نکات طراحی بدنه خودرو


به طور کلی در طراحی خودرو نکات زیر در نظر گرفته می شود:

1-    در ساخت اتاق و بدنه از سازه های سبک و تو خالی و مقاوم استفاده شود، این کار مانع افزایش وزن خودرو می شود زیرا همان طور که می دانید افزایش وزن خودرو با افزایش مصرف سوخت همراه است.

 

2-    برخی از قسمت های بدنه می بایستی مستحکم تر باشند ، لذا استفاده از ورق های ضخیم تر و یا تغییر شکل  ورق های می تواند موثر باشد. هم چنین استفاده از پروفیل تقویتی می تواند به استحکام آن بخش از بدنه کمک کند.
نکات اصلی در طراحی بدنه خودرو

 

3-    خودرو پیوسته در حال حرکت است و قسمت های مختلف آن در حال ارتعاشند، بنابراین ار جوش هایی که ساختار خشک و شکننده دارند، نباید استفاده کرد. بهتر است برای اتصال از جوش CO2  و در سایر موارد ار نقطه جوش استفاده کرد.

 

4-    محل جوش و اتصال دو قطعه نباید در نقاطی که دچار تمرکز تنش هستند و یا نیروی زیادی به آن جا وارد می شود، قرار بگیرد . زیرا احتمال شکست جوش به شدت افزایش می یابد.

 

5-    با تحلیل نیروی و گشتاورهایی که به نقاط مختلف بدنه وارد می شود ، می توان استحکام تمام نقاط خودرو را بررسی کرد و با اشتفاده از پروفیل های تقویتی، فرم دادن به ورق و یا افزایش ضخامت ورق، مشکل را برطرف کرد.

 

6-     محاسبه فرکانس طبیعی اتاق خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ممکن است فرکانس طبیعی اتاق در محدوده فرکانس ارتعاشات و لرزش های وارد بر خودرو قرار گیرد و باعث ایجاد پدیده تشدید یا رزونانس شود. این لرزش های شدید سرو صدای زیادی ایجاد می کند، جوش ها را می شکند و عمر قطعات را کاهش می دهد.

 

7-     بدنه خودرو نباید در مقابل هوا از خود مقاومت نشان دهد، پس شکل خارجی خودرو کاملا آیرودینامیک باید طراحی شود، زیرا در غیر این صورت، هم کاهش سرعت و هم افزایش سوخت خواهیم داشت.

 

8-    شکل و محل قرار گرفتن قطعات نباید به گونه ای باشد که در اثر لرزش ورق ها به هم بخورند که سر و صدا ایجاد کنند، بنابراین می توان از قطعات پلیمری به عنوان لرزه گیر استفاده کرد.
نکات اصلی در طراحی بدنه خودرو

9-    موقعیت قرارگیری تجهیزات و قطعات نسبت به راننده و سایر سرنشینان باید به درستی در نظر گرفته شود(ارگونومی(Ergonomic)) . در بحث ارگونومی شکل صندلی ها و موقعیت قرارگیری آن ها، موقعیت و زوایای تجهیزات به گونه ای طراحی شود که بیشترین تطابق را با شرایط سرنشینان داشته باشد.

 

10-   شکل اتاق و محل شیشه های عقب و جلو و ستون های سقف باید به گونه ای باشد که راننده دید کافی باشد تا تمام جهات خودرو و تمامی زوایا را ببیند.

 

11-    مرکز ثقل خودرو بایستی با دقت تعیین شود با دقت تعیین شود زیرا محل نامناسب آن بر هم زننده تعادل خودرو و کاهش قدرت فرمان پذیری می باشد.
نکات اصلی در طراحی بدنه خودرو

12-   اتاق خودرو می بایست در مقابل باران، سر و صدا و نفوذ گرد و غبار مقاوم باشد.

 

13-  در اسکلت بندی اتاق، محل سرنشینان باید کاملا مستحکم و مقاوم بوده تا در هنگام تصادفات تغییر شکل نیابد و هم چنین انرژی ناشی از برخورد را جذب نمایند.

 

14-     همه استانداردهای طراحی خودرو، مثل موقعیت چراغ های روشنایی، موقعیت نصب پلاک، جرم و ابعاد خودرو قلاب های بوکسل، موقعیت قرارگیری مخزن سوخت(باک)، مسائل ایمنی و ... مطابق شرایط تعیین شده، در نظر گرفته شود.