معجزه کوسن در تغییر دکوراسیون منزل

طراحي دکوراسيون داخلي- تغيير دکوراسيون معمولا کار پر هزينه‌اي است. عوض کردن مبلمان، تغيير رنگ‌هاي موجود در خانه و حتي اضافه کردن لوازمي که چهره خانه شما را دگرگون کنند، آرزويي نيست که به اين سادگي و به اين سرعت برآورده شود. اما شايد بتوانيد با کمي هزينه و ذوق و سليقه دکوراسيون خانه تان را از يکنواختي درآوريد. براي اين کار به معجزه کوسن‌ها نيازمنديد. بله کوسن ها! کوسن‌ها اگرچه تاثيري در تغيير کلي خانه شما ندارند اما مي‌توانند رنگ و طرح و مدل‌هاي جديدي را به خانه شما بياورند. در اتاق خواب، پذيرايي، نشيمن و حتي آشپزخانه.

کوسن‌ها جاي زيادي نمي‌گيرند، پردردسر نيستند و قيمت زيادي هم ندارند اما از آنها در هر جاي خانه مي‌توانيد استفاده کنيد. حتي روي نيمکت چوبي کهنه‌اي که به تازگي رنگش کرده و در گوشه و کنار خانه جايي برايش دست و پا کرده ايد.

بسياري از ميز و صندلي‌هاي غذاخوري، نشيمن چوبي دارند و روي اين نشيمن کوسن نازکي قرار مي‌گيرد که به پشتي صندلي گره مي‌خورد. عوض کردن طرح و رنگ اين کوسن‌ها مي‌تواند چهره جديدي به ميز آشپزخانه تان بدهد و تنوع ايجاد کند. به جز اين، مي‌توانيد از کوسن‌ها در تکيه گاه صندلي هايتان هم استفاده کنيد.

لازم نيست کوسن‌هاي مربع شکل دقيقا به‌‌ همان اندازه و شکل صندلي باشند. مي‌توانيد قالب کوسن‌هاي نشيمن را بر اساس سليقه خود کوچکتر کنيد يا از فرم ذوزنقه به جاي مربع استفاده کنيد. با اين حال در مورد صندلي‌هاي گرد بهتر است کوسن هم گرد باشد.

در انتخاب رنگ کوسن بايد رنگ کلي دکوراسيون خانه و رنگ مبل را در نظر بگيريد. کوسن‌ها حکم لکه‌هاي رنگي را دارند که مي‌توانند خانه شما را از يکنواختي نجات دهند و مهم تر از آن، به خانه شما هويت ببخشند. کوسن‌ها با شکل، طرح و جنس شان تکليف دکوراسيون خانه شما را روشن مي‌کنند. اين که خانه شما سنتي است يا مدرن، رسمي يا راحت، شاد يا سنگين و... با انتخاب کوسن‌ها مشخص مي‌شود. کوسن‌ها مي‌توانند رنگ و بوي خانه شما را دگرگون کنند.

رويه‌هاي کوسن را هر از چند گاه با رنگ پرده، فرش يا بر اساس فصل تغيير دهيد. تغيير رويه کوسن در بهار بايد خانه شما را بهاري کند. بنابراين از طرح‌هاي گل و طبيعت و رنگ‌هاي سبز و صورتي و آبي و ارغواني استفاده کنيد. در پاييز رنگ کوسن‌ها را نارنجي، قهوه اي، قرمز يا زرد انتخاب کنيد و در زمستان از رنگ‌هاي گرم مثل زرشکي يا بنفش بادمجاني استفاده کنيد. رنگ‌هاي مناسب تابستان هم آبي روشن، ياسي و سبز روشن هستند.

شکل کوسن‌ها هم در تعيين هويت خانه موثر است. کوسن‌هاي گرد، خانه شما را رسمي تر نشان مي‌دهند حال آنکه کوسن‌هاي مربع و مستطيل، فرم راحت تري به خانه شما مي‌دهند. کوسن‌هاي مبل‌هاي استيل و رسمي معمولا گرد است و کوسن‌هاي مبل‌هاي راحتي، مربع يا مستطيل.

جنس کوسن با توجه به جايي که مورد استفاده قرار مي‌گيرد، متفاوت است. کوسن صندلي‌هاي آشپزخانه بايد بسيار مقاوم و قابليت شستشو با ماشين داشته‌ باشد. اما اين قاعده درباره کوسن پذيرايي يا اتاق خواب چندان صدق نمي‌کند. کوسن اتاق پذيرايي مي‌تواند از جنس‌هاي فاخرتر و ظريف‌تر انتخاب شود. گزينه خوب براي اين کوسن ها، ساتن، ساتن امريکايي و مخمل است. در نشيمن، از آنجايي که راحتي حرف اول را مي‌زند، استفاده از کوسن لطيف و نخي در اولويت است. پارچه کوسن‌هاي نشيمن بايد قابل شستشو باشند و رنگ پس ندهند. در اتاق خواب هم کوسن‌هاي نخي مناسب ترند اما بهترين جنس براي کوسن‌هاي آشپزخانه، کتان ضخيم است که بتوانيد آن را زود به زود درآورده و بشوييد. دقت کنيد که هنگام تهيه کوسن، بالشتک از رويه قابل جدا شدن باشد.

هنگام انتخاب کوسن به جنس پارچه و محتويات داخل آن توجه کنيد. داخل کوسن بايد آن‌قدر نرم باشد که هنگام استفاده احساس راحتي کنيد. اما کوسن‌هايي که براي نشيمن ميز و صندلي آشپزخانه استفاده مي‌شوند، بايد کمي محکم باشند.

در زمستان از کوسن‌هاي بافتني استفاده کنيد. حتي با کمي ذوق و سليقه مي‌توانيد کوسن‌هاي بافتني را با طرح‌هاي جو دانه و پيچ خودتان ببافيد و به مبلمانتان چهره زمستاني تري بدهيد. دوختن حاشيه‌هايي از منگوله، ريشه يا نواري از پارچه با رنگ و طرح متفاوت، دوختن دکمه، بستن روبان و... مي‌تواند به زيباتر شدن کوسن‌ها کمک کند. البته، همواره سبک کلي منزل و مبلمان را در نظر بگيريد، زيرا سادگي، ويژگي بعضي از سبک‌هاست.

بسته به محل استفاده کوسن مي‌توانيد تکه دوزي‌هاي متفاوتي روي آن داشته باشيد. براي اتاق کودک، تکه دوزي طرح‌هاي عروسکي يا ماشين و کامپيوتر، براي اتاق خواب تکه دوزي‌هاي رمانتيک و براي نشيمن، تکه دوزي‌هاي فانتزي مثل طرح فنجان قهوه. براي کوسن‌هاي رسمي پذيرايي هم مي‌توانيد از پولک دوزي يا تکه دوزي گل و طبيعت استفاده کنيد.کوسن‌ها هميشه براي تزئين روي مبل قرار نمي‌گيرند. گاهي اين کوسن‌ها نشيمن يا تکيه گاه مبل هستند که در واقع بالشتک‌هاي بزرگتري هستند که جزو اصلي مبل شما به حساب مي‌آيند. در اين صورت تغيير پارچه اين کوسن‌ها مي‌تواند به زيباتر شدن خانه تان کمک کند. تغيير اين کوسن‌ها به معني حذف هزينه‌هاي خريد مبل يا تغيير روکش مبل است. مي‌توانيد براي ?فصل، ?روکش کوسن متفاوت داشته باشيد و با تغيير آنها حال و هواي خانه تان را عوض کنيد.

براي ايجاد فضايي شادتر و زيباتر مي‌توانيد کوسن‌هاي مبل راحتي تان را تلفيقي بچينيد. يعني از کوسن‌هاي گرد، مربع و مستطيل استفاده کنيد. همچنين استفاده از رنگ‌هاي متنوع در کوسن‌ها مي‌تواند فضايي شادتر و هماهنگ تر به خانه شما بدهد. در چينش اين کوسن‌ها بافت‌هاي زبر را کنار نرم، مات را کنار براق، درشت را کنار ريز و ساده را کنار طرح‌دار قرار دهيد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا