يک رنگ روشن براي ديوارها انتخاب کنيد، رنگ هاي تيره اين فضا را کوچک تر نشان مي دهند. سبز روشن، بژ، ليمويي و سفيد رنگ هاي بسيار مناسبي هستند.
? ميز و صندلي کار: ميز و صندلي را طوري انتخاب کنيد که با ساير وسايل هماهنگي داشته باشد، نبودن اين هماهنگي فضا را کوچک تر نشان مي دهد. ميزي انتخاب کنيد که فضاي کمي روي زمين اشغال کند و در عين حال بلند باشد، کشوها و طبقه هاي زياد در يک اتاق کوچک خيلي به کار مي آيد. مي توانيد ميز را در کنجي از اتاق قرار دهيد و از پشت ميز و حتي زير ميز استفاده هاي کاربردي کنيد. يادتان باشد که زير ميز را خيلي شلوغ نکنيد، چراکه هم زيبايي و تميزي اتاق را زير سوال مي برد و هم اثباتي بر کوچکي فضا خواهد بود.
? نورپردازي: نورپردازي سقفي، چراغ مطالعه کوچکي که به لبه ميز نصب مي شود و نور طبيعي، فضايي روي زمين اشغال نمي کنند، پس از آنها استفاده کنيد. بهتر است اتاق کار شما پنجره داشته باشد تا از نور طبيعي هنگام کار بهره مند شويد. مطمئن شويد که اين نور روي صفحه مانيتور نمي افتد.

? سازمان دهي اتاق کار کوچک
استفاده مناسب از کل فضاي در دسترس در يک اتاق کوچک حرف اول را براي هر کاربردي مي زند. پرهيز از تجمع وسايل و شلوغي، خريد مبلماني مناسب و قرار دادن آنها در بهترين مکان به شما کمک مي کند که از کار کردن در اتاق لذت ببريد. کليد داشتن چنين اتاقي سازماندهي مناسب کل اجزاست.
?) اتاق خود را با جمع کردن وسايل اضافي خلوت کنيد، براي اين کار دو جعبه متفاوت در نظر بگيريد. يکي از جعبه ها براي وسايلي که مي خواهيد به انباري منتقل کنيد و ديگري براي وسايلي که ديگر به آنها احتياجي نداريد.
?) مدارک مهم خود را در جاي خاصي قرار دهيد که در هنگام نياز به راحتي به آنها دسترسي داشته باشيد.
?) مبلماني با چند کاربري تهيه کنيد. مانند يک کاناپه جادار براي نشستن و انبار کردن وسايلي که به زودي به آنها احتياج خواهيد داشت. ميز تحريري با کشو هاي فراوان که هم وظيفه خود را به عنوان ميز انجام مي دهد و هم يک انباري کوچک در کنارتان خواهد بود و...
?) از ديوارها استفاده کنيد. يک کتابخانه که به ديوار نصب شده باشد يا شلف هاي ساده ديواري هم فضاي دکوراتيوي ايجاد مي کنند و هم فضايي براي وسايل و کتاب هايتان.

?) صندلي خود را ارگونوميک و مناسب کار در نظر بگيريد. اگر زمان زيادي را براي کار در اين اتاق صرف مي کنيد، بايد راحت باشيد.
?) براي خرده ريزهاي خود انبار هاي نايلوني تعريف کنيد. روي نايلون ها را برچسب بزنيد و بر حسب موارد و مقدار استفاده آنها را طبقه بندي کنيد.

?) يک صندلي مقابل صندلي خود قرار دهيد و با اين کار به مشتري يا ميهمان خود فضاي راحتي براي نشستن و صحبت کردن ارايه کنيد.

طراحي داخلي اتاق کار
کار کردن در خانه يک مزيت به حساب مي آيد. وقتي اتاقي که بيشترين ساعات روز را در آن مي گذرانيد در خانه است و مي توانيد طوري آن را طراحي کنيد که دوست داشته باشيد، برگ برنده دست تان است. ساختن فضايي که بهره وري کار شما را بالا مي برد، نيازمند چند ايده طراحي است از قبيل نورپردازي، رنگ و دکور. فضاي طراحي شده در عين راحتي بايد شرايط يک دفتر کار بيرون از خانه را ايجاد کند.

? ايجاد فضاي کاري
هدف از اتاق کار انجام دادن کار است پس ساختن اتاقي که وظايف کاري را تحت پوشش قرار دهد، اجباري است. يک ميز براي کامپيوتر و تجهيزات آن، يا ساير وسايل اداري و ساير موارد مورد نياز را در نظر بگيريد. يک فضاي کوچک نزديک ميز تهيه کنيد با کتاب هاي مورد نياز و مراجع. اتاق کارتان بايد آرام و دور از هياهوي خانه باشد، حتي الامکان نزديک اتاق بچه ها نباشد.

? نورپردازي
نورپردازي بايد مناسب براي يک دفتر اداري انتخاب شود. مجهز کردن اتاق به نورپردازي فراوان، اتاقي بهره ور و راحت براي کار فراهم مي کند و شانس به خطر افتادن سلامت چشم را کاهش مي دهد. نور کم اتاق ديد شما را کاهش داده و باعث سردرد مي شود، در نتيجه زود از کار خسته مي شويد. از نور بالاي سر (سقفي) و نور طبيعي که از پنجره حاصل مي شود، استفاده کنيد. نورهاي مکاني با تاکيد در قسمت چپ يا راست اتاق را در نظر بگيريد تا نور سقفي چشم را خسته نکند. از نورهاي تعبيه شده در قفسه ها و زير ميز و مکان هاي ديگر براي زيبايي بيشتر فضا استفاده کنيد ولي توجه داشته باشيد که اين نورها بايد کم بوده و نظر شما را حين کار به خود جلب نکند.

? رنگ
رنگي را انتخاب کنيد که بيانگر هدف يا صنعت يا حيطه کاري تان باشد. حرفه شما بايد از اين اتاق تراوش کند. رنگ هاي روشن را در نظر بگيريد. به ياد داشته باشيد که آبي ها و سبزها احساس آرامش مي دهند و رنگ هاي گرم تري مانند قهوه اي ها و قرمزها احساس جوان سازي و هيجان به اتاق تان مي دهد.

اگر بتوانيد کمي از رنگ غالب خانه را در اتاق کار خود استفاده کنيد، حس راحتي و امنيت خانه را براي شما تداعي مي کند اما زياده روي نکنيد تا حس کارکردن را از شما نگيرد! از اين رنگ خاص فقط در جزييات استفاده کنيد و اگر با رنگ مورد نظرتان براي اتاق هماهنگي ندارد، از به کار بردن آن بپرهيزيد.

? دکور اتاق
اتاقي که طراحي مي کنيد بايد عاري از هرگونه شلوغي باشد. وسايل اضافي را حذف کنيد چون اين شلوغي حواس شما را پرت مي کند و در عين حال ديد نامناسبي به اتاق مي دهد. يک يا دو عکس از کساني که خيلي دوست داريد، پدر و مادر، همسر و فرزندان تان را در قاب هايي ساده و متناسب با رنگ و سبک فضا قرار داده و روي ميزتان بگذاريد، ديدن آنها انرژي شما را براي کار کردن افزايش خواهد داد.
اگر کارتان به صورتي است که مراجعه کننده خواهيد داشت، حتما مدارک يا افتخارات خود را به ديوار نصب کنيد و در ديد بگذاريد تا هم اعتماد مشتري را جلب کنيد و هم رضايت بيشتري از خود و کارتان داشته باشيد. اگر بتوانيد فضاي کار را فراهم کنيد کار کردن در خانه شايد بهترين نوع کار باشد. چراکه علاوه بر اينکه در هزينه هاي رفت و آمد و... صرفه جويي مي شود همواره در کنار عزيزان تان خواهيد بود.

کامليا نوايي
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا