نقش پرده ها در زیبائی - دکوراسیون مدرن و سلامتی خانه و خانواده

طراحي دکوراسيون داخلي- خريد و نصب پرده معمولا يکي از کارهايي است که خانم ها حساسيت زيادي نسبت به آن دارند چرا که پرده از وسايلي است که سال ها باقي مي ماند و قابل استفاده است...
«پرده» را شايد بتوان جزئي از فرهنگ ايراني دانست چرا که در بسياري از کشورهاي غربي و حتي آسيايي مردم ترجيح مي دهند هيچ چيز پنجره ها را نپوشاند! پوشاندن پنجره فقط بخشي از کارکرد پرده هاست؛ نکات زيادي را بايد در خريد و نگهداري آنها در نظر بگيريد.
در سال هاي اخير پرده هايي با دنباله هاي بلند که روي زمين امتداد پيدا مي کند، مد شده است؛ مدلي که اگر بچه هاي کوچک داريد بهتر است از آن استفاده نکنيد. اين دنباله ها روي زمين قرار مي گيرند و چون تميز کردن آنها مشکل است، محل مناسبي براي جمع شدن گردوخاک و پرز فرش است. اين دنباله ها مي توانند منشأ بروز انواع آلرژي و حساسيت باشند به خصوص اگر کودکتان هنوز راه رفتن را ياد نگرفته است.
پرده هايي که آويزهاي پارچه اي لايه لايه و والان دارند نيز همين مشکل را دارند.
گرد و خاک از فضاي بيروني وارد خانه مي شوند و لا به لاي اين پرده ها باقي مي مانند و با وزش باد، وارد خانه مي شوند. شستن پرده کار سختي است و معمولا سالي دو بار بيشتر انجام نمي شود پس بهتر است حتما از زير پرده اي هاي ساده استفاده کنيد. پرده هاي رسمي معمولا ? تکه اند. پارچه زيرين از ساتن هاي ساده و روشن و ارزان قيمت که براي جلوگيري از اتلاف انرژي و به نوعي افزودن جلوه پرده، استفاده مي کنند انتخاب مي شوند. مي توانيد آنها را در فاصله هاي زماني کوتاه بشوييد تا دچار حساسيت هاي پوستي يا تنفسي نشويد به خصوص در تابستان و فصل ورود ريزگردها به بعضي از استان هاي کشور.
و اما يکي از نکات مهم در مورد پرده، پرده هاي بخش هايي چون حمام و آشپزخانه است. معمولا در اين بخش ها از پرده هاي ارزان قيمت استفاده مي شود و افراد براي خريد، وسواس چنداني نشان نمي دهند. اما تحقيقات دانشمندان نشان داده در اين زمينه، پرده هاي مختلفي وجود دارند که به دليل استفاده از اجناس نامرغوب در تهيه پرده، مشکلات تنفسي بسياري براي افراد منزل به وجود مي آورند.
معمولا براي آشپزخانه و حمام از پرد ه هاي ارزان قيمت و رنگي استفاده مي شود و پلاستيک به کاررفته در آنها در اثر مرور زمان و تماس با بخار آب بوي نامطبوعي توليد مي کنند که همان مواد سمي پلاستيک پرده است! آزمايشات محققان وزارت بهداشت آمريکا ثابت کرده مقدار موادشيميايي اي که اين نوع پرده ها به مرور زمان وارد هواي خانه مي کنند کاملا غيراستاندارد و خطرناک است. براي انتخاب پرده اتاق ها مي توان از پرده هاي مختلف کتان، پارچه اي يا ابريشمي استفاده کرد اما در مورد جنس پرده هاي حمام يا آشپزخانه گزينه هاي محدودي وجود دارد: PEVA، PVC، پلاستيک ارگانيک و پلي استر.

در اين ميان بدترين انتخاب استفاده از پي وي سي است. اين نوع پرده ها موادشيميايي ماندگاري وارد هواي منزل مي کنند که روي مواد غذايي و آب آشاميدني افراد مي نشيند و بعدها مشکلات گوارشي فراواني ايجاد مي کند. به همين دليل مدت هاست در آمريکا و کانادا استفاده از اين نوع پرده ها در سرويس هاي بهداشتي و آشپزخانه ممنوع اعلام شده است. هرچند بيشتر خانواده ها در کشورهاي مختلف هنوز هم به دليل قيمت ارزان و شست و شوي آسان از آنها استفاده مي کنند.

پرده ها و محصولاتي که از PEVA استفاده مي کنند در جايگاه دوم (از آخر) قرار مي گيرند. در ساخت اين نوع پلاستيک از کلورين استفاده نشده تا بهتر از همتاي خود باشد. به هرحال اين پرده ها پلاستيکي هستند و داراي مواد شيميايي خطرناکي که در محيط هايي چون حمام يا آشپزخانه مشکل ساز مي شوند. بهترين انتخاب استفاده از پرده هاي کتان يا پلي استر است که به رغم قيمت بالا و انتخاب محدود در رنگ و طرح، از لحاظ حفظ سلامت افراد منزل کم ضررتر هستند!