مراحل ساخت انیمیشن


کلا می توان مراحل ساخت یک فیلم انیمیشن را در هفت مرحله زیر خلاصه نمود که در ادامه به توضیح هر یک می پردازم :

Modeling

Texturing

Animating

Lighting

Dynamic

Rendering

Compositing

گام اول :

Modeling

بر اساس فیلمنامه «لی اوت»(Layout) را ترسیم کنید که به صورت طراحی دستی پروژه و در واقع مصورسازی فیلمنامه با استفاده از هرم ، مکعب ، کره و سایر اشکال هندسی اولیه (primitives) می باشد . تا جای ممکن سعی کنید که طرح اولیه شما شامل زمانبندی صحیح،حرکات دوربین و حرکات کلی صحنه باشد . تا جایی که امکان دارد سعی کنید که طرح اولیه شما متناسب با صحنه باشد.

برای صرفه جویی در وقت و هزینه و همچنین افزالیش کیفیت کار می توانید از دو نرم افزار معروف و مهم Board Master و Shot Master استفاده نمایید .حال به مدل پردازی می رسیم که شامل مدل سازی و استخوانبندی می باشد .

لیست شخصیت ها و اشیای فیلم را تهیه و جزییات آن را یادداشت کنید . دو مرحله مهم در این گام را بر روی اشیا و اشخاص فیلمتان اعمال و آن ها را به صورت مجزا تهیه نمایید :

۱) مرحله اول : مدل سازی که یک مدل سه بعدی از اشیا و اشخاص را بر اساس لی اوت تهیه شده تهیه نمایید . هنگام مدل سازی می توانید مدل ها را بر اساس مدل های از پیش طراحی شده ایجاد کنید . مدل ها از قبل با دست و یا با استفاده از انواع بسیاری از ابزارهای موجود مانند Super Sculpay طراحی می شوند . مدل ساز باید سعی کند بر تعداد اضلاع چند ضلعی ها دقت کافی مبذول داشته باشد و صحنه را طوری تنظیم کند که قابل اداره کردن باشد . جزییات اعضای بدن کاراکترها به منظور تغییر و یا کشیدگی را باید مدنظر داشت . اعضا از جمله زانو ها ، آرنج ها ، نواحی کشاله ران و ومچ دست معمولا جاهایی هستند که هنگام ایجاد انیمیشن در اجسام با چند ضلعی های کم مشکل ایجاد می کنند . نقش کاراکتر را نیز در نظر داشته باشید . برای کاراکتری که سریع می آید و رد می شود نیازی به کار روی جزیات چهره وی نیست .

۲) مرحله دوم : تنظیم انیمیشن/استخوان بندی است که ایجاد استخوان ها و تنظیماتIK ( سیستماتیک معکوس) کاراکترها که شامل تنظیم کردن کنترلرهای انیمیشنی می باشد . ایجاد مانیپیولاتورها یا ویژگی های کنترلی سفارشی شده و نوشتن اسکریپت ها و حتی دستورات اصلاحی پوست ، تنظیم کردن کنترلرهای مورف ( Morph) برای استفاده در حرکات صورت می باشد . تنظیمات مربوط به مدل های غیر کاراکتری نیز در این مرحله صورت می گیرد . استودیوی کاراکتر پلاگ اینی است که امکانات زیادی را برای تری دی مکس کاران تهیه می نماید . سیستم استخوانی دوپای از پیش تنظیم شده یعنی ( Biped) و دستور اصلاحی تغییر دهنده ( Physique) از جمله این موارد می باشند .

گام دوم :

Texturing

بافت دهی /نقش دهی که در واقع افزودن جزییات و بافت به مدل خودتان می باشد در زیبایی کار بسیار تاثیر گذار می باشد . استفاده از دستورات اصلاحی پوست ( Skin) ، افزودن کنترلرهای پوست و مو ، افزودن لباس و سایر موارد را باید در این مرحله انجام دهید . بافت را می توانید در نرم افزاری مانند فتوشاپ تهیه و ترسیم نمایید و به کمک ابزارهای نقش دهی (Mapping Coordinate) به کاراکتر بیفزایید .

گام سوم :

Animating

متحرکسازی کاراکترها و اشیای موجود در صحنه ها و فیلم ها در این مرحله صورت می گیرد . منوی Animation امکانات زیادی را برای متحرکسازی در اختیار شما قرار می دهد . استفاده از واکنش دهنده ها (Reactors) ، اشیای کمکی (Helpers ) ، Sliders و مانیپیولاتورها در این مرحله حائز اهمیت می باشند . سرعت حرکت کاراکترها و تقسیم بندی مناسب زمانی را مد نظر قرار دهید . سولورهای IK نیز در این گام به کمک شما خواهند آمد .

گام چهارم :

Lighting

نورپردازی از مهم ترین مواردی است که نقش به سزایی در طبیعی جلوه دادن فیلم دارد . استفاده از پالت Light بسیار کاربردی است . برای توضیحات کامل تر می توانید به مقاله « تکنیک هایی برای تری دی مکس کاران نور» مراجعه نمایید . در این مقاله اطلاعات جامعی در ارابطه با انواع نورها و کاربرد هریک در فضاهای گوناگون مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .

گام پنجم :

Dynamic

اعمال تنظیمات لازم در پویانمایی نظیر تقید اشیا به شیی دیگر ، کنترل سرعت اشیا در موقعیت های گوناگون و سایر موارد را در این مرحله اعمال نمایید . ایجاد دوربین های مجازی نیز در این مرحله صورت می گیرد . برای توضیحات بیشتر به مقاله « تکنیک هایی برای تری دی مکس کاران دوربین» مراجعه نمایید که در این مقاله در رابطه با انواع دوربین ها و کاربر هریک در محیط مجازی مطالب کاملی ارائه شده است .

گام ششم :

Rendering

فیلم را رندر نمایید .در این حالت شما با مجموعه ای از سکانس های مجزاروبه رو هستید . فضای مه آلود،فضای بارانی،گردوغبار و بسیاری از موارد دیگر را در این مرحله می توانید به صحنه ها بیفزایید .

گام هفتم :

Compositing

کامپوز یا ترکیب صحنه ها که در یکی از نرم افزارهای ویرایش و تدوین فیلم صورت می گیرد . صدا و موسیقی را افزوده و تصحیحات لازم را انجام بدهید . در صورت نیاز صحنه ای از یک فیلم واقعی را به فیلمتان بیفزایید .

فیلم شما آماده است . تبریک می گویم . شما یک فیلم انیمیشن ساخته اید .