رازهای طراحی دکوراسیون یک اتاق کودک استثنایی

طراحي دکوراسيون داخلي- اصول طراحي اتاق کودک به شما کمک مي کند تا بهترين ايده هاي طراحي داخلي را براي کودکتان انتخاب کنيد و محيط راحتي را براي او ترتيب دهيد و طرحي را برگزينيد که خلاقيت او را پرورش دهيد. والدين هميشه دنبال آن هستن که بهترين و راحت ترين و جالبترين موقعيت را براي کودک خود فراهم کنند. گروه دکوراسيون داخلي معتقدند: "همانطور که ما به فضاهايمان شکل مي دهيم، فضاهايمان نيز ما را شکل مي دهند. پس خيلي مهم است که از همين سنين کودکي بايد به فرزندان خود اهميت بدهيم و با رعايت نکات اصولي و علمي در طراحي اتاقشان راه را براي رشد شخصيتي آنها هموار نمائيم."

1- فضاي شخصي کودک
هر کودکي بايد اتاق يا فضاي خصوصي و شخصي خود را داشته باشد اين فضاي خصوصي مي تواند اتاق کودک يا فقط يک گوشه کوچک از منزل براي بازي کودک ، آرامش و مطالعه او باشد.

دکوراسيون زيباي اتاق کودک,اصول طراحي اتاق کودک
2- لوازم و وسايل اتاق کودک
وسايل اتاق کودک بايد در اندازه مناسب باشد. دنياي بزرگسالان براي يک کودک بسيار بزرگ است و وسايل با ابعاد بزرگ آنها مناسب با دنياي کودکان نيست؛ چيزهايي که متعلق به اعضاي بزرگتر خانواده هستند سبک زندگي کاملا متفاوتي ارايه مي دهند و براي کودکان مناسب نيستند، طراحي اتاق کودک شامل اثاث، دکور سقف و کف اتاق و نيز دکوراسيون ديوارها بايد متناسب با سن، شخصيت و علايق کودک باشد.

3- طراحي محرک ذهن و دکور شاد براي اتاق کودک
طراحي جالب اتاق کودک و انتخاب محيط شاد براي او يک محيط شاد و محرک و راحت را ايجاد مي کند. يک کودک بخصوص خردسال در دنياي باشکوه تر و درخشان تري زندگي مي کند، رنگ ها و طرح هاي مورد نظر و ترسيمي بزرگسالان، براي کودکان بيش از حد يکنواخت است؛ يک کودک مي تواند با اثاثيه و دکوراسيون مورد نظر و مربوط به بزرگسالان نيز زندگي کند ولي براي کودکان کوچک درک اين مسئله مشکل است که آنها بدون اکسسوري و اثاثيه کودکانه و دوست داشتني در اتاقشان ، در دنياي خودشان زندگي کنند.

4- دکوراسيون براي شکل دهي شخصيت کودک
طراحي اتاق کودک و انتخاب اثاثيه کودکان بايد شخصيت کودک را منعکس کند؛ رنگ هاي به کار رفته براي دکوراسيون اتاق کودک، طرح تخت و اکسسوري هاي او، اسباب بازي ها و حتي قفسه کتاب بهتر است سرگرم کننده، راحت، بي خطر و خوشايند کودک باشد؛ براي اين منظور والدين مي بايست بدانند کودک آنها چه نوع طرح، دکوراسيون و چه نوع اثاثيه و وسايلي احتياج دارد؛ گروه دکوراسيون معتقد است: "يک کودک طرح مينياتوري بزرگسال نيست، کودکان در سنين مختلف از شير خوارگي تا کودکي و بزرگسالي نيازهاي متفاوتي دارند که بايد در طراحي فضاي اتاقشان ديده شود."

5- ايده هاي طراحي داخلي راحت و ايمن
طراحي دکور اتاق کودک و اثاثيه بچه ها، نيازي نيست گران و لوکس باشد، اثاثيه اتاق کودک بايد ساده و ايمن باشد. ايمني، کاربردي بودن و سادگي وسايل کودک اجزاي مهم طراحي راحت و خوب و زيباي اتاق کودک است.وسايل اتاق کودک بايد جالب، محرک ذهن و مناسب توانايي کودک باشد تا رشد بهتر و ايمن تر کودک را فراهم آورند و توانايي هاي او را گسترش دهند.

6- طراحي کاربردي اتاق کودک
اتاق کودک فضاي خاصي است که براي طراحي کاربردي نيازمند صرف وقت و دقت بيشتر است. زيرا اتاق کودک اولين فضاي داخلي شخصي اوست. خاطرات و وابستگي ها، براي هميشه با کودک مي ماند. بنابراين والدين بايد بهترين موقعيت زندگي ممکن با بيشترين راحتي و جذابترين طراحي، همراه با وسايل کاربردي و محرک رشد جسمي و ذهني کودک را بر اساس بودجه خانواده و علايق کودک فراهم آورند. هدف از طراحي اتاق کودک يا نوجوان به وجود آوردن يک اتاق راحت و زيبا بر اساس علايق والدين نيست. دکوراسيون داخلي کاربردي بر اساس طبيعت کودک براي اکتشاف و فعاليت ها و ترجيحات اوست، تا يک فضاي مناسب براي وسايل و بازي و رشد او فراهم کند.

طراحي اتاق کودک پيش از دبستان متفاوت از اتاق نوجوان است. يک دليل مهم براي توجه به دکور اتاق کودک و راحتي وسايل آن اين واقعيت است که محل زندگي، راحتي و نظم و ترتيب اثاثيه کودک، طبيعت و عادات او را تحت تاثير قرار مي دهد؛ براي مثال براي کودکي که بسيار فعال است به کار بردن رنگ قرمز به عنوان رنگ غالب در اتاقش، باعث افزايش بيش از حد فعاليت وي و اختلال در فعاليت هاي طبيعي او از جمله خواب خواهد شد، همچنين در مورد چنين کودکي ايجاد فضاي ايمن براي فعاليت ها و تخليه انرژي او، آينده بهتر و آرامتري را براي او و درگيري کمتري براي والدين فراهم خواهد کرد.
يک مبل راحتي براي بزرگسالان وقتي يک وسيله کاربردي است که به هنگام نشستن احساس راحتي کنن ، ولي براي يک کودک اين وسيله فقط براي نشستن نيست و او روي آن مي پرد يا غلت مي زند و يک وسيله تفريحي نيز هست. طراحي وسايل کودکان زماني کاربردي است که کودکان جزئيات جالبي را در آنها پيدا کنند يا به عنوان مثال با آن صحبت کنند. يک ميز تحرير زيبا و ظريف اگر نقش و رنگ براق و درخشان و غير معمول روي آن نباشد براي کودکان کوچک جالب و جذاب نيست، برعکس نقش و نگار و رنگ هاي روي اثاثيه اتاق براي کودک بسيار جذاب و جالب است. اثاثيه معمول اتاق کودک مثل يک قفسه خسته کننده يا يک جعبه در بسته اسباب بازي ها براي کودک جالب نيست واين يعني کاربردي نيست.

کودکان راحت نبودن را مثل بزرگسالان تفسير نمي کنند و به اندازه بزرگسالان به آن اهميت نمي دهند بخصوص اگر براي بازي کردن جالب باشد. براي طراحي کاربردي اتاق کودک لزوما نياز به وسايل لوکس و گران قيمت نيست اين طراحي مي توان ارزان،ساده و براي کودک بسيار جذاب باشد و همواره بايد اين نکته را در نظر بگيريد که کودک شما منحصر به فرد است.
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا