چهار C در بازاریابیِ تصویریِ قفسه های فروشگاه خرده فروش

در فرآيند فروش کالاهاي خرده فروشي و کالاهاي گرانقيمت يا خاص، چهار اصل اساسي و تعيين کننده در ميزان موفقيت فروش نقش ايفا ميکنند که به «چهار C» موسوم هستند:
Command Attenti
Connect with the shopper
Convey information
Close the Sale
هر يک از اين چهار رکن، مرحله اي است که مشتري در نقطه اي که با کالاي خرده فروشي مواجه مي شود طي و تجربه ميکند. اين فرآيند دقيقا در لحظه اي آغاز مي شود که مشتري از پيشنهاد خريد يا کالا آگاه ميشود و تصميم ميگيرد که آن را خريداري بکند يا نکند. ميتوانيد به اين فرآيند به عنوان مسيري به سوي خريد نگاه کنيد که درست در همان نقطه ي مواجهه اتفاق مي افتد.
Command Attention جلب توجه مشتري: چيزي که ديده نشود، تأثيري هم روي ديگران نخواهد گذاشت! در فرآيند «چهار C»، چه در فروش حضوري در فروشگاه خرده فروشي و چه در فروش آنلاين، بايد اطمينان حاصل کنيد که نقطه ي فروش Point of Sale شما براي مشتري قابل رؤيت است.
Connect with the shopper برقراري ارتباط با خريدار: به محض اينکه توانستيد توجه مشتري را به سمت کالايتان جلب کنيد، در مرحله بعد بايد مطمئن شويد که مشتري با ديدن کالاي شما متوجه مي شود که آن کالا به چه دليل آنجاست و چه نيازي را براي او برطرف خواهد کرد. اين مرحله در عرض يکي دو ثانيه اتفاق مي افتد و در همين زمان کوتاه، اگر نتوانيد اين ارتباط را بين مشتري و کالايتان برقرار کنيد، مشتري بدون هيچ ترديد و فکري، از کنار کالايتان خواهد گذشت. شکست در اين مرحله يعني ماندگار شدن کالاهايتان بر روي قفسه هاي فروشگاه!
Convey information انتقال پيام به مشتري: اکنون که مشتري را در دو مرحله ي اول به ايستادن در مقابل قفسه ي کالايتان ترغيب کرديد، مشتري در اين حالت در حال بالا و پايين کردن عوامل مختلف براي تصميم گيري بر سرِ خريدن يا نخريدن کالاي شماست. اينکه پيام شما براي مشتري چقدر شفاف و گيرا و متقاعدکننده باشد تعيين ميکند که اين مشتري تا چه حد به کالايتان نزديک مي شود و از بالا و پايين کردنِ لزوم خريد کالا به مرحله ي خريد قطعيِ آن قدم ميگذارد.
Close the Sale جمع بنديِ فرآيند فروش يا نهايي سازيِ فروش: پس از جلب نمودن توجه مشتري، برقراري ارتباط با او و انتقال پيام به او (مبني بر اينکه اين کالا همان چيزي است که او براي رفع نياز يا ايجاد احساس رضايت در خود به آن نياز دارد) ، اکنون نوبت به اين مي رسد که کالا از درون قفسه وارد سبد يا چرخ خريد فروشگاه شود.

شرکت هايي که با هدف تحقق و رعايت «چهار C»، دکوراسيون و قفسه بندي فروشگاهي را طراحي و اجرا ميکنند، شايد در ابتدا هزينه اي را به شما پيشنهاد کنند که به نظر سنگين برسد، اما در بلندمدت خواهيد ديد که استفاده نکردن از طراحي و دکوراسيون هدفمند خساراتي به مراتب سنگين تر را متوجه فروشگاه و کسب و کار شما خواهد کرد.
منبعک مونوشلف 

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات و محصولات تولیدی

گروه تولیدی ‹‹ بهکام ››،لیوان کاغذی ، لیوان تبلیغاتی