چگونه آپارتمان های کوچک را بزرگ کنید؟!

طراحي دکوراسيون داخلي- امروزه در هزاره سوم، افزايش جمعيت و همين طور اوضاع اقتصادي در دنيا باعث شده که آپارتمان نشيني نسبت به سال ها قبل رواج يابد، البته ابتدا اين آپارتمان ها در متراژهاي بزرگ بودند، بعدها به ??- ?? متر تنزل يافتند و حالا هم مي بينيم که آپارتمان هاي ??، ?? متري شديدا در جوامع گوناگون از جايگاه خاصي برخوردار شده است، در اينجاست که خانم هاي خانه مي گويند: «?? متر جا يا کمتر با يک عالم اسباب و اثاثيه، ساختمان هم که انباري درست و حسابي ندارد، عمق کمد ديواري هايش به زحمت دو وجب مي شود، فضاي پذيرايي خفه است، اصلا نشيمن وجود ندارد، آشپزخانه هم درست در دل پذيرايي است و انگار مبل، ناهارخوري و بوفه با يخچال و کابينت ها و ماشين لباسشويي در حال آميخته شدن است.
بله، در اين آپارتمان هاي کوچک، يک نفر به زور زندگي مي کند چه برسد به يک خانواده چهار نفره و... خيلي از افرادي که خانه هاي کوچک دارند و نمي توانند اشتياقشان را براي خريد لوازم اضافه کنترل کنند، فضاي کوچک آپارتمانشان را به مغازه سمساري تبديل مي کنند که جاي سوزن انداختن هم نيست. مبل هاي بزرگ و جاگير، تلويزيون هاي بزرگ تر از ?? اينچ، ناهارخوري هايي که نبودنشان بهتر از بودنشان است، سرويس خوابي که اتاق را بيشتر شبيه زنداني کوچک کرده، بله... اينها انتخاب هاي اشتباهي است که بيشتر صاحبان آپارتمان هاي کوچک مرتکب آن مي شوند و فضاي دلگير و بسته خانه را خفه تر از گذشته مي کنند... اينجاست که بايد از مهارتتان کمک بگيريد. طراحي در فضاهاي کوچک، مهارتي است که در آن با استفاده از روش هايي ساده در انتخاب لوازم خانه مي شود کوچک ترين فضاها را هم نيز بزرگ تر از آنچه است، جلوه داد.
البته در اين بين خيلي ها هستند که تصور مي کنند تنها رنگ هاي روشن مي تواند به بزرگ جلوه دادن فضا کمک کند. اما اصولي در طراحي داخلي خانه وجود دارد که به ما اجازه مي دهد از رنگ هاي متنوعي براي اين کار استفاده کنيم. گرچه تجربه نشان داده که بهترين شيوه براي به دست آوردن بهترين فضا، استفاده از رنگ هايي براي ديوارها و کف است که تضاد کمي با هم دارند. براي مثال اگر از رنگ هاي روشن براي ديوارهاي خانه استفاده مي شود، بهتر است که کف يا وسايل آپارتمان نيز داراي سايه روشن هاي هماهنگ با ديوار باشند. اما اگر قرار است از رنگ هاي تيره استفاده کنيد، حتما کل اتاق بايد با يک رنگ پوشش داده شود تا در حرکت چشم به دور اتاق وقفه اي به وجود نيايد و اتاق يکدست و يکپارچه به نظر برسد.

? چه کنيم؟
براي انتخاب انواع و اقسام کف ها، از قبيل پارکت، سراميک و سنگ بايد کفي را انتخاب کنيد که ساده و کم طرح باشد. طراحان دکوراسيون، استفاده از سراميک با رنگ روشن و طرح ملايم را بهتر از کف چوبي و پارکت با بافت درشت، موکت هاي تيره با پرزهاي بلند مي دانند.
به جاي خريد گلدان ها و مجسمه هاي بزرگ که فقط جايتان را تنگ تر مي کند، چند تابلوي زيبا به ديوارها نصب کنيد، آن وقت بهترين پيشنهاد براي بزرگ نشان دادن خانه تان، نصب آيينه هاي بزرگ روي ديوار است.
سعي کنيد به جاي خريد اسباب و اثاثيه عريض، از انواع بلند آنها استفاده کنيد، خانه هاي کوچک به طور معمول، اتاق خواب هاي کوچکي نيز دارند که قرار دادن تختخواب در آنها مهارت زيادي مي خواهد. شايد خيلي از شما اين روش را نپسنديد، اما مي شود مبلماني را خريداري کرد که قابليت تبديل شدن به تختخواب را دارد.
توجه داشته باشيد اگر رنگ هاي تيره را براي ديوارها انتخاب مي کنيد حتما از نوع براق باشد تا تلالوي نور آن اتاق را بزرگ تر نشان دهد. اما اگر از رنگ هاي روشن استفاده مي کنيد، رنگ مات را انتخاب کنيد.
بهترين فرش براي فضاهاي کوچک، فرش هاي رنگ روشن با پرزهاي کوتاه است.
کاغذ ديواري با برجستگي کمتر که طرح هاي ملايم تري دارند براي فضاهاي کوچک مناسب ترند. چون بافت هاي ضخيم و طرح هاي تند، ديوارها را به هم نزديک و در نتيجه فضا را کوچک تر مي کند.
اگر تصميم به خريد مبلمان داريد متراژ خانه تان بسيار مهم است. چون خريد مبلماني با پارچه هاي درشت بافت و ضخيم که طرح هاي بسته هم دارند، فقط فضا را کوچک تر نشان مي دهند. اما اگر واقعا تمايل به استفاده از مبلمان بزرگ را داريد، سعي کنيد مبلماني با رنگ هاي روشن، شفاف و طرح هاي ساده را در اولويت قرار دهيد.

مهدي حسيني
گردآوري و تنظيم:گروه سبک زندگي پرشين پرشيا