نکاتی درباره دکوراسیون اتاق کودک

طراحي دکوراسيون داخلي- دکوراسيون اتاق کودک مي تواند بسيار جذاب و زيبا باشد. اما اگر بخواهيد با در نظر گرفتن اصول مربوط به دکوراسيون داخلي، اتاق کودک خود را مبلمان کنيد، بايد به مواردي توجه نمود که شايد کار را مشکل تر از انجام دکوراسيون داخلي يک اتاق بزرگسال مي کند. به همين دليل بسياري از پدر و مادرها وقتي را صرف فکر کردن در مورد دکوراسيون اتاق کودک خود مي کنند.
در نظر داشتن اينکه اتاق کودک فضايي براي خواب و بازي کودک است، سبب مي شود که دکوراسيون آن از اهميت بيشتري برخوردار باشد. زيرا اين فضا در رشد جسمي و روحي کودک بسيار تاثير گذار است. اما اينکه فضاي اتاق براي بازي پسر يا دختر در نظر گرفته شود، در دکوراسيون آن تاثير گذار است.در اين يادداشت نکاتي راجع به اتاق خواب کودک به طور کلي مطرح مي شود.
موارد بسياري در مورد اتاق خواب کودک مطرح است، که زمينه رشد و پرورش استعدادهاي او را فراهم آورد و بتواند سازگار با خلق و خوي کودک باشد.
درابتدا مي توان آنچه را که در اتاق کودک براي بازي و استراحت نياز است، ليست کرد و با توجه به نکات روانشناسي و در نظر داشتن سن کودک و نياز هاي مطابق با سن او مبلمان و دکوراسيون مورد نياز او را تهيه نمود يا از وسايل موجود در خانه که همگام با روحيات کودک است استفاده نمود.
پس از آن مي توان از کتاب قصه هاي کودکان براي دکوراسيون، تابلوهاو... الهام گرفت.زيرا کودکان به کتاب قصه هايشان بسيار علاقه دارند.
اگر کودک شما در سني است که مي تواند نظر دهد، از ايده هاي خودش مي توانيد استفاده کنيد. مي توانيد در مورد رنگ مورد علاقه اش يا اشياي دکوري که او به آنها علاقه دارد از او سؤال هايي بپرسيد.
در مورد رنگ و جنس پرده و روتختي و همين طور رنگ کاغذ ديواري و جنس آن حتماً فکر کرده و متناسب سن و جنسيت فرزند و سليقه خودتان رنگي را انتخاب نماييد، اين انتخاب بسيار روي سيماي اتاق و نتيجه اي که مي خواهيد بد ست آوريد تأثير گزار است. از نقاشي ها و کار هاي دستي کودک خود مي توانيد براي دکوراسيون در روي کاغذ هاي حاشيه ديوار استفاده کنيد.
مي توان آنها را به عنوان يک الگو انتخاب و تقويت کرد و از آنها در جا هاي مختلف مثلاً روکش آباژور و تابلو و... به عنوان بخشي از دکوراسيون استفاده کرد.
همين طور مي توان جهت رنگ آميزي ديوار ها و کف و سقف از آنها استفاده کرد و اگر شما براي روتختي و پرده از پارچه طرح دار استفاده مي کنيد، مي توانيد از طرح آن در دکوراسيون اتاق استفاده نماييد. يا به عکس مي توانيد از رنگهاي موجود در الگوي خاصي که با توجه به روحيه کودک خود ايجاد نموده ايد، جهت رنگ وجنس پارچه روتختي و پرده و ... استفاده کنيد.
دراتاق کودک عرصه هاي مختلف را از هم جدا کنيد. فضاي خواب کودک که بايد آرامش بخش باشد، از فضاي بازي،مانند مکاني براي حرکت ماشين هاي مسابقه اي يا ريل قطار يا اتاق باربي يا چادرهاي مسافرتي اسباب بازي و... جدا باشد. همين طور مکاني براي انجام کارهاي هنري و کار دستي کودک در نظر گرفته شود،زيرا در رشد خلاقيت کودک تأثير گذار است. يک نقطه تمرکز هم براي اتاق در نظر بگيريد. اين نقطه مي تواند پوشش ديوارها، سايبان روي تخت خواب يا طبقه اي باشد که با اسباب بازي ها و وسايلي که الگوي دکوراسيون را ازآن برداشت کرده ايد، پر شده است.
پس از انتخاب اجزاي دکوراسيون شما مي توانيد حال و هواي خاصي با توجه به روحيات کودکتان براي او ايجاد کنيد، اتاقي با حال و هواي باغ، اتاقي خيالي در کهکشان، اتاقي براي پرنس ها يا اتاقي با روحيه موجود در کارتون مورد علاقه کودکتان و بسياري موارد ديگر که با توجه به تنوع و تعدد ايده هاي موجود مي توان فضاهايي بسيار متنوع و متفاوت را خلق کرد که استعداد کودک در آن فضا رشد يابد و بتواند انساني خلاق براي آينده باشد.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا