طرح ریزی کف فضای سوپرمارکت

تفاوت فروشگاه های خواروبارفروشی که به عنوان سوپرمارکت در مجتمع های تجاری یا در محله ها فعالیت میکنند با فروشگاه هایی که کالاهای بزرگ مانند فرش و ماشین لباسشویی می فروشند این است که سرقت (یا به اصطلاح «بلند کردن جنس») در آنها زیاد رخ میدهد. بنابراین نکته ای که در قفسه بندی و چیدمان این قفسه های فروشگاهی در سوپرمارکت ها و خواروبارفروشی ها بایستی مد نظر قرار گیرد این است که در عین اینکه قفسه ها باید به نحوی چیده شوند که مشتری در راهروهای ایجاد شده بین ردیف های قفسه ها احساس راحتی کند و به آسانی به همه ی کالاها دسترسی داشته باشد، بلکه باید امکان کنترل و نظارت بر فضاهای بین قفسه ها و خودِ قفسه ها و کالاهای داخل آنها نیز برای صاحب یا مدیر سوپرمارکت فراهم باشد. نورپردازی مناسب، چینش صحیح فضای انتهای هر ردیف از قفسه ها End Cap و محل مناسب صندوق ها نیز در آسایش مشتریان و استقبال آنها از چینش و فضای فروشگاه تان تأثیرگذار است.
مرحله ۱
قفسه ها را به شکلی بچینید که در میان آنها راهروهایی زاویه دار (مورب) شکل بگیرد. راهروهای زاویه دار میان قفسه های سوپرمارکت به صندوق دار این امکان را میدهد تا همانطور که امور صندوق را مدیریت میکند، نظارتی هم بر اتفاقاتی که در میان قفسه ها رخ میدهد داشته باشد.
مرحله ۲
محل استقرار صندوقدارها باید نزدیک به درب ها باشد تا هم بتوانند به مشتریانی که وارد می شوند خوش آمد بگویند یا از آنها استقبال کنند و هم اینکه مراقب مشتریانی که از فروشگاه خارج می شوند هم باشند تا احتمال سرقت کالاهای محاسبه نشده کاهش یابد. بعلاوه اینکه میتوانند نگاهی هم به راهروهای میان قفسه ها داشته باشند.
مرحله ۳
در نقطه ای از فروشگاه که امکان دسترسی سریع و بی دردسر وجود داشته باشد دستگاه سلف سرویس سِرو نوشیدنی و قهوه قرار دهید. این دستگاه باید در محلی قرار بگیرد تا پرسنل فروشگاه بتوانند دورادور روی آن نظارت داشته باشند و اگر مشتری به مساعدت نیاز داشت، بتوانند در حداقل زمان ممکن به او دسترسی داشته باشند و در عین حال مراقب سوء استفاده های احتمالی هم باشند.
مرحله ۴
از برنامه طراحی کامپیوتری برای چیدمان اولیه ی قفسه ها، یخچال های فروشگاهی و تجهیزات در فضای در نظر گرفته شده بر اساس مقیاس و اندازه گیری دقیق استفاده کنید تا مشخص شود هر یک در کدام قسمت از فروشگاه قرار میگیرند و چقدر فضا اشغال میکنند و تا چه حد با هم هماهنگ هستند تا بتوانند تناسب و ساختار مناسب را به فروشگاه بدهند. قفسه ها، یخچال ها و سیستم های سرمایشی را در کنار دیوارها قرار دهید و بین آنها به اندازه کافی فضای خالی در نظر بگیرید تا هم هنگام باز و بسته کردن درب آنها و هم هنگام عبور مشتریان از میان یخچال ها و قفسه ها، سهولت کافی برای مانوور دادن در میان این تجهیزات وجود داشته باشد.
مرحله ۵
فضای خالی طبقات قفسه های فروشگاهی و یخچال های فروشگاهی را ارزیابی کنید و بسنجید و مشخص کنید که به چه میزان کالا در این فضاها بچینید که دسترسی مشتریان به آنها آسان و امکان انتخاب کالای مورد نیاز بدون دردسر برای آنها فراهم باشد. تعیین کنید که چه گروه از کالاها در کدام قفسه قرار خواهند گرفت و بطور واضح اطلاعات و برچسب قیمت هر یک را در کنار آن درج کنید تا مشتری بتواند به راحتی آنها را رؤیت کند. کالاهایی را که مشتریان با دیدن آنها، بدون داشتن برنامه و تصمیم قبلی برای خرید، آنها را خریداری میکنند، در فضای انتهای هر ردیف از قفسه ها End Cap قرار دهید. یا این فضاهای ایده آل را به برندها، تولیدکننده ها یا فروشندگانی بفروشید یا اجاره دهید تا با فروش بالای خود، شما را نیز در سود خود سهیم کنند.
مرحله ۶
کالاهایی را که مصرف یا محبوبیت بالایی دارند را در قسمت های میانی راهروها قرار دهید تا مشتری به هوای خرید آنها، مجال مشاهده و بررسی سایر کالاهایی را که اغلب بی توجه از کنارشان میگذرد پیدا کند. کالاهایی را که معمولا مشتری آنها را با هم خریداری میکند در کنار هم قرار دهید، مثل چیپس و ماست موسیر، یا قهوه و کافی میت. یا آجیل و خشکبار و تنقلات نمکی را در قفسه های یک طرف و در قفسه های روبرو، نوشیدنی های خنک کننده و برطرف کننده ی عطش را قرار دهید. کیک و کلوچه و شیرینی هایتان را نیز در کنار دستگاه سلف سرویس نوشیدنی و قهوه (که در نکته ۳ اشاره کردیم) قرار دهید!
نکته
کفپوش فروشگاه، سوپرمارکت یا هایپرمارکت خود را به نحوی انتخاب کنید که مشتریان را به سمت قفسه هایی که کالاهای سودآورتری را در خود جای داده اند هدایت کند و مشتری احساس خفگی و تنگنا نکند. از پوشاندن کف سوپرمارکت یا هایپرمارکت خود با سنگ سفید براق یا خاکستری اجتناب کنید چون باعث احساس ضعف و خستگی در مشتریان می شود. در قسمت ورودی سوپرمارکت یا هایپرمارکت تان از کفپوش سبز روشن استفاده کنید تا احساس آرامش را به مشتری القاء کنید و همینطور که به سمت راهروهای و قفسه های پایانی فروشگاه تان می روید، از کفپوش های قرمز رنگ یا با سایه روشن قرمز استفاده کنید تا تپش قلب مشتریان را افزایش و حس هیجان و نشاط را به آنها منتقل کنید.
منبع: ریتیل ایران