نکات کلیدی در معماری داخلی فضاهای مسکونی

طراحي دکوراسيون داخلي: خانه ما بخشي از وجود و خاطرات ماست. همه ما پس از ساعت ها فعاليت روزانه با اين تصور که خانه جايي است براي به آرامش رسيدن مان، قدم در آن مي گذاريم. خانه مکاني است خصوصي براي کنار هم بودن خانواده مان! جايي براي مهماني ها و ديدار تازه کردن با عزيزان مان... خانه مکاني است که بايد در آن "زندگي" را معني کنيم. شما چقدر در خانه خود احساس آرامش داريد؟! آيا فکر مي کنيد معماري و طراحي داخلي آن توانسته براي شما چنين احساساتي را به وجود بياورد؟! در اين مطلب از چيدانه قصد داريم به صورت خلاصه با شما نکات ظريفي را مرور کنيم، تا بتوانيم با رعايت آنها خانه اي طراحي کنيم که پاسخگويي همه اين نيازها باشد. با ما همراه باشيد.
خوب مي دانيم که خانه با داشتن بخش هاي مختلف براي رفع نيازهاي متفاوت ما طراحي مي شود. اين تقسيم بندي به صورت زير انجام شده است:

تاسيسات و موتورخانه
با وجود اين که به صورت کلي خانه مکاني خصوصي محسوب مي شود. در مقياس کوچکتر فضاهاي آن را مي توان در سه دست : خصوصي، و نيمه خصوصي و نيمه عمومي و عمومي دسته بندي کرد. در مطلب فضاهاي خصوصي و عمومي در معماري داخلي با شما در مورد خصوصيات اين فضاها صحبت کرديم. اکنون مي خواهيم با توجه به دسته بندي بالا مهمترين نکاتي را که براي طراحي داخلي فضاها نياز است بشناسيم.

طراحي داخلي ورودي و راهرو ها
از ديد داخلي و خارجي ساختمان ورودي هر خانه اي بايد به وضوح قابل تشخيص باشد و کاربر براي پيدا کردن آن نبايد دچار سردرگمي شود. ابعاد فضاي داخلي ورودي بايد متناسب با مساحت کلي خانه، اين قابليت را داشته باشد که بتوان در دکوراسيون آن يک کفشکن و يا حداقل يک جاکفشي را جاي داد. در شرايط ايدآل فضاي ورودي به نحوي طراحي مي شود که بتواند در همان ابتدا دسترسي به فضاهاي عمومي و خصوصي منزل را تفکيک کند.

سهراب رفعت
راهروها فضاهاي ارتباطي هستند که معمولا داراي عرض کم و متناسب با آن، طول زيادي دارند. مساحت راهرو ها و فضاهاي دسترسي در خانه هاي مسکوني ?? تا ?? درصد از مساحت کل را شامل مي شود. عرض راهروها نبايد کمتر ? متر و ?? سانتيمتر باشد و تا ? متر ?? سانتي متر افزايش مي يابد. اين عرض با وجود دلايل خاص در طراحي مي تواند بيشتر نيز باشد، اما بايد اين نکته را در نظر داشت که طول بيش از حد زياد راهروها ناخوشايند خواهد بود.

معماري داخلي فضاي نشيمن و پذيرايي
بسته به شرايط و متراژ زمين، در بيشتر مواقع فضاي نشيمن و پذيرايي منازل مسکوني امروزي با هم مشترک هستند. اما به صورت کلي در وضعيت ايدآل براي معماري داخلي فضاهاي مسکوني، اين دو فضا از همديگر جدا هستند. اتاق پذيرايي پذيرايي فضايي عمومي و اتاق نشيمن فضايي نيمه خصوصي در خانه محسوب مي شود.
فضاي پذيرايي از مهمان بزرگترين بخش خانه است که کمترين استفاده از آن صورت مي گيرد. بهترين نور را براي اين قسمت از خانه در نظر مي گيرند که معمولا اين نور در ايران نور جنوب و جنوب شرقي است. در صورت امکان با وجود بازشوها و پنجره ها بهترين ديد از فضاي باز و حياط خانه را براي اين فضا تعيين مي کنند. شومينه را در اين بخش از خانه قرارداده و در صورت نياز در ويلاها ارتباط مستقيم آن را به حياط فراهم مي کنند.
با توجه به اينکه نشيمن فضايي نيمه خصوصي در منزل است، کنترل ديد در آن اهمييت دارد، در صورت مجزا بودن اين بخش از فضاي پذيرايي تلاش مي شود، مهمان خانه به نشيمن ديد نداشته باشد. در مقايسه با اتاق پذيرايي فضاي کوچکتري دارد و معمولا تلوزيون در دکوراسيون اين بخش از خانه قرار داده مي شود. فضاي نشيمن نيازمند دسترسي مستقيم به آشپزخانه است و اپن آشپزخانه رو به آن طراحي مي شود. همانطور که در مطلب جهت هاي تابش نور طبيعي و تاثير آن در معماري داخلي ساختمان گفتيم نور جنوب و شرق براي اين فضا مناسب هستند. اتاق نشيمن فضاي دجي براي آرامش اعضاي خانواده است که مي تواند مانند پذيرايي، ديدي مناسب به حياط داشته باشد.

طراحي داخلي آشپزخانه
آشپزخانه فضايي کاربردي است که انتظار مي رود با توجه به نوع فعاليت هايي که در آن صورت مي گيرد مساحتي قابل قبول داشته باشد. طراحي مثلث کار در آشپرخانه و رعايت فاصله ها بين اجزاي اصلي آن (سينک ظرفشويي، اجاق گاز و يخچال) موجب مي شود تا روند کار در آن راحتتر و سريع تر به نتيجه برسد. نور شمال براي اين بخش از خانه کفايت مي کند. وجود دسترسي از پارکينگ و ورودي به اين فضا لازم است تا بتوان مواد اوليه خريداري شده براي غذا را سريعتر و دور از چشم مهمانان به آشپزخانه رساند. فضاي غذاخوري بدون هيچ اختلاف سطحي در مجاورت آشپزخانه قرار مي گيرد. با اين کار احتمال بروز اتفاقاتي مثل ريختن غذاها در هنگام جابجايي کاهش مي يابد. بهتر است که مادران در هنگام کار در آشپزخانه ديد کافي به فضاي بازي کودکان داشته باشند.

دکوراسيون و معماري داخلي اتاق غذاخوري
ابعاد اين فضا بايد به گونه اي باشد که يک ست ميز غذاخوري و صندلي ها را به راحتي در خود جاي دهد. علاوه بر ارتباط با آشپزخانه، فضاي غذاخوري بايد با اتاق پذيرايي منزل نيز در ارتباط باشد. در اين صورت مهمانان بدون ديدن بخش هاي خصوصي خانه بدون هيچ فضاي واسطي وارد غذاخوري خواهند شد. در طراحي فضاهاي امروزي محدوده غذاخوري تنها با مبلمان آن قابل تشخيص بوده و حد و مرزي مانند ديوار ندارد.

طراحي داخلي اتاق خواب در خانه
بزرگترين اتاق خواب خانه با نام هاي اتاق خواب اصلي، اتاق خواب والدين و اتاق خواب مستر شناخته مي شود. کمد لباس در اين اتاق بزرگتر از ديگر اتاق خواب ها است و در صورت امکان سرويس بهداشتي مجزا دارد. نور شرق و شمال گزينه هاي خوبي براي اتاق خواب ها هستند. اتاق خواب هاي ديگر با توجه به مساحت و مبلمان مورد استفاده در دکوراسيون آنها قابل تشخيص هستند.