پنج راه حل برای طراحی اداری خانه

اتاق کار(home office) پر طرفدارترين تغيير در حال انجام در سالهاي اخير است.در سالهاي 1980 اتاق کار به ميزي در گوشه اي خلوت يا در گوشه اتاق خواب خلاصه مي شد.
امروزه کامپيوترها، فکس ها، ماشين تايپ ها، پرينترها، و اينترنت، ايميل، و... راه هاي ارتباطي را براي زندگي ايجاد کرده اند، که نياز به فضاهايي متناسب با کاربريشان دارند.
هم اکنون ديگر يک ميز کوچک وصندلي پاسخگويي به نيازهاي امروزي زندگي نيستند. خواه شما ازاتاقتان فقط براي پرداختن صورت حساب ها يا نوشتن نامه هايتان استفاده کنيد، يا براي کار، روزانه از آن استفاده کنيد، نياز به فضايي داريد که براي شما کارآيي مناسب داشته باشد.
در ابتداي طرح ريزي براي اتاق کار توجه به راه حل هاي زير مي تواند شما را در طراحي مناسب اين فضا راهنمايي کند.
1- يافتن فضايي که براي شما کارآيي دارد.
2- توجه کردن به امکانات لازم موجود در مکان.
3- در نظر داشتن راحتي مبلمان وفضا
4- استفاده کردن از چيز هايي که موجود است.
5- ساده کردن و سامان بخشيدن
فرستنده مقاله: مسعود مرعشي
- يافتن فضايي که براي شما کارآيي دارد
فضاي کار شما به زيربناي خانه شما و فضاي به خصوصي که براي کار نياز داريد
بستگي دارد. در يک راه حل جمع و جور توجه به نوعيت کاري که قرار است در آن انجام شود، لازم به نظر مي رسد. همين طور در نظر داشتن اينکه چه فضايي را مي توان تبديل به فضاي اداري کرد، در يافتن فضاي کارآمد يه شما کمک مي کند.
اگر از فضاهايي که در خانه کمتر کا ربرد دارند، مانند اتاق خواب مهمان، اتاق ناهارخوري،... استفاده کنيد بهتر است. همين طور در صورت امکان مي توانيد گنجه را نيز به محوطه اداري اضافه کنيد.
اما اگر شما نياز به يک فضاي کامل اداري داريد، با صرف هزينه مي توانيد مبلمان منزل را کاملا تغيير داده و فضايي کاملا اداري ايجاد کنيد.
- توجه کردن به امکانات لازم در مکان
در يک مکان اداري نياز به دسترسي آسان به تلفن و برق و همين طور گرمايش و تهويه مطبوع مناسب است.پيشنهاد مي شود از نورپردازي مناسب و پرده متناسب با فضا و همين طور از کفپوش مناسب استفاده کنيد. اگر شما مراجع داريد چه امکاناتي را براي آن در نظر مي گيريد.چه ميزان امنيت براي نوشته ها و کارهايتان نياز داريد؟ و چه مکاني را براي نگهداري از پوشه ها و مدارک اداري و کتاب ها و منابع مرجع در نظر گرفته ايد؟
براي قرار دادن مبلمان مورد نياز براي کار، در نظر گرفتن مساحت فضاي کار مورد نياز و همين طور چگونگي قرارگيري مبلمان در مکان، حايز اهميت است.
- در نظر داشتن راحتي مبلمان وفضا
با توجه به زمان زيادي که در فضاي کار صرف مي کنيد، آسايش در اين فضا بسيار حايز اهميت است. در نظر گرفتن مبلمان مناسب شامل صندلي راحت و ميز هاي مناسب براي کار و کامپيوتر از جمله مواردي است که بايد در نظر گرفت.نکته مهم در راحتي مبلمان و فضا در نظر گرفتن تناسبات انساني در طراحي آنها است. ميتوانيد جهت در نظر گرفتن اين مواردي طرح هايي را روي کاغذ ترسيم کنيد.
- استفاده کردن از چيز هايي که موجود است
به وسايل موجود در خانه توجه کنيد، مي توانيد از مبلمان غير قابل استفاده در منزل در فضاي کار استفاده کنيد. مانند قفسه کتابي که براي اتاق فرزندان بزرگ است يا مبلي که ديگر از آن استفاده نمي کنيد.از قفسه ها و کمد ها و ... دکوراسيون هايي که نياز نداريد، ميتوانيد استفاده کنيد. در نهايت مي توانيد فضاي کارتان را مناسب با کاري که در آن انجام مي دهيد رنگ کنيد، يا از کاغذ ديواري استفاده کنيد.

- ساده کردن و سامان بخشيدن
از قرار دادن مبلمان اضافه در فضا بکاهيد و آنچه را که واقعا به آن نياز داريد و استفاده مي کنيد را قرار دهيد. فضا و مبلمان داخل آن را با کاري که قرار است در آن انجام دهيد، ساماندهي کنيد. قفسه کتب و منابع مرجع را مرتب و ساماندهي نماييد. نياز منديهاي خود را مشخص کنيد و در راستاي آنها برنامه اي را تنظيم کنيد.

طراحي اداري خانه در سالهاي اخير رشد بسياري داشته است و بسيار متنوع و گوناگون شده است.هم اکنون صاحبان خانه ها ميتوانند از ايده هاي متنوع و جذابي براي فضاي کارشان در منزل استفاده کنند، که توجه به موارد ذکر شده مي تواند راهگشايي جهت بهينه سازي اتاق کار منازل باشد. (طراحي دکوراسيون داخلي).