لوله کاروگیت تقویت شده با فولاد برای فاضلابهای مدفون

لوله کاروگيت اسپيرال پلي اتين تقويت شده با فولاد جهت مصارف فاضلاب زير زميني يک محصول ابتکاري است. اين محصول ترکيبي از مقاومت حلقوي بالا و استحکام فولاد با مقاومت در برابر خوردگي و انعطاف پذيري بالا پلي اتيلن است. مزاياي اصلي اين لوله ها مقاومت حلقوي برجسته و صرفه جويي در مواد اوليه است.
کلمات کليدي:تقويت شده با فلز، پلي اتيلن، لوله کاروگيت اسپيرال، مقاومت حلقوي، مصرف مواد اوليه،
فرايند توليد لوله پلي اتيلن کاروگيت تقويت شده با فولاد
ابتدا نوار فولادي را با پوشش دادن با رزين چسبناک در هر دو طرف پوشش دهيد.سپس يک لوله پلي اتيلن ديواره توپر را بر روي قالب اصلي دستگاه بپيچيد. و اکنون نوار فولادي از پيش روکش شده شکل (v) به خود ميگيرد و حال الگوي مارپيچي را در داخل قسمت طراحي شده لوله اصلي قرار دهيد و در نهايت لايه پلي اتيلن خارجي نوار تقويت فولادي را پوشش ميدهد.با اين روش مانع زنگ زدگي نوار فولاد خواهيم شد. در واقع متصل شدن فولاد به پلي اتيلن تحت فشار و ذماي معيني اتفاق ميفتد و در نهايت تمامي اين لايه ها به يک ساختار ديواره اي يکپارچه منجر ميشود.
مزاياي لوله کاروگيت تقويت شده با فولاد
• مقاومت حلقوي بالا
همواره درخواستهاي بسياري براي لوله هاي زهکشي قطر بزرگ در بازار جهاني به خصوص در کشورهاي در حال توسعه بوده است زيرا لوله پلاستيکي اسپيرال نميتواند احتياجات مقاومت حلقوي بالا را براورده سازد به همين علت همواره از لوله هاي سنتي بتني استفاده ميکردند. اما در رابطه با اين لوله هاي بتني همواره مشکل خورده شدگي و خاصيت اببندي ضعيف وجود داشته است. بعد از به بازار امدن لوله کاروگيت تقويت شده با فولاد براي اولين بار مهندسين حق انتخاب يک لوله کامپوزيتي پلاستيکي قطر بزرگ داراي مقاومت حلقوي بالا را داشتند.
اين لوله کامپوزيتي جديد ميتواند مقاومت حلقوي SN8, SN12.5 و SN16 را بطور کلي عرضه کند و اين لوله ها ميتوانند حتي مقاومت حلقوي بالاتري را در صورت نياز عرضه کنند. اين لوله ها از سايز 600 تا 2400 ميليمتر هستند و مناسب براي فاضلابهاي سطحي و سيستم فاضلاب ميباشد. علاوه بر اين لوله کامپوزيتي ضد خوردگي ميتواند در شرايط مختلفي مانند مدفون شدن در عمق، بارهاي سنگين و خاکهاي شور مورد استفاده قرار گيرد.براي مثال، در برخي از نواحي ساحلي بعلت شوري بيش از حد خاک لوله بتني بعد از مدت کمي شکست ميخورد. در گذشته حق انتخاب لوله پلاستيکي با مقاومت حلقوي بالا وجود نداشت اما اکنون لوله کاروگيت تقويت شده با استيل راه حل مناسبي براي اين مشکل است.
• صرفه جويي در هزينه مواد اوليه
لوله پلي اتيلن کاروگيت تقويت شده با فولاد مصرف پلاستيک را تقريبا تا 50% در مقايسه با ديگر لوله هاي پلاستيکي فاضلابي داراي همان مقاومت حلقوي و همان قطر کاهش ميدهد و اين رقم به طور قابل توجهي هزينه هاي توليد را کاهش ميدهد. علت اين موفقيت اين است که مدول الاستيک کربن استيل 200 برابر بيشتر از پلي اتيلن است. اين لوله کامپوزيتي ميتواند مقاومت حلقوي مد نظر را به راحتي به دست اورد و اين امر از طريق تنظيم کردن ضخامت نوار فولادي است. در لوله کاروگيت تقويت شده با فولاد پلي اتيلن يک پوشش محافظتي ضد خوردگي ارائه ميکند بنابراين مقدار پلي اتيلن بکار رفته زياد نميباشد به اندازه ي ماده نوار فولادي.
• پيوند عالي فولاد با پلاستيک
نکته ي کليدي در رابطه با موفقيت کاروگيت تقويت شده با فولاد پيوند فولاد با پلاستيک است. اين نوار فولادي بايد خيلي محکم به پلاستيک بچسبد و جدا شدن اين دو لايه از هم مجاز نيست. ازمايشهاي بسياري در رابطه با روش متصل شدن نوار فولادي با پلي اتيلن جهت حصول بهترين نتيجه انجام شده است. اکنون فرايند به اين صورت است که نوار فولادي با يک رزين خاص از قبل روکش ميشود تا يک لايه متوسط مابين فولاد و پلاستيک ايجاد کند. از طرف ديگر درجه حرارت فرايند، فشار و زمان خنک شدن به طور دقيقي کنترل ميشود.ازمايشات نشان ميدهد که اين لايه کامپوزيتي بسيار قابل اطمينان ميباشد. در لوله کاروگيت تقويت شده با فولاد ماده ي فولادي کاملا با پلي اتيلن پوشش داده ميشود بنابراين هوا، مايع و خاک نميتواند با لوله تقويت شده با فولاد تماس پيدا کند و اين عملکرد ضدخوردگي لوله را تضمين ميکند.
لوله کاروگيت تقويت شده با فولاد داراي ويژگيهاي منحصر به فردي همچون اببندي قابل اطمينان، طول عمر بالا، انعطاف پذيري، مقاوم در برابر زمين لرزه و نصب راحت و اسان ميباشد.
روش اتصال لوله پلي اتيلن کاروگيت تقويت شده با فولاد
توليد کنندگان اين لوله ها بعد از مورد استفاده قرار گرفتن در پروژه هاي مختلف براي سالها، روشهاي متنوعي را براي اتصال اين لوله ها ابداع کرده اند که از جمله ي انها ميتوان به دو روش زير اشاره کرد:
• روش جوش اکستروژن
جوش لوله ها در اين روش توسط يک اکسترودر دستي صورت ميگيرد و ماده ذوب اکستروژن دو لوله را به هم متصل ميکند. معمولا در اين روش لوله هم از داخل و هم از بيرون جوشکاري ميشود تا اتصال محکمتري داشته باشيم. جوشکار ميتواند داخل لوله هاي داراي قطر بيش از 800 ميليمتر براي جوشکاري شود. از مزاياي اين روش اين است که اتصال انعطاف پذير است و يک اببندي بدون نشت را مانت ميکند. ابزارالات اين کار هم سبک و قابل حمل هستند.
• کوپلينگ استيل ضد زنگ
کوپلينگ استيل ضد زنگ در دو نيم توليد ميشود که البته اين دو نيمه ميتوانند به هم متصل شوند و يک کوپلينگ شوند و به هم پيچ شوند. دندانه هايي در لبه کوپلينگ وجود دارد که جهت نگه داشتن جاي انه بر روي لوله ميباشد. از مزاياي اين روش نصب اسان با ابزار هاي ساده است. (دستگاه جوش پلي اتيلن