مزاياي نصب کفپوشهای لمينت‌

طراحي دکوراسيون داخلي- اين روزها با وجود نسل جديد کفپوش‌هاي چوبي همه در انتخاب رنگ، طرح و اندازه كفپوش مورد نياز خود انتخاب‌هاي بيشتري پيش رو دارند. اين کفپوش‌ها نسبت به پارکت دوام بيشتري دارند، به راحتي و بدون نياز به چسب روي زمين نصب مي‌شوند و براي محيط‌هاي اداري و خانه‌ها قابل استفاده هستند.

لمينت‌هاي شيک و مدرن
لمينت‌ها کفپوش‌هايي هستند که نماي ظاهري آنها از طرح و نقشه‌هاي چوب، کپي‌برداري شده است. در نگاه اول شايد فکر کنيد که آنها الوارهاي واقعي‌اند اما با کمي‌دقت به مصنوعي بودن آنها پي مي‌بريد. در واقع لمينت‌ها از چند لايه چوب متراکم و به هم فشرده «اچ‌دي‌اف» ساخته شده‌اند و سطح خارجي آنها روکشي دارد که مشابه نقش و نگارهاي چوب طبيعي است. اين را هم بدانيد که لمينت‌ها در گروه کفپوش‌هاي مدرن جاي مي‌گيرند و قدمتشان به نيم قرن هم نمي‌رسد. لمينت‌ها براي اولين بار در سال 1977 توسط يک شرکت سوئدي اختراع شدند. اين کمپاني در سال 1984 محصولات خود را روانه بازار کرد. امروزه ‌اين کفپوش‌ها توسط شرکت‌هاي مختلفي توليد مي‌شوند و در سراسر دنيا محبوبيت زيادي دارند.

مزاياي قابل توجه
1. اگر تصميم داريد کف خانه را با لمينيت‌ها بپوشانيد بهتر است با مزاياي آنها بيشتر آشنا شويد.
2. لمينت‌ها در مقابل فاکتورها و عوامل محيطي مقاومت زيادي دارند و در برابر استفاده طولاني مدت امتحان خودشان را پس داده‌اند. رنگ، نقش و زيبايي آنها ساليان سال حفظ مي‌شود.
3. اشعه ماوراي بنفش خورشيد هم نمي‌تواند به لمينت‌ها آسيبي برساند يا رنگ و روي‌شان را از بين ببرد. بنابراين اگر اتاق شما آفتاب رو است درباره انتخاب بدون نگراني از بابت اشعه‌هاي خورشيد لمينت‌ها را انتخاب کنيد.
4. شکل ظاهري لمينت‌ها شبيه چوب واقعي است.
5. تعويض لمينيت‌ها به سادگي انجام مي‌شود. اگر متوجه شديد يکي از آنها خراب شده مي‌توانيد قطعه ديگري را به راحتي جايگزين کنيد.
6. لمينت‌ها کفپوش‌هايي هستند که قابليت انتقال و جابه‌جايي دارند. براي مثال اگر اجاره‌نشين هستيد و دلتان مي‌خواهد لمينت داشته باشيد، مي‌توانيد آنها را بخريد و نصب کنيد. بعد هم هنگام اسباب‌کشي آنها را جمع کنيد و با ساير اثاثيه‌ها به منزل جديد ببريد.

معايب قابل اغماض
1. لمينت‌ها کاملا بي‌عيب و نقص نيستند و به هر حال اشکالاتي هم دارند که بايد آنها را هم بدانيد.
2. شايد يکي از عيب‌هاي لمينت‌ها از ديد يک مصرف کننده قشر متوسط جامعه، قيمت بالاي اين محصولات باشد.
3. براي محيط‌هاي مرطوب مناسب نيستند.
4. راه رفتن روي آنها سر و صدا ايجاد مي‌کند.
نکته: اگر به زندگي در محيط آرام عادت کرده‌ايد شايد سر و صداي ناشي از راه رفتن روي لمينت‌ها براي‌تان آزار دهنده باشد. در اين صورت هنگام نصب لمينت‌ها مي‌توانيد اول يک لايه فوم روي زمين نصب کنيد و بعد قطعات لمينت را روي آن قرار دهيد تا هم عايق صدا باشد و هم در استفاده طولاني مدت از هجوم احتمالي موريانه‌ها در امان بماند.

انواع لمينت‌ها
لمينت‌ها از لحاظ شکل ظاهري در دو گروه اصلي جاي مي‌گيرند. يکي الواري و ديگري پارکتي. لمينيت‌هاي الواري، شکل‌شان مانند تنه درختي است که برش خورده باشد. يعني همان شيارها، موج‌ها و برجستگي‌هاي چوب را روي آنها مي‌بينيد. اين نوع از لمينت‌ها نسبت به انواع پارکتي جديدتر هستند و فضاي مورد نظر شما از جمله سالن پذيرايي را شيک و زيبا جلوه مي‌دهند. در لمينت‌هاي پارکتي هر قطعه شامل مستطيل‌هاي کم عرضي است که در دو، سه يا چهار رديف کنار هم قرار گرفته‌اند و بعد از نصب طرحي شبيه پارکت ايجاد مي‌کنند.

نصب ، سخت نيست
کار پيچيده‌اي نيست اما براي اولين بار بهتر است که کار را به نصاب بسپاريد. يادتان باشد که هنگام محاسبه قيمت تمام شده کفپوش‌ها، هزينه نصب جداگانه محاسب مي‌شود. بنابراين قبل از خريد اين نکته را هم در نظر داشته باشيد و درباره قيمت نصب سوال کنيد.
هنگام نصب لمينت‌ها معمولا بين قطعات حاشيه‌اي با ديوار فاصله‌اي باقي مي‌ماند تا لمينت‌ها در هواي گرم براي انبساط، فضاي کافي داشته باشند اما براي اينکه ‌اين فضاي خالي بين لمينت و ديوار مشخص نباشد معمولا دورتا‌دور حاشيه‌ها را با قرنيز‌هاي چوبي مي‌پوشانند. البته ممکن است خانه شما از قبل قرنيز سنگي داشته باشد که در اين صورت از قرنيز‌هاي باريک و کوتاه‌تري به نام فيتيله استفاده مي‌شود که قيمت آنها را جداگانه محاسبه مي‌کنند.

ضخامت و رنگ‌بندي
مهم‌ترين نکته در مورد خريد لمينت‌ها که البته قيمت‌شان را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد، ضخامت لمينت‌هاست. در واقع قطر لمينت‌ها فاکتور بسيار مهمي ‌است که به کاربري فضاي مورد نظر شما هم بستگي دارد. هر چقدر اين کفپوش‌ها ضخامت بيشتري داشته باشند استحکام و دوامشان افزايش مي‌يابد. ضخامت لمينت‌ها به‌طور معمول بين 6 تا 12 ميلي‌متر است. براي خانه‌هايي با تردد متوسط ضخامت هشت ميلي‌متر کافي است اما براي مکان‌هاي پرتردد بايد بيشتر پول بدهيد و ضخيم‌ترين نوع را انتخاب کنيد.
رنگ‌بندي اين محصولات هم بايد براي شما اهميت داشته باشد. بيشتر لمينت‌ها از خانواده کرم و قهوه‌اي هستند و در اين طيف رنگ‌هاي بسيار متنوعي دارند. اگر خانه شما کوچک است براي اينکه فضا بزرگتر به نظر برسد انواع روشن‌تر را انتخاب کنيد. به هر حال بهتر است قبل از خريد رنگ ساير لوازم چوبي را هم در نظر بگيريد تا هماهنگي بيشتر، فضاي خانه را چشم‌نوازتر نشان دهد. البته لمينت‌هايي در رنگ‌هاي سبز، آبي و ... هم در بازار موجودند اما با رنگ چوب طبيعي فاصله زيادي دارند و مصنوعي به نظر مي‌رسند.

نگهداري از لمينت‌ها
لمينت‌ها مانند سراميک و سنگ به راحتي تميز مي‌شوند. براي درخشندگي آنها لازم نيست که از واکس يا پوليش استفاده کنيد. فقط يک تکه پارچه مرطوب نياز داريد.
هرگز لوازم سنگين و اسباب اثاثيه‌هاي خانه را روي لمينت‌ها نکشيد چون به سرعت خراشيده مي‌شوند.
اگر لمينت‌ها خوب نصب نشده باشند بين آنها شکاف يا فضاي خالي ديده مي‌شود. در اين صورت آب و رطوبت به بخش داخلي آنها نفوذ کرده و عمر مفيد کفپوش‌ها کم مي‌شود.
براي تميز کردن لمينت‌ها از مواد شوينده خانگي استفاده نکنيد. براي پاک کردن گرد و خاک جاروبرقي بهترين وسيله است. حتي استفاده از جاروهاي بخار‌شوي هم توصيه نمي‌شود.
لمينت‌هاي ارزان قيمت را براي نقاط پرتردد به‌کار نبريد چون خيلي زودتر از آنکه فکرش را کنيد کهنه و فرسوده مي‌شوند.
رطوبت دشمن اصلي لمينت‌هاست. به همين دليل استفاده از اين کفپوش‌ها براي کف آشپزخانه و سرويس‌هاي بهداشتي توصيه نمي‌شود.
هنگام خريد به گارانتي‌ها هم توجه کنيد. بيشتر کفپوش‌هاي خوب و با کيفيت 10 تا 20 سال ضمانت دارند تا از بابت دوام و کارآيي خيال‌تان راحت باشد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا